Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej, Justyna Bednarek, il. Marianna Oklejak

"Maryjki" są jak dotyk słońca. Od kilku dni co wieczór sięgam po nie tuż przed snem i czytam po kawałku. Dzielę je sobie niczym cząstki soczystej pomarańczy. I jest mi dobrze i się uśmiecham.


Bo ta Maryjka jest taka ludzka, taka dziewczęca i matczyna. Nie jest tą smutną Maryją ze świętego obrazka, tylko dziewczyną biegającą po łące z zarzuconą na ramiona chustą, Maryjką kryjąca się w gałęziach wierzby, i mateczką słuchająca ptaszków, by wiedzieć, czy dorosły już syn coś zjadł, czy nie jest głodny... Bo tyle tu ciepła i dobra. Dobra kierowanego w stronę zwierząt i przyrody w ogóle, a nawet w stronę tych, którzy nie do końca na nie zasłużyli, ale Matka Boska ma wielkie serce i lituje się nad wszystkimi, którzy choćby i w ostatniej minucie swojego życia poczuli żal, ale go poczuli. Szacunek wobec każdej istoty, troska i uwaga.

Justyna Bednarek pięknie i czule opowiada historyjki usłyszane w dzieciństwie od swojej niani. Lekko i sercem. Aż się ciepło robi! A że niania z Podkarpacia to te historie nasycone są naszym polskim krajobrazem, folklorem, polami i kwiatami, łąkami i drzewami. W stare legendy i ludowe opowiastki tchnęła współczesnego ducha i sporo humoru, dzięki czemu są nam bliskie. Opowiastki ułożone są tematycznie zgodnie z kalendarzowym rokiem, którym rządziły święta i ludowe tradycje. Znajdziemy tu odpowiedzi na wiele pytań, stawianych w czasach powstawania tych historyjek. Ludzie tłumaczyli sobie w taki sposób świat i różne zjawiska, oswajali strach, dodawali nadziei.

Wczytując się w te historie odnajdziecie wiele treści ważnych teraz, dziś, bo dotykających wartości uniwersalnych i współcześnie szczególnie istotnych...

Ta książka nasycona dobrem i miłością.

Dlaczego skowronek pięknie śpiewa, osika się trzęsie, wąż nie ma nóg, a pająk żyje w ciemnych kątach? Dlaczego 2 dnia lipca nie wolno zbierać jagód? Dlaczego czasem spadają gwiazdy, a pomyślane wtedy życzenia się spełniają? I jak to jest z tymi psami w zaświatach, towarzyszą tam swoim właścicielom czy nie?

A jak dodamy do tego ilustracje Marianny Oklejak, która jest niezrównana w oddawaniu kolorytu folkloru, tego całego ludowego czaru i radości to mamy w rękach książkę cudo. Uwielbiam Maryjki! Szepcząc „Zdrowaś Mario”, uśmiechnę się i do Marii i do Maryjki.

"Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej" są nominowne w kategorii  Od A do Z w plebiscycie LOKOMOTYWA (plebiscytlokomotywa.pl)


Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej,
Justyna Bednarek,
il. Marianna Oklejak
wyd. Nasza Księgarnia, 2021,
wymiary 19.5 x 25.4 cm,
stron 112
wiek: 3+
cena 39.90 zł

Komentarze