Szur szur ćwir plum! Kitty Crowther


Mały Tymek boi się sam spać. Przedłuża wieczorne rytuały, byle jak najpóźniej rozstać się z rodzicami i zostać samemu w swoim pokoju. Znacie to? 

W ciemności każdy dźwięk brzmi złowrogo, przykuwa uwagę, zastanawia... Szur szur ćwir plumTymek wsłuchuje się w dziwne odgłosy i biegnie do sypialni rodziców. Po zabawie znanej większości rodzicom: w uspokajanie i odprowadzanie dziecka do jego łóżka, wreszcie żabi synek zasypia wygodnie umoszczony między mamą a tatą. Ojcu jest niewygodnie, przenosi się do łóżka synka... I co to? Szur szur ćwir plum!

Strachom dobrze jest się przyjrzeć, stanąć z nimi twarzą w twarz. Kolejna książka, pozwalająca dziecku oswoić się z samodzielnym zasypianiem, obłaskawiająca strachy nocne.
Bo straszy to, co nieznane, a dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. Co robi szur szur? Słodkowodny potwór? Pierzasty wąż? Kościotrup z bagien? Strachy skonfrontowane, oswojone, obejrzane, wytłumaczone przestają być strachami. Dźwięki wracają na swoje miejsce, potwory znikają.

Zaspany ojciec budzi Tymka i razem idą zobaczyć, kto robi "szur szur ćwir plum!"

- Wiesz co tato? Chyba już nie boję się nocy.

*** 

Kolejna książka wydawnictwa Dwie Siostry z serii Polecone z zagranicy. Tym razem belgijskiej autorki Kitty Crowther, która na koncie ma ok. 30 książek dla dzieci i drugie tyle zilustrowanych, oraz Nagrodę im. Astrid Lindgren, przyznawana za całokształt twórczości w dziedzinie literatury dziecięcej.

Spodobały nam się kredkowe ilustracje!


Szur szur ćwir plum!
Kitty Crowther,
tłum. Maciej Byliniak,
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Komentarze

Prześlij komentarz