Seria "Tajemnice przedszkola Wronie Gniazdo", czyli norweskie kryminały dla najmłodszych (Lars Mæhle, il. Odd Henning Skyllingstad)


W serii „Tajemnice przedszkola Wronie Gniazdo” ukazały się dotychczas cztery tytuły. Prosty język, przyciągające oko ilustracje, wciągająca fabuła  tak najkrócej można scharakteryzować opowieści dla małych detektywów. Bohaterami wszystkich książek są przedszkolaki, Leon i Livia, które uważnie analizują rozgrywające się wokół nich wydarzenia. Para detektywów ma ręce pełne roboty, bo ciągle coś się dzieje, co wymaga ich dedukcyjnych zdolności...

Seria jest idealna dla przedszkolaków i dla starszych zaczynających przygodę z samodzielnym czytaniem — duże litery, krótkie zdania, dużo światła na stronach sprawia, że składanie liter będzie łatwiejsze.

Wydawnictwo Dziwny pomysł powstało w 2017 roku, założyła je Joanna Barbara Biernat. Celem właścicielki jest wydawanie książek zaskakujących i budzących pozytywne emocje, autorów głównie norweskich (ten rynek jest jej dobrze znany, bo pracowała w jednym z norweskich wydawnictw) i anglojęzycznych. Na Makach prezentowałam jakiś czas temu książkę tego wydawnictwa pt. „Czerwony Kapturek" z tekstem Karoliny Grabarczyk i ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.

Kto wszedł w butach do środka?
Przedszkolne przyjęcia to jest to, co maluchy lubią najbardziej! Jednak przygotowania do zabawy ktoś psuje. Czym? Śladami ubłoconych butów. A przecież Elin dopiero co umyła podłogę! Dzieci uważnie przyglądają się wszystkim dorosłym, którzy przyszli na imprezę, szukając winowajcy. Czy uda im się znaleźć osobę, która naniosła błoto? Uważnie oglądają stopy, porównują ich wielkość ze śladami... Zagadka dla prawdziwych tropicieli!

Kto wszedł w butach do środka?
Lars Mæhle,
il. Odd Henning Skyllingstad,
Przekład J.B. Biernat,
Wyd. Dziwny pomysł, 2018,
Stron 44,
Format 175 x 220 mm,
Oprawa twarda,
Cena 29 zł,
Wiek: 3-6 lat.

Kto ukradł słodką bułkę?Bal jest udany, jeśli sala jest pięknie przystrojona, uczestnicy mają wyśmienite nastroje, a na stole nie brakuje słodkości... Dzieci z przedszkola Wronie Gniazdo z niecierpliwością obserwują przygotowania do imprezy. Nagle jedno z dzieci, przeliczając słodkie bułeczki, zauważa, że jednej brakuje! Co się z nią stało, kto ukradł słodką bułkę? Do akcji wkracza para przedszkolnych detektywów. Czy uda im się odkryć tajemnicę brakującej bułeczki?


Kto ukradł słodką bułkę? 
Lars Mæhle,
il. Odd Henning Skyllingstad,
przekład J.B. Biernat,
wyd. Dziwny pomysł, 2019,
Stron 44,
Format 175 x 220 mm,
Oprawa twarda,
Wiek: 3-6 lat,
Cena 29 zł.


Gdzie się podziały wszystkie skarpety?Trening  piłkarski to ekscytujące wydarzenie dla dzieci wchodzących w skład przedszkolnej drużyny piłkarskiej. Jednak pojawia się problem  nagolenniki są, korki są, ale każdemu z graczy brakuje po jednej ze skarpetek! Gdzie się podziały wszystkie skarpety? Czy z ich zniknięciem ma coś wspólnego Kosmita, zrobiony przez Adę? I czy sztuka rzeczywiście jest nudna? Para detektywów znowu wkracza do akcji. 


Gdzie się podziały wszystkie skarpety?
Lars Mæhle, 
il. Odd Henning Skyllingstad, 
przekład J.B. Biernat,
wyd. Dziwny pomysł, 2019,
Stron 44,
Format 175 x 220 mm,
Oprawa twarda,
Wiek 3-6 lat,
Cena 29 zł.
Komentarze