17 niedokończonych historyjek, Julius Keleras, il. Vanda Padimanskaite

17 niedokończonych historyjek” Juliusa Kelerasa i „O sześciopensówce, która odturlała się od reszty” Luisa MacNeice’a to dwie książki dla dzieci wydane pod koniec ubiegłego roku przez wydawnictwo Convivo. 

Julius Keleras, bo o jego książce opowiem, to litewski poeta, pisarz i autor sztuk teatralnych i librett, artysta fotografik, Wydał 14 tomów poezji i ma w dorobku kilka książek dla dzieci. Na podstawie jednej z nich powstał balet dla dzieci. Obrazy Vandy Padimanskaite - litewskiej ilustratorki, malarki, graficzki, które możemy oglądać w „17 niedokończonych historyjkach” znalazły się wśród prac wyróżnionych w portugalskim konkursie Ilustrarte 2018.
17 niedokończonych historyjek”  to krótkie literackie miniaturki. Mogą być wstępem do długich historii, jednak autor nie rozwija ich, możemy przejąć od niego pałeczkę i dopowiedzieć sobie sami coś więcej. To zaskakujące spostrzeżenia, czasem zabawne, czasem zadziwiające, czasem wydawać by się mogło, że są jak zdania urwane w pół słowa, jednak po głębszym zastanowieniu — pojawia się sens. Niektóre są luźnymi chwilami, zarejestrowanymi słowami, inne opowiastkami zamkniętymi w krótkiej formie. O tym, co podpatrzone na zewnątrz, o ludziach i zwierzętach, przedmiotach i roślinach. Maleńkie i wydawać, by się mogło, że nieistotne i niezauważalne wydarzenia, takie drobiażdżki i obrazy widziane, zapamiętane. Fotografie codzienności.
Autor tych literackich etiud uczy czytelnika uważności, udowadnia, że każde wydarzenie zasługuje na wyróżnienie, wszystko, co się wydarza, choćby w ułamku chwili, może być tematem.

Wielokrotnie czytałam te krótkie formy, chwilami zdumiona — po co o tym pisać, ale uświadomiłam sobie, ile takich momentów nam gdzieś ginie, znika w natłoku spraw ważnych i myśli wartych wypowiedzenia. Patrzeć, obserwować — nie wszystko musi mieć swój początek, zakończenie i czytelną puentę, czasem warto pozwolić myślom wirować w powietrzu i lekko opadać. Bez ciężaru. Bez konieczności złożenia słów w zdania, a ułamków chwil w ciągi przyczynowo-skutkowe.


***
Wydawnictwo Convivo - prowadzone przez Annę Matysiak - istnieje od 2015 roku i skupione jest na poezji, co na naszym rynku jest rzadkością. Choć wydawnictwo jest młode, ma już na koncie nominacje do ogólnopolskich nagród literackich: Nagrody Literackiej Nike (Stance Jerzego Kronholda), Nagrody Literackiej Gdynia (Stance) oraz Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” (Stance oraz Obrazy polskie Kazimierza Brakonieckiego).
 

17 niedokończonych historyjek
Julius Keleras
 ilustracje Vanda Padimanskaite, 
tłum. Zuzanna Mrozikowa,
wyd. Convivo,
oprawa twarda
wym. 20 cm x 20 cm,
cena 38 zł,
wiek: 3-10 lat

Komentarze