O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Psi przyjaciele. Niezwykłe psie historie, Renata Piątkowska, il. Katarzyna Bukiert

Zawsze lubiłam książki o zwierzętach, uważni czytelnicy Maków pewnie już to wiedzą. Moje dzieci nie mają aż takiego fioła na punkcie "książeczek o zwierzątkach", jak ich mama w zamierzchłych czasach ;), ale też chętnie słuchają, i przede wszystkim bardzo lubią wszystko, co się rusza! Zimą dokarmiamy ptaki, latem uważnie lustrujemy krzaki, czy aby jakieś małe i skrzydlate nie potrzebuje pomocy (kiedyś przygarnęliśmy takie chuchro, które wypadło z gniazda, a potem odstawiliśmy do ptasiego azylu, gdzie obiecano, że wyleczą, odkarmią i puszczą na wolność), dokarmiamy bezdomne koty i psy, a kilka bezpańskich  psów, dzięki naszej interwencji, znalazło nowy dom.

Dlatego książka Renaty Piątkowskiej trafiła u nas na wyjątkowo podatny grunt. I przyjęła się z miejsca - w serduszkach i wyobraźni chłopaków! A ja, w co bardziej wzruszających momentach zawieszałam głos i dyskretnie wycierałam łzy z oczu... No bo te historie wzruszają, a czasem wręcz łapią za gardło!

Psy, wiadomo, najlepsi przyjaciele człowieka, wierne i mądre, kochające miłością bezwarunkową, czasem tak wielką, że są w stanie dokonać rzeczy heroicznych. Psi bohaterowie to prawdziwi bohaterowie - ratują ludzi spod górskich lawin, własnym ciałem ogrzewają zagubione w lesie dzieci, są oczami niewidomych, potrafią obronić swoją panią w krytycznej sytuacji, a kiedy tracą opiekuna wiernie trwają na posterunku, bo a nuż ukochany pan wróci, nie pozostawiają też kumpli w potrzebie, a jak trzeba to i wyliżą ich rany... I jak tu ich nie kochać?

Renata Piątkowska nie epatuje wzniosłymi hasłami, unika patosu. Opowiada psie historie w sposób zwyczajny, powściągliwy, dzięki czemu jeszcze bardziej poruszają. I sprawiają, że z jeszcze większym szacunkiem patrzymy na czworonożnych przyjaciół!


Psi przyjaciele. Niezwykłe psie historie,
Renata Piątkowska,
il. Katarzyna Bukiert,

Wydawnictwo BIS,

2014.
Dziękujemy Wydawnictwu BIS za przesłanie książki do recenzji.

2 komentarze:

  1. Mojej córki również nie trzeba będzie namawiać do przeczytania tej książki. Cały czas namawia nas na psa, więc może jeszcze bardziej się utwierdzić w swoim przekonaniu po takiej lekturze. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno książka córce się spodoba, a Wy ulegniecie namowom ;)

    OdpowiedzUsuń