Co robią uczucia?, Tina Oziewicz, il. Aleksandra Zając


Do świat coraz bliżej, a tyle książek, które idealnie nadają się na prezent, chciałabym Wam  jeszcze pokazać! Postaram się przez najbliższy tydzień zarzucać gwiazdkową wędkę 🎄🎁🎁🎁 — w  telegraficznym skrócie i na jednej nodze, za to tylko to, co najlepsze, książkowy crème de la crème!


O uczuciach powstało wiele książek i dla małych dzieci i dla starszych. Sztuką jest napisać coś, co zaskoczy świeżością, nie będzie ocierać się o banał i podbije serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Autorkom tej książki to się udało — spacer po uczuciach wyszedł im się wyśmienicie! Posłuchajcie:

„Ciekawość zawsze wspina się najwyżej jak może — na czubek drzewa, na dach lub na
komin.
Radość skacze na trampolinie.
Wdzięczność ogrzewa.
Lęk siedzi w zardzewiałej puszcze w ciemnym rogu pod szafą. Ma tam ulubioną kryjówkę
bez okien i drzwi. Na świat wygląda przez szparkę pod wieczkiem”. 

Dalej jest o wyobraźni, spokoju, zawiści, kompleksach, wolności, gościnności, współczuciu, , wstydzie, dumie, odwadze, szczęściu, cierpliwości, smutku, zaufaniu, niepokoju, nostalgii, życzliwości, zachwycie, złości, strachu, zadowoleniu, tęsknocie, nadziei, samotności, nienawiści, przyjaźni i miłości. 

Lirycznie, niezwykle trafnie, a zarazem prosto i zrozumiale. Po prostu doskonale!

Ten esencjonalny i poetycki tekst w połączeniu z obrazem sprawia, że wszystkie uczucia wzbudzają w nas tkliwość. Przyglądamy się im i zaczynamy rozumieć. Staje się jasne, że nie ma złych uczuć, wszystkie coś znaczą, czemuś służą, coś chcą przekazać, bo wszystkie w nas mieszkają — ważne jak się z nimi obejdziemy. Samotność, która brnie przez pustynię — chce się utulić, podobnie jak uspokoić nienawiść, która przegryza wszystkie łącza i niszczy kontakty...

Ilustracje, delikatne i stonowane, przypominające grafiki, idealnie dopełniają tekst i niosą go dalej. Przepiękne! To idealnie dobra książka obrazkowa: tekst nie wybrzmiałby tak dobrze bez tych ilustracji, a te ilustracje bez tego właśnie tekstu.

To książka — samograj, już widzę oczami wyobraźni te rozmowy i zajęcia, które można prowadzić z dziećmi, posiłkując się tą książką!

Co robią uczucia?
Tina Oziewicz,
il. Aleksandra Zając,
wyd. Dwie Siostry, 2020,
Oprawa twarda,
Wymiary 20 x 25 cm
Stron 66 
cena 34,90 zł
Wiek 5+


Komentarze

  1. Uwielbiam takie książki. Myślę, że przydałaby się w naszej domowej biblioteczce. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sylwia, to książka doskonała, do pokochania :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz