Babcia i dziadek w książkach dla dzieci [PRZEGLĄD - 33 książki]


Babcia to postać szczególna. Ta, która wie, która przymyka oko, czasem pobłaża, karmi jak nikt  i kocha ponad wszystko. 
Dziadek zawsze ma czas, zbuduje domek na drzewie, pokaże jak zrobić łuk, zabierze na wyprawę do lasu... Trochę to wyidealizowany obraz, ale któż by nie chciał mieć takich Dziadków! Niebawem Dzień Babci i Dzień Dziadka, z tej okazji zestaw książek.


PRZEGLĄD KSIĄŻEK Z BABCIĄ I DZIADKIEM w roli głównej, albo prawie


Przyszywany dziadek, Stanisława Domagalska, il. Andrzej Damięcki, wyd. Dwie Siostry, 2016.

Dziadek to najlepszy prezent, jaki Grześ dostaje na ósme urodziny. Co z tego, że przyszywany? 
Jak się ma dziadka, nie trzeba w wakacje siedzieć samemu w domu. Można pobawić się w sufitologię, ruszyć w pogoń za zbiegłym wielbłądem i zdobyć medal na wystawie psów. No i… łatwiej poradzić sobie z tym, że rodzice się rozwodzą.

Zabawna i mądra opowieść o przyjaźni starszego pana i małego chłopca, którego rodzice właśnie się rozwodzą. (mat. wyd.).
Babcia na jabłoni, Mira Lobe, il. Mirosław Pokora, wyd. Dwie Siostry, 2007.


Mira Lobe wprowadza nas w świat dziecka, jego smutków, problemów, marzeń i tęsknot, a także fantazji. Nie każde dziecko ma babcię, ale każde bardzo pragnie ją mieć! Babcia Andiego, z którą spotyka się na drzewie, staje się plasterkiem na całe zło, towarzyszem zabaw i najlepszym kompanem. Ileż wspaniałych przygód przeżył dzięki niej Andy, a jego życie nabrało barw i rumieńców! Babcia zawsze miała radę na wszystko i pomysły, które u innych babć mogłyby wywołać palpitację serca!
Więcej TU


 Babcia robi na drutach, Uri Orlev,Marta Ignerska, Wydawnictwo Wytwórnia, 2009.

Opowieść o starszej kobiecie, która pewnego dnia pojawia się w miasteczku. Poza drutami, włóczką i szydełkiem nie ma żadnego bagażu. Nie ma też gdzie mieszkać. Chodzi od domu do domu, ale nikt nie proponuje jej noclegu. W końcu, na polu pod miastem, zaczyna na drutach stwarzać swój świat... Robi na drutach najpierw kapcie i dywanik, potem podłogę, materac, kołdrę i podusię, firanki, ścianki, nawet imbryk na herbatę robi z włóczki. Na koniec dzierga włóczkowego wnuka i wnuczkę. Postanawia za[pisać ich do szkoły, i tu zaczynają się problemy...
To przepiękna opowieść o nietolerancji, strachu przed innością. Dla dzieci i jeszcze bardziej dla dorosłych. Więcej TU

Chusta babci,  Åsa Lind,  il. Joanna Hellgren,
Wyd. Zakamarki, 2013.

Do domu wróciła babcia. Ze szpitala. Babcia jest bardzo chora. Wokół dorośli, nerwowość, sztuczne uśmiechy.  I dwoje dzieci pośród tych dorosłych. Dzieci, które nie wiedzą co się dzieje, które bardzo chcą przemyśleć sobie różne rzeczy i pomyśleć. Schronienie znajdują pod chustą babci, a na straży ich spokoju stoi sama babcia. Bo babcia je rozumie. Piękne, przepiękna książka.
Więcej TU.
Kot kameleon, Joanna Wachowiak,il. Emilia Dziubak, Wydawnictwo BIS, 2014.

Czy kilkudniowy pobyt u babci, która mieszka na wsi i jest trochę ... dziwna - może być ekscytujący? Czy można dobrze się bawić w miejscu, gdzie nie ma kina, kawiarni, telewizora (o zgrozo!) i towarzystwa innych dzieci? Natalia nie ma wyjścia, u babci zostać musi. Słabo ją zna, bo babcia mieszka daleko. Ale też przyzwyczajona do miejskich rozrywek, jest przekonana, że u babci będzie nudno, nudno, nudno! Na domiar złego, w czasie pożegnania z rodzicami doszło do pomyłki i z Natalią została walizka, owszem, ale nie jej tylko taty! Dziewczynka pozostała tu nie dość, że sama, i bez ubrań, ale też bez swoich zabawek!
Więcej TUDziadek na huśtawce,  Renata Piątkowska, Artur Nowakowski, Wydawnictwo BIS, 2009.

