O sześciopensówce, która odturlała się od reszty, Louis Macneice, il. Magdalena Boffito


Druga książka dla dzieci wydawnictwa Convivo. Tym razem powieść irlandzkiego poety Louisa Macneice z ilustracjami Magdaleny Boffito — graficzki i wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (związana jest z Pracownią Litografii). „O sześciopensówce, która odturlała się od reszty” to klasyka irlandzkiej literatury i muszę przyznać, że ta historia bardzo mi się podoba — ma w sobie urok i czar, i naprawdę dobrze się ją czyta. Nie trąci myszką, choć powstała w latach 50. XX wieku. To opowieść o współdziałaniu i oddaniu, o przyjaźni i o tym, że każdy ma coś do zaoferowania, talenty i umiejętności, które mają znaczenie. 
Bohaterami opowieści są pieniądze mieszkające w skarbonce nad kominkiem, dla których całym światem jest pokój. Kiedy najmniejsze dziecko Pana i Pani MacFunciaków spada z kominka... zaczyna się akcja — poszukiwanie sześciopensówki. Sześciopensówki, która odturlała się od reszty. Rodzice wraz z dwójką dzieci — podkoronówką Grosią i szylingiem Frankiem — ruszają na wielką wyprawę w poszukiwaniu swojego najmłodszego dziecka i siostry. Sześciopensówka jest jeszcze bardzo mała! A świat wokół jest pełen niebezpieczeństw, jakie to niebezpieczeństwa przekonujemy się, wchodząc głębiej w opowieść. Przy okazji poznajemy zwyczaje rodziny i ich codzienne życie, które, choć ograniczone do przestrzeni pokoju przypomina życie zwykłej rodziny.

Wiadomość o zaginięciu malutkiej sześciopensówki rodzina przyjmuje zbiorowym wybuchem płaczu, jednak po 20 minutach biorą się w garść i zaczynają poszukiwania. Rozdzielają się i wędrują każde w innym kierunku, wypytując i wciągając w poszukiwania innych mieszkańców. Spotykają kukułkę z zegara z kukułką, psa gończego z porcelany, hinduskiego mędrca, blaszanego pilota z samolotu zabawki, które angażują się w pomoc. Jaki będzie finał poszukiwań? Będzie zabawnie, niebezpiecznie, ciekawie, ale i mądrze, a ja zdradzę tylko, że wszystko skończy się happy endem.

Oryginalna i ciepła opowieść dla dzieci nie tylko w wieku przedszkolnym, do tego dobrze zilustrowana. Obrazy nie "przegadują" książki, za to wnoszą w historię nowe spojrzenie, podkreślając szczegół i nadając jej świeżości i lekkości.

 
O sześciopensówce, która odturlała się od reszty,
Louis Macneice,
il. Magdalena Boffito,
tłum. Renata Senktos,
wydawnictwo Convivo, 2021,
 oprawa twarda,
stron 40,
wym. 23.8 x 21.6 cm
cena 35 zł,
wiek: 3+Komentarze

Prześlij komentarz