Razem. W stadzie, ławicy i chmarze, Joanna Rzezak

 

W grupie siła — wiadomo nie od dziś. Joanna Rzezak w ciekawy sposób pokazuje relacje w zwierzęcym świecie, powiązania oparte na współpracy i wzajemnych korzyściach. Zwierzęta żyją razem w koloniach, stadach, chmarach, bo tak im dobrze, bo wspierają się i czerpią siłę, bo razem są trudniejszym łupem dla przeciwnika i mają większe szanse na przetrwanie. Natura jest mądra i zaskakująca!


W książce autorka przygląda się 16 gatunkom zwierząt — każde ma swoją rozkładówkę zdominowaną przez obraz. Opisy są krótkie, takie podstawowe informacje i ciekawostki. Wiecie, że żmije splatają się ciasno ze sobą, tworząc skupisko — robią tak, żeby zatrzymać ciepło. Kraby, zamieszkujące dno Morza Śródziemnego, rosnąc — linieją, czyli pozbywają się za małego pancerza. Są wtedy bezbronne i narażone na zjedzenie przez drapieżniki. Tłocząc się w piramidzie, mogą bezpiecznie się przemieszczać, wzajemnie chroniąc się przed atakami płaszczek i rekinów. Flamingi całymi koloniami spacerują w wodzie, bo wiedzą, że spotkania towarzyskie są doskonałą okazją do znalezienia partnera. Migrujące gęsi tworzą klucz, by oszczędzić siły w czasie długiego lotu; pierwszy osobnik bierze na siebie opór powietrza, lecącym za nim jest już lżej... Warto dowiedzieć się, jak te relacje wyglądają wśród innych gatunków.

W tej książce zachwycają ilustracje. Duże, czytelne, przyciągają wzrok. Mają w sobie jakiś dawny czar, elegancję i dostojność. A te kolory! Wszystkie prezentowałyby się pięknie w formie plakatów: wilki i antylopy widzę już oczyma wyobraźni na swojej ścianie!

Książka była nominowana do nagrody graficznej Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY.


Razem. W stadzie, ławicy i chmarze,
Joanna Rzezak,
wyd. Agora, 2021,
oprawa twarda, 
wym. 25 cm x 35 cm,
stron 40,
cena 39.99 zł,
wiek: od 3 lat.Komentarze