Dziadek na huśtawce to ciepła opowieść o chłopcu, który jako jedyny nie miał Dziadka. A bardzo chciał go mieć. Jego przyjaciel postanowił mu pomóc i Dziadka mu znalazł - swojego sąsiada.Pan Teofil, miły starszy pan nosił kolorowe koszule w egzotyczne zwierzęta i ptaki, smażył najlepsze pod słońcem naleśniki, palił fajkę, rozmawiał z kwiatami i miał najprawdziwszego psa - Warczysława Łobuzkiewicza. Do tego jak się okazało, też bardzo chciał mieć wnuka.

To książka o przyjaźni i o marzeniach. O tym, że tak dużo możemy nawzajem sobie dać i tak wiele nauczyć się od siebie. Napisana dowcipnie i ciepło. Obowiązkowo dla każdego przedszkolaka, a i starszym dzieciom przypadnie do gustu.

Czy umiesz gwizdać, Joanno?, Ulf Stark,  il, Anna Hoglund, Wydawnictwo Zakamarki, 2008.

Bohaterami książki są dwaj chłopcy, z których jeden - Bertl - nie ma dziadka, a bardzo chciałbym mieć. Bo dziadek to przecież prawdziwa instytucja: zabierze na ryby, poczęstuje kawą, da kilka złotych... Ulf wpada na pomysł, jak i gdzie tego dziadka znaleźć. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie na końcu długiego i ciemnego korytarza były uchylone drzwi, za którymi chłopcy ujrzeli staruszka w szelkach. Tak zaczyna się historia przyjaźni między starym, samotnym mężczyzną, a chłopcami. Chłopcy wnoszą mnóstwo światła i radości w życie starszego pana. A Nils, bo tak ma na imię mężczyzna - okazuje się wyśmienicie wywiązywać z roli dziadka. Jednak pewnego razu chłopcy Nilsa nie zastają...
Więcej TULato Stiny, Lena Anderson, Zakamarki, 2013.

 Piękne, akwarelowe ilustracje - już od pierwszej strony przenoszą nas na jedną z wysp archipelagu. Stina spędza tu wakacje u dziadka - u dziadka, który daje jej tyle wolności, ile jej potrzeba - jest blisko, ale niczego nie narzuca, nie nakazuje. towarzyszy jej. Czasem coś skomentuje "Co ty nie powiesz". Niby mało tu się dzieje, obiad, śniadanie, wyprawa na ryby, mycie naczyń, zbieranie skarbów na plaży, obserwowanie sztormu czy wizyta u znajomego dziadka. ... Spokój, a przecież dzieje się tak dużo - Stina nigdy się nie nudzi. Każda czynność, najprostsza, najzwyklejsza, w takim miejscu ma inny smak. Więcej TU
Niezłe ziółko, Barbara Kosmowska, il.Emilia Dziubak, wyd. Literatura, 2016. 
To przepiękna (i przepięknie zilustrowana) opowieść o miłości i nabieraniu odwagi, wychodzeniu z cienia własnych kompleksów i niepewności. Tak, można napisać, że i o odejściu, chorobie, smutku rozstania, ale to wszystko dzieje się gdzieś obok. Dla Eryka relacje z babcią mają moc sprawczą - chłopiec podbudowany jej miłością i wiarą w swoje możliwości przekonuje się, że może zawalczyć o miejsce w grupie rówieśników, że nie musi być sam, że może wyjść z krzaków. w których się chowa... Więcej TU.

NieboBruno Gibert, Wydawnictwo Wytwórnia, 2011.

