Leśne wędrówki, Maria Dunin-Wąsowicz, il. Elżbieta Wasiuczyńska


Ta książka to cudo, cudeńko! Wzbudza zachwyt nad pięknem lasu i tęsknotę za naturą, zielenią, ciszą i powietrzem bez smogu.

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej sprawiają, że chce się do tego lasu biec i cieszyć każdym drzewem, promieniem słońca oświetlającym korony drzew i tu i ówdzie opadającym na mchy, traw, pnie drzew... Upajać rześkim powietrzem, odgłosami puszczy, malowniczymi kolorami i tą całą niezwykłą aurą, którą podziwiamy, wchodząc głębiej, dalej... Las Wasiuczyńskiej to kraina baśniowa, las, o jakim marzymy, o jakim śnimy... Dziewiczy, czysty, pełen zwierząt kryjących się w leśnych ostępach i gdzieniegdzie wystawiających zaciekawione pyszczki... To las bez myśliwych i kłusowników, bez śmieci i butelek na polanie, bez wyciętych w pień drzew i znaków na korze, informujących drwali o zbliżającej się wycince...

Elżbieta Wasiuczyńska w każdą ilustrację tchnęła coś, co trudno zdefiniować. Jej las jest tak bardzo malarsko-malowniczy i leśny! W najpiękniejszej odsłonie, tajemniczy, dziki i przyjazny jednocześnie. Te drgające światło-cienie, te promyczki przedzierające się przez gąszcz liści, ten szelest liści... Tu słychać stukanie dzięcioła, tam coś szura w liściach, w innym miejscu wyrasta nam przed oczami ledwie zauważalna ścieżyna wydeptana nie stopą człowieka, a raciczkami sarny...

Tekst Marii Dunin-Wąsowicz jest jak głos przewodnika, który z szacunkiem oprowadza nas po leśnej świątyni. Przyciszonym głosem informuje, gdzie jesteśmy, co widzimy, na co mamy zwrócić uwagę w tym konkretnym miejscu. Przyjaźnie, życzliwie z głębokim ukłonem w stronę matki przyrody.

Wyśmienita książka dla dzieci, która uczy patrzeć na otaczające nas piękno i kochać to, co wokół. Kochajmy lasy, walczmy o każde drzewo, o każdy metr tego królestwa przyrody. Uczmy dzieci patrzeć z podziwem na każde drzewo, każdy krzak, każdy ostęp i uczmy je miłości do zwierząt, czułości i empatii.

Na końcu książki są zwierzęta do wycięcia. Idea jest taka — wycinamy je z dzieckiem albo dziecko robi to samo, a potem czytając książkę, dopasowujemy do tekstu i miejsc konkretne zwierzęta. Matko, nie! Nie wytnę tych zwierząt i nikomu nie pozwolę. Jeszcze zginą, zawieruszą się, uwolnione przepadną w leśnym gąszczu i ich nie będzie. Mam pomysł — skseruję te dwie ostatnie strony i ze skserowanej strony wytnę do pokazywania i czytania. A na końcu książki niech sobie będą te oryginalne — takie piękne!

Zamykając książkę powiedziałam do męża "Słuchaj, dawno nie byliśmy w lesie. Musimy pojechać!". Może w najbliższy weekend się uda?


Leśne wędrówki,
Maria Dunin-Wąsowicz,
ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska,
Okładka: twarda,
Format: 25 x 22 cm,
Liczba stron: 31,
cena 29 zł,
wiek: 3+Komentarze

Prześlij komentarz