Alfabet Niepodległości, Anna Skowrońska, il. Joanna Gębal


W 2018 roku świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji wydawnictwo Muchomor przygotowało książkę - kompendium niepodległościowej wiedzy.

W "Alfabecie" znajdujemy hasła historycznie nawiązujące do okresu zaborów, I wojny światowej i czasu po odzyskaniu niepodległości.
Arcyksiążę Ferdynand; Błękitna Armia; Cud nad Wisłą; Dmowski; Eskadra Kościuszkowska; Głosowanie - wybory do sejmu; Granice; Hej, strzelcy wraz; Jedenasty; Kasztanka; Legiony; Narutowicz; Paderewski; Piłsudski; Traktaty... to niektóre tytuły haseł.
Jest też o ataku (zamach na arcyksięcia Ferdynanda i lawinie zdarzeń, którą za sobą pociągnął, doprowadzając do wybuchu wojny), czternastu punktach Wilsona, określających, co ma się stać, aby wojna się skończyła, falach radiowych. kuchni, różnicach między Polakami, żyjącymi w różnych zaborach...  Mnóstwo tu ciekawostek i informacji, których nie znajdzie się w podręczniku szkolnym.

Hasła i  krótkie (przeważnie jednostronicowe) ich rozwinięcia są jak puzzle rozrzucone na stole. Po ułożeniu ich widzimy pełny obraz sytuacji Polski przed i po odzyskaniu niepodległości. A wszystko podane tak, że chce się czytać. Idealna lektura dla starszych dzieci, uzupełni szkolną wiedzę i dużo dopowie, wyjaśni, lekko i z humorem.

Książka, aż się prosi, żeby ustawić ją na półce obok "Alfabetu Polski".

Wielkim atutem "Alfabetu" są ilustracje - świetne!  Bardzo klimatyczne, przywołujące lata dwudzieste, trzydzieste. Piękne nasycone kolory i obrazy doskonale wpisujące się w temat, ale bez zadęcia i patosu.

Alfabet Niepodległości
Anna Skowrońska
Il. Joanna Gębal
Projekt graficzny: Emilia Pyza
wyd. Muchomor, 2018
Oprawa: twarda
Format: 17 x 22 cm
Ilość stron: 80
Cena: 29 zł
Wiek: 9-12 lat


Komentarze

Prześlij komentarz