Niebo zaskakuje prostotą tekstu i grafiki. Czy można o odejściu kogoś bliskiego opowiedzieć za pomocą znaków drogowych i oznaczeń na opakowaniach? Nie dość, że tak - można dodatkowo zrobić to w poruszający sposób.
Chłopiec traci dziadka. Dziecko na swój sposób chce zrozumieć, co się wydarzyło, oswaja się z sytuacją i ze śmiercią - układa sobie to wszystko w głowie. Zastanawia się, zadaje pytania i szuka odpowiedzi. Zbiera skrawki zasłyszanych opinii, dopasowuje je ze swoimi wyobrażeniami, skleja w całość. Czy po śmierci idzie się do nieba? Czy wszyscy idą do nieba? Jak jest w tym niebie? Czy w niebie nie jest trochę nudno?
Więcej TU.8+2 i ciężarówka, 8+2 i domek w lesie, Anne-Cath. Vestly, il. Marianna Oklejak, wyd. Dwie Siostry.Po przeczytaniu tej książki w głowie mam Babcię. To ona jest dla mnie najjaśniejszym, centralnym punktem historii, toczącej się w małym domku w lesie. Babcia, która wcześniej zdrowotnie niedomagała, po przeprowadzce nabrała wiatru w żagle. A jakie ma pomysły! Co zrobić, gdy wychodząc do wychodka (obce słowo dla współczesnych dzieci :) zatrzaśnie się drzwi do domu, w którym nikogo nie ma? Można pojeździć na nartach, a nawet zrobić sobie małą skocznię ...
A gdy ktoś kręci się po podwórku, wieczorem - co robić, co robić? Najlepiej przebrać się za Indian, udawać duchy i w ten sposób odstraszać intruzów! Wymyślilibyście coś takiego? A Babcia tak! A w senne niedzielne popołudnie, kiedy rodzice dzieci idą na przechadzkę, można fantastycznie bawić się w sklep i jeszcze przy tym zarobić! Na co? A no na kurczaki! Pierwsza i druga część sprawiają, że czekam, czekam na kolejne!
Więcej TU


Mój dziadek był drzewem czereśniowym, Angela Nanetti, przeł. Jarosław i Magdalena Mikołajewscy, Nasza Księgarnia.

Opowieść o dziadku, który chodził po drzewie. I o wnuczku, który nauczył się tego od dziadka. O drzewie, które było dziadkiem, ale było też mamą. O dojrzewaniu drzewa i o dojrzewaniu chłopca. O kwitnieniu i o przekwitaniu. O gęsi, która była babcią i o czereśniach, które latały jak spadochrony. A także - bo jakżeby inaczej - o dobrych strażakach. I o tacie. Czyli w największym skrócie - piękna opowieść o chłopcu, który wchodził w życie własne poprzez życie innych, wchodząc przy okazji na drzewo. (mat. wyd,)


Florka, Listy do babci, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Jona Jung, wyd. Bajka, 2015

Florka pisze urocze i bardzo serdeczne listy do ukochanej babci Balbiny. Opisuje swoje lekcje pływania u pana Żaby. Opowiada o wakacjach nad morzem i hodowaniu w wiaderku meduzy. Zwierza się z pierwszego dnia w przedszkolu. Pisze o zgubionym numerku w teatrze i o tym, jak sama zgubiła się w supermarkecie. Przeczytacie też o zmaganiach całej rodziny z groźnym wirusem, wspólnym budowaniu z tatą domku dla lalki Barbary i chodzeniu z mamą na lekcje baletu. Będzie dużo i śmiesznie o wybrykach młodszych braci, a także trochę o poradnikach dla rodziców nieznośnych dzieci. (mat. wyd

Miffy, dziadek i babciaDick Bruna, wyd, Format, 2009

Dzień spędzony z babcią i dziadkiem przynosi tyle niespodzianek i radości! Dzięki dziadkowi, Miffy opanowuje jazdę na hulajnodze, babcia daje jej lekcję robótek ręcznych. W takim towarzystwie podwieczorek jest jeszcze pyszniejszy. (mat. wyd.)

Co?, Adrian Johnson , Kate Lum, Wydawnictwo Tatarak, 2010.

Kto kiedykolwiek usypiał uparte dziecko, ten wie, że jest to nie lada wyczyn. Babcia Patryka robi wszystko, żeby wnuczek poszedł wreszcie spać, ale chłopiec stawia przed nią coraz to nowe wyzwania... Przewrotna opowieść o babci, na której nie ma rzeczy niemożliwych. (mat. wyd.)
Maciuś i dziadek, Robert Piumini, il. Ewelina Wajgert, wyd. Bona, 2013.

Refleksyjna, ale pełna radości, kolorów i humoru opowieść o nieuchronnym żegnaniu się z bliskimi.
Maciusiowi umiera dziadek. Chłopiec, nie chcąc pogodzić się z nagłą stratą, odbywa z nim w wyobraźni długi spacer. W miarę upływu czasu i kolejnych przygód chłopiec staje się coraz większy, a dziadek kurczy się do rozmiarów ołowianego żołnierzyka. Na koniec zaś dziadek podstępem przenosi się do serca chłopca, by pozostać z nim na zawsze (mat. wyd.).

