Psi przyjaciele. Niezwykłe psie historie, Renata Piątkowska, il. Katarzyna Bukiert

Zawsze lubiłam książki o zwierzętach, uważni czytelnicy Maków pewnie już to wiedzą. Moje dzieci nie mają aż takiego fioła na punkcie "książeczek o zwierzątkach", jak ich mama w zamierzchłych czasach ;), ale też chętnie słuchają, i przede wszystkim bardzo lubią wszystko, co się rusza! Zimą dokarmiamy ptaki, latem uważnie lustrujemy krzaki, czy aby jakieś małe i skrzydlate nie potrzebuje pomocy (kiedyś przygarnęliśmy takie chuchro, które wypadło z gniazda, a potem odstawiliśmy do ptasiego azylu, gdzie obiecano, że wyleczą, odkarmią i puszczą na wolność), dokarmiamy bezdomne koty i psy, a kilka bezpańskich  psów, dzięki naszej interwencji, znalazło nowy dom.

Dlatego książka Renaty Piątkowskiej trafiła u nas na wyjątkowo podatny grunt. I przyjęła się z miejsca - w serduszkach i wyobraźni chłopaków! A ja, w co bardziej wzruszających momentach zawieszałam głos i dyskretnie wycierałam łzy z oczu... No bo te historie wzruszają, a czasem wręcz łapią za gardło!

Psy, wiadomo, najlepsi przyjaciele człowieka, wierne i mądre, kochające miłością bezwarunkową, czasem tak wielką, że są w stanie dokonać rzeczy heroicznych. Psi bohaterowie to prawdziwi bohaterowie - ratują ludzi spod górskich lawin, własnym ciałem ogrzewają zagubione w lesie dzieci, są oczami niewidomych, potrafią obronić swoją panią w krytycznej sytuacji, a kiedy tracą opiekuna wiernie trwają na posterunku, bo a nuż ukochany pan wróci, nie pozostawiają też kumpli w potrzebie, a jak trzeba to i wyliżą ich rany... I jak tu ich nie kochać?

Renata Piątkowska nie epatuje wzniosłymi hasłami, unika patosu. Opowiada psie historie w sposób zwyczajny, powściągliwy, dzięki czemu jeszcze bardziej poruszają. I sprawiają, że z jeszcze większym szacunkiem patrzymy na czworonożnych przyjaciół!


Psi przyjaciele. Niezwykłe psie historie,
Renata Piątkowska,
il. Katarzyna Bukiert,

Wydawnictwo BIS,

2014.
Dziękujemy Wydawnictwu BIS za przesłanie książki do recenzji.

Komentarze

  1. Mojej córki również nie trzeba będzie namawiać do przeczytania tej książki. Cały czas namawia nas na psa, więc może jeszcze bardziej się utwierdzić w swoim przekonaniu po takiej lekturze. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno książka córce się spodoba, a Wy ulegniecie namowom ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz