Pierwsze czytanki dla ... , il. Józef Wilkoń (projekt Mała książka – wielki człowiek)Mistrzowskie teksty, mistrzowskie ilustracje. Joanna Papuzińska, Czesław Janczarski, Wanda Chotomska, Małgorzata Strzałkowska, Liliana Bardijewska, Hanna Januszewska, Adam Bahdaj, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski, Grzegorz Kasdepke, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska i Michał Rusinek – to lista autorów wierszy i opowiadań zebranych w jednym tomiku. Mały kanon, taka podstawa na start, literatura sprawdzona, bezpieczna, odpowiadająca różnym gustom i zapotrzebowaniom. Teksty dla siebie znajdą tu i maluchy i ciut starsze kilkulatki. Pewnie, że dałoby się dorzucić tu jeszcze wiele innych nazwisk i tytułów – wierzę, że tak się stanie, że kolejne edycje przyniosą kolejne książki, a projekt będzie się pięknie rozwijać, zachęcając rodziców i dzieci do czytania i korzystania z bibliotek.

"Pierwsze czytanki dla..." Słowa ubrał w nich w obraz Józef Wilkoń. Jego tygryski, koty i złote księżyce zapraszają dzieci do krainy, w której mogą sobie stwarzać swoje światy i w których wydarzyć się może wszystko. Wilkoń swoją charakterystyczną kreską i czernią prowadzi dziecko w świat sztuki, oswaja z nią i zachęca do szukania czegoś więcej niż disneyowskie obrazki.

Wprowadzanie dzieci w świat literatury i czytania z pomocą takich autorów i właśnie tego ilustratora uważam za pomysł doskonały. Dobre, mądre teksty i dobry obraz Mistrza Wilkonia to jest to, czego dzieciom potrzeba. Wyobraźnia, której dostarcza się paliwo wysokiej jakości - bo o takiej literaturze i takiej ilustracji tu mówimy - ma szanse na prawdziwy rozkwit, A jak zasmakuje to pojedzie daleko! Mali czytelnicy wychowywani na dobrej literaturze, mają szansę stać się wielkimi czytelnikami. Jestem tego pewna!

Słowo do rodziców


Warto wspomnieć, że w pakiecie z Pierwszymi czytankami" jest i coś dla rodziców.  O wprowadzaniu dziecka w świat książek pięknie pisze m.in.  prof. Grzegorz Leszczyński – ta cieniutka książeczka/broszura dołączona do pakietu startowego nowego czytelnika powinna być przeczytana przez rodziców od deski do deski. Jeżeli jeszcze nie wiedzą, dlaczego warto (warto!) czytać dziecku - to po przeczytaniu jej nie oderwą się od książek, a domowa biblioteczka malucha będzie się rozrastać i rozkwitać.

Rodzice niezdecydowani, od czego zacząć i którą ścieżką podążać dostają od Marty Lipczyńskiej-Gil (założycielki kwartalnika Ryms i właścicielli wydawnictwa Hokus-Pokus) ściągawkę, taki kompas, który poprowadzi ich (bez skuchy!)  między bibliotecznymi regałami, zatrzymując przy lekturach sprawdzonych, przetestowanych, mądrze i interesująco napisanych i świetnie zilustrowanych.

Projekt  „Mała książka – wielki człowiek”


Ideą jest zachęcanie dzieci (i rodziców) do korzystania z biblioteki i pożyczania, czytania książek. Czym skorupka za młodu itd.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.

Program o wartości 19 mln zł jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa."
(za instytutksiazki.pl)


Do pakietu dołączona jest Karta Małego Czytelnika, w której czytelnicy będą kompletować naklejki – za każdą wizytę i wypożyczenie książeczki otrzymają jedną naklejkę. Po uzbieraniu dziesięciu otrzyma imienny dyplom potwierdzający aktywność czytelniczą.


Pierwsze czytanki dla...
oprawa twarda,
stron 68,
wiek: dla maluchów i przedszkolaków,
książkę dzieci otrzymują za darmo w bibliotekach biorących udział w projekcie.


Komentarze