Nasza babcia, Ilse Kleberger, Nasza Księgarnia, 2003

To historia o niezwykłej babci, która wychowuje sześcioro wnuków. Jeździ brawurowo na wrotkach i łyżwach, ma dopinany sztuczny kok, nieodłączną czarną parasolkę oraz gadającą papużkę. Mimo staromodnego stroju jest osobą na wskroś nowoczesną, ma poczucie humoru i pełno pomysłów, dzięki którym życie jej wnuków to jedna wielka przygoda (mat. wyd.)

Wakacje u dziadka TadeuszaUrsel Scheffler, wyd. Jednoość, 2006

Dziadek Tadeusz za pomocą poczty butelkowej zaprasza troje swoich wnucząt na wakacje na wyspie. Kasia, Olek i Julia są zachwyceni. Już sama podróż pociągiem i promem jest dla nich niezmiernie ciekawa, potem nadchodzi czas prawdziwych przygód! Dziadek przez całe wakacje wymyśla wciąż nowe niespodzianki. To niezapomniane lato. A kto by przy okazji pomyślał, że dziadek Tadeusz jest praprapraprawnukiem prawdziwego pirata? (mat. wyd.)

Basia i dziadkowie, Zofia Stanecka Zofia, Marianna Oklejak, wyd. Egmont, 2012.

Basia zachorowała. Leży w łóżku, jest jej źle i smutno.  Wszystko się zmienia,m kiedy z wizytą przyjeżdżają Dziadkowie. Życie nabiera kolorów. Ciepła opowieść o relacjach małego dziecka ze starszymi. (mat. wyd.)Wypożyczalnia babć, Maria Matjańska-Czernik, il. Justyna Mahboob, wyd. Stentor.

Każde dziecko potrzebuje babci. Nawet takie, które już wstydzi się do tego przyznać. Ale co wtedy, gdy ktoś nie ma babci? Czy jest skazany na długie, samotne popołudnia w oczekiwaniu na powrót rodziców z pracy? Niekoniecznie! Babcię – i to najprawdziwszą w świecie – może sobie wypożyczyć w specjalnej wypożyczalni, tak jak to zrobili trzej mali bohaterowie opowieści.
To książka o ogromnej potrzebie ciepła, miłości, akceptacji i uwagi. Potrzebie, jaką ma w sobie nie tylko dziecko (mat. wyd.)

Tupcio Chrupcio. Wizyta u dziadków, Eliza Piotrowska, wyd. Wilga, 2013.

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale... bardzo tęskni za rodzicami, którzy wybrali się na krótką wycieczkę. Na szczęście babcia i dziadek wymyślają mu tyle ciekawych zajęć, że nie nudzi się nawet przez chwilkę. Czy Tupcio Chrupcio przekona się, jak fajnie jest u dziadków?  (mat. wyd.)


Świat według dziadka, Zofia Stanecka, il. Bogna Pniewska, wyd. W drodze, 2013.

Książka, która porusza szczerością i spokojem, porusza czułe struny i wyobraźnię! Świat Rysia i świat dziadka, pozornie odległe - pięknie patrzeć, jak zbliżają się do siebie. Piękna opowieść o przyjaźni i o tym, co mogą sobie nawzajem ofiarować dziadek i wnuczek. Banany z cukru pudru, Karkowska Aleksandra, Caillot-Dubus Barbara, Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2015.
To niezwykła książką - przywołuje lata, które odeszły, ciężkie lata, naznaczone wojną, głodem, biedą - ale wspomnienia uczestników opisywanych wydarzeń dosłownie kipią emocjami, radością, beztroską - bo bez względu na czasy dzieciństwo takie własnie jest. Ma w sobie świeżość, ciekawość i nadzieję.
 Autorki zebrały opowieści z dzieciństwa 23 osób, mieszkańców warszawskiej Sadyby - czyichś babć, prababć, cioć i wujków. Wspomnienia z podwórka i szkoły, zabawne historie, smaki, wydarzenia, które mocno utkwiły w pamięci. Pierwsze przyjaźnie i nauki, pierwsze odkrycia. prezenty. Zwyczajność i niezwyczajność. A ponieważ konkretne historie nie są przypisane do konkretnych osób - wspomnienia zlewają się, stają się zbiorem wydarzeń, pokazującym rzeczywistość i koloryt dawnych lat. Uniwersalnym zapisem dzieciństwa z lat 30.tych, 40.tych. 50.tych... Więcej TU


