Świat Lema, Marta Ignerska


Jestem zachwycona! „Świat Lema” zilustrowany i opracowany graficznie przez Martę Ignerską, mówiąc kolokwialnie, po prostu wbił mnie w fotel. Szata graficzna od okładki po ostatnią stronę to majstersztyk. Ilustracje idealnie współgrają z treścią, intrygują, ciekawią i niepokoją, przyciągają kolorem. Razem z towarzyszącym im tekstem — opowiadają świat widziany wyobraźnią Lema. Świat trudny, zawiły, poplątany, chwilami bezduszny i budzący grozę razem z zamieszkującymi go istotami. Marta Ignerska opowiada tu swoim językiem — współczesnym, abstrakcyjnym, niezwykle plastycznym.

To jest książka, którą chcę mieć na półce. Mimo tego, że nie jestem wielbicielką ani fantastyki, ani fantastyki naukowej — hard science fiction, to chylę czoło przed Lemem, jego dorobkiem, niesamowitą przenikliwością i wizjonerstwem, ale też poczuciem humoru i umiejętnością żonglowania różnymi kategoriami estetycznymi. Na co dzień nie sięgam po jego książki, ani do nich nie wracam, a  dzięki tej wydanej przez Muchomora — dałam się namówić. I nie żałuję. 

To zbiór dwudziestu cytatów, fragmentów najważniejszych dzieł Lema. Każdy z nich ma swoją rozkładówkę - tekst umieszczony jest pionowo z boku strony, ilustracja zajmuje większą jej część.  Taki zaczątek rozbudzający ciekawość i sprawiający, że wiele osób pójdzie dalej i sięgnie po „Bajki Robotów”, „Solaris” czy „Cyberiadę”. Wybrane fragmenty zaskakują — choć powstały wiele lat temu są o naszej teraźniejszości, o naszym świecie, który Lem przewidział i przeczuł.

Książka została wydana przy okazji Roku Lema. To wspaniały pomysł na uhonorowanie autora w setny rok jego urodzin i podkreślenie jego roli w polskiej literaturze, a także przybliżenie jego twórczości młodym ludziom. I tak marząc sobie o lepszym świecie, wyobrażam sobie lekcję w szkole, w której poloniści i nauczyciele plastyki wspólnie pracują z tą książką z uczniami...

Książka „Świat Lema” została nominowana do nagrody graficznej Książka Roku 2021 PS IBBY.


Świat Lema,
il. Marta Ignerska,
wyd. Muchomor, 2021,
oprawa twarda,
stron 64,
wymiary 29 cm x 1 cm x 22 cm,
cena 38  zł,
wiek: 12 +


Komentarze

  1. Bardzo mi miło! Dziękuję za dobre słowo! Pozdrawiam serdecznie! Marta Ignerska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Marto, ja również dziękuję i pozdrawiam bardzo :)

      Usuń

Prześlij komentarz