Oto jest Nowy Jork, Miroslav Šašek i Frank Sinatra


"Ogłaszam wiadomość. Dzisiaj wyjeżdżam, Chcę być jego częścią tego Nowego Yorku, Nowego Yorku..."*

 Jedziecie z nami? Kiedy trzymam tę książkę w ręku, w głowie włącza mi się Sinatra (choć w oryginale powinna być przecież Lizza Minelli!) i nie chce być inaczej. Więc zapraszam Was ... muzycznie.Play i idziemy w miasto. Pod jedną rękę z Sinatrą, pod drugą z Šaškiem! Nowy Jork sprzed lat wita!

Chcę się budzić w mieście,
które nigdy nie zasypia
i stać się królem
osiągnąć szczyt *

Lubimy podróżować, nawet jeśli jest to podróż palcem po mapie. Spacer po Nowym Joru jest zachwycający, bo... Nowy Jork jest zachwycający, i ten sprzed lat i ten obecny. Miasto, do którego prowadzi nas Miroslav Šašek nie jest współczesne - cofamy się do lat 60-tych. A ja tak lubię patrzeć wstecz!
Nie dane mi było poczuć na żywo klimatu nowojorskiego, bo jeszcze tam nie byłam,  ale jak większość z Was, dzięki filmom, książkom i fotografiom kojarzę wiele miejsc, budynków, czuję małą cząstkę... i mi się podoba!
Podziwianie miasta z panem Šaškiem jest prawdziwą przyjemnością. Ilustracje Šaśka mają tyle czaru i uroku, a te kolory! Oglądamy budynki, pomniki, jedziemy autobusem, spacerujemy po moście (te mosty!), przystajemy przy czyścibucie, patrzymy na prom, zaglądamy do Muzeum Historii Naturalnej, odwiedzamy dzielnice NY, poznajemy ciekawostki z życia miasta... W NY wszystko jest największe, najdłuższe, naj...  Historia miasta w pigułce.


"Oto jest Nowy Jork" to czwarta książka z serii "Oto jest..." wydana przez Dwie Siostry. Dotychczas ukazały się "Oto jest Paryż", "Oto jest Rzym", "Oto jest Londyn"  Šašek stworzył wiele książek opowiadających o miastach, patrząc na lata wydania - kolejne powinno ukazać się "Oto jest Edinburgh", potem Monachium, Wenecja itd...Czekamy na kolejne.


Oto jest Nowy Jork,
Miroslav Šašek,
tłum. Katarzyna Domańska,
Wydawnictwo Dwie Siostry,
2015.

*Fragmenty tekstu piosenki "New York, New York" Franka Sinatry 1977 r).***

PS. Oszaleję z tą czcionką, jedna za mała, druga za wielka... Która wygodniejsza do czytania???

Komentarze

 1. Też chcę tam jechać!!!:)
  Czcionka jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 2. NY!!! Marzenie ;-)
  Ps. W telefonie lepiej wygląda wieksza czcionka.

  OdpowiedzUsuń
 3. NY!!! Marzenie ;-)
  Ps. W telefonie lepiej wygląda wieksza czcionka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz