Wojna, José Jorge Letria, il. André Letria

Nie wiem, czy sięganie teraz po książki, których tematem jest wojna, jest dobrym posunięciem dla własnej psychiki, ale przyznam, że nie mam ochoty na czytanie czegokolwiek innego. Próbowałam, ale w tyle głowy i tak tylko jedno. Więc przeglądam to, co mam na półkach, by uzupełnić ogólny wpis - Wojna w książkach dla dzieci (Przegląd)

Na pewno dobrze mieć jedną z tych książek pod ręką - jak dziecko będzie chciało rozmawiać, książka będzie mocnym wsparciem. Sama z siebie raczej w obecnym czasie nie zachęcałabym dzieci do słuchania i oglądania książek o wojnie. Inaczej rozmawia się o wojnie  w czasie przeszłym, bo kiedy trwa - naprawdę trzeba uważać na słowa. A wiele z książek, które mamy na rynku, choć opowiada o wojnie w sposób symboliczny, może silnie oddziaływać na dziecko - nie dokładajmy dzieciom dodatkowych strachów. Taką książkę należy dobrać do wieku dziecka, jego emocjonalności, dlatego zawsze wcześniej przeczytajcie ją sami, obejrzyjcie i oceńcie, czy będzie odpowiednia. Czasem ilustracje mówią więcej niż słowa i zapadają głębiej.

WOJNA, José Jorge Letria, il. André Letria


Antywojenny picturebook. Kolejny głos ukazujący niszczycielską siłę pychy dyktatora i koszmar wojny. To zbiór rozkładówek pokazujących krok po kroku jak nadchodzi zło i pożera, zalewa świat kawałek po kawałku. Pełznie niczym wąż, anektując coraz więcej miejsca... Okropnie się to dzisiaj ogląda, wszystko w środku krzyczy!
 
Dyktator bez twarzy, groźna postawa, w mundurze, który obsiadły pająki i jakieś robactwo. Te pająki to powtarzający się motyw, jak i czerń, czarne ptaki, węże... Trudno mi wybrać ilustracje, które poruszają mnie najmocniej, bo poruszają wszystkie... Dla mnie ta książka to ilustracje - obrazy są niezwykle sugestywne i przejmujące, bez tekstu poradziłyby sobie doskonale. Rozkładówki opatrzone jest jednym zdaniem - myślą, opowiadającą o wojnie. To hasła, które mogą funkcjonować osobno, a razem składają się na jakąś ciągłość historii. Tekst, w zamierzeniu symboliczny i poetycki jest  - jak dla mnie - zbyt koturnowy. Dramat wojny nie potrzebuje teatralności i patosu.

To kolejna książka stworzona przez rodzinny duet z Portugalii, ojca i syna. Na Makach pokazywałam już ich Gdybym była książką".


WOJNA,
tekst José Jorge Letria,
ilustracje: André Letria,
tłumaczenie: Katarzyna Okrasko,
wyd. Dwie Siostry,
18,5 x 23 cm,
oprawa twarda,
stron 60,
cena 39,90 zł,
kategoria wiekowa 8+Komentarze