Zeszyt bananowy. Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!, Caillot-Dubus Barbara, Karkowska Aleksandra, Oficyna Wydawnicza Oryginały

Międzypokoleniowy interaktywny zeszyt o dzieciństwie babci/dziadka. Do uzupełniania przez babcię/dziadka z wnuczką/wnukiem. Tajemnice, marzenia, wspomnienia oraz obowiązki, emocje i życie codzienne. Cenna pamiątka i lekcja historii w każdej rodzinie! Wnuki dowiedzą się m.in. czy babcia chodziła na wagary, czy dziadek był „Tadkiem niejadkiem”, czy bawili się w Indian, czego się bali, a czego wstydzili. Wystarczy ich tylko o to zapytać. Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi! Pomóżmy zachować rodzinne wspomnienia.(mat. wyd.)


Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali, przekład na gwarę śląską Bernard Kurzawa, tekst Magdalena Zarębska, il.  Dorota Rewerenda Młynarczyk, wyd. BIS


Książka po polsku i po śląsku! Dwujęzyczne wydanie opowiadania o Maćku, którego mama przywiozła na cały dzień do dziadków mieszkających w Nikiszowcu. Książka z pewnością zainteresuje dzieci mówiące po śląsku, bo będą miały okazję przeczytać ją jednocześnie w literackiej polszczyźnie i w tym języku, którym się na co dzień posługują. Jednocześnie jednak może ona stanowić doskonały pretekst do rozmowy z dziećmi w całym kraju o Śląsku, o odrębności kulturowej tego regionu, o pracy górnika, o tradycji, gwarze i korzeniach, które ma każdy człowiek. (mat. wyd.)Coś z niczego, Phoebe Gilman, Wydawnictwo modo, 2015.
- Kiedy Józio był malutki, dziadek uszył mu śliczny kocyk - tak zaczyna się książka „Coś z niczego”, dla której inspiracją była tradycyjna piosenka w języku jidisz. Czas płynie, kocyk się starzeje, ale chłopiec nie pozwoli go wyrzucić, bo wie, że dziadek zawsze coś z niego zrobi - z kocyka uszyje płaszczyk, potem kamizelkę, krawat, chusteczkę i wreszcie guzik. Opowieść o małym Józefie i jego rodzinie rozgrywa się w żydowskim miasteczku (sztetl), jakich było wiele na wschodnich terenach dawnej Polski. Przedstawiona historia to uniwersalna, wzruszająca, okraszona humorem opowieść o rodzinnych wartościach. Klasyk kanadyjskiej literatury dla dzieci, uhonorowany wieloma nagrodami. (mat. wyd.)
Jowanka i gang spod gilotyny, Katarzyna Wasilkowska, il. Katarzyna Kołodziej, wyd. Literatura

Z anonimowego komantarza pod tekstem: Dziadek Franka w "Jowance i gangu spod Gilotyny" jest zachwycający, a szczególnie jego relacja z wnukiem - są przyjaciółmi, ale każdy pozostaje sobą, ani dziadek nie udaje równiachy, ani jego wnuk nie jest ugrzeczniony. Wątek zabawny, ale też wzruszający, nie jest wprawdzie dominujący w książce, ale znaczący i zajmuje sporo miejsca.
Zapiski babci, Zapiski dziadka, wyd. Zakamarki, 2015.

Książeczki dla babci i dziadka, do spisania swoich wspomnień. Ta książka pomoże uporządkować wspomnienia. Są tu  miejsca na fotografie. Można odpowiadać na pytania lub wpisywać tylko to, na co w danym momencie ma się ochotę.

Gofrowe serce, Aneta W. Haldorsen, Maria Parr, wyd. Nasza Księgarnia, 2007

z anonimowego komentarza pod tekstem: Jak przez mgłę przypomina mi się, że w "Gofrowym sercu" Marii Parr ważny był motyw babci i dziadka.... Płakałam rzewnymi łzami.
Babcie od A do Z, tekst i ilustracje Raquel Díaz Reguera, wyd. Debit.

Leksykon babć: 29 typów, poszukajcie, na pewno znajdziecie tam swoją! Babcia Powierniczka Tajemnic, Babcia Przyjaciółka Ptaków,  Babcia Marzycielka... Z ciepłem i humorem, idealne do czytania razem z babcią! Duży format, twarde okładkiDziadkowie od A do Z, tekst i ilustracje Raquel Díaz Reguera, wyd. Debit, 2018.

30 typów Dziadków od Dziadka Usypiacza przez Dziadka Superbohatera po Dziadka Dasz Radę. Cudowny zestaw - czytanie wprowadzi Was w wyśmienity nastrój!


***

- Mamo, szukasz książek z babcią? Nie zapomnij o Zmierzchu! - mówi poważnym głosem M.
- Babcia? W Zmierzchu?
- Nie pamiętasz? W drugiej części? Pojawia się babcia, na polanie... Babcia Bella... - moja nastoletnia córka, niegdyś fanka sagi, obecnie uwielbia sobie z niej żartować ;)

***

Lista jest otwarta, powolutku  będę dopisywać kolejne pozycje. Czekam też na Wasze sugestie, i napiszcie koniecznie, które książki o babci i dziadku lubicie najbardziej.

***
Ilustracja z książki "Babcia robi na drutach"

Komentarze

 1. Oj, nie sądziłam że mamy tyle zaległości. Dobrze, że jest trochę czasu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówiłaś mi o jakiejś książce, zapomniałam, jaki ma tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 3. ja z książkowych dziadków największym sentymentem darzę Dziadziusia z Zagrody Północnej, ale rozumiem, że nie był głównym bohaterem i dlatego "Dzieci z Bullerbyn" w Twoim przebogatym przeglądzie zabrakło :)
  a dla najmłodszych maluchów (nawet <roku) do czytania o dziadkach i z dziadkami nadają się proste kartonówki "Kocham swoją babunię/swojego dziadziusia" - J. kiedyś podarował je z okazji 21/22.01 zamiast laurki i co roku cieszą (kolejne wnuczęta) i wzruszają (ciągle tych samych, niezastąpionych dziadków)
  zestawienie wspaniałe, ale co polecasz NAJBARDZIEJ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mam jednej książki, którą mogłabym polecić. Nie wszystkie z tej listy znam - mam nadzieję, że nadrobię zaległości, a te które czytaliśmy - czytaliśmy je w różnym czasie, na różnych etapach. Córka uwielbiała Babcię na jabłoni, chłopakom podobała się 8+2, ja uwielbiam Babcię na drutach i Chustę babci i Świat według dziadka i Czy umiesz gwizdać, Joanno i .... no właśnie ;)

   Usuń
 4. Jak przez mgłę przypomina mi się, że w "Gofrowym sercu" Marii Parr ważny był motyw babci i dziadka.... Płakałam rzewnymi łzami

  OdpowiedzUsuń
 5. Imponujące zestawienie. Mnie najbardziej utkwił w pamięci rozdział "Imię na kamieniu" w "Piaskowym wilku". Karusia "próbowała wyobrazić sobie, że babcia też miała babcię, która kiedyś była mała. Myśli Karusi były jak naszyjnik z wielu okrągłych perełek nawleczonych na jedną nitkę, a każda taka perełka nazywała się babcia." I zupełnie przypadkowo trafiłyśmy na ten rozdział właśnie w Dniu Babci. Byłam wzruszona.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może nie o babci i dziadku, ale od babci i dziadka dla wnuków - cudowne "Zapiski..." z Zakamarków. Polecam! My już mamy uzupełnione. Piękna pamiątka. A w literaturze - "Cukierek dla dziadka Tadka", po trosze "Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek", no i "Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia". Więcej grzechów chwilowo nie pamiętam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Skorzystam ze spisu, ponieważ niektórych tytułów jeszcze nie znamy. A święto takie ważne!

  OdpowiedzUsuń
 8. To ja jeszcze chciałabym zaproponować moją książkę - "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali". Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. COŚ Z NICZEGO Phoebe Gilman - jedna z najpiękniejszych książek o dziadku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziadek Franka w "Jowance i gangu spod Gilotyny" jest zachwycający, a szczególnie jego relacja z wnukiem - są przyjaciółmi, ale każdy pozostaje sobą, ani dziadek nie udaje równiachy, ani jego wnuk nie jest ugrzeczniony. Wątek zabawny, ale też wzruszający, nie jest wprawdzie dominujący w książce, ale znaczący i zajmuje sporo miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, dziękuję, już dodałam.

   Usuń
  2. Bardzo mi się podoba to zestawienie, przypomniało mi o pozycjach po które miałem sięgnąć i zapomniałem o nich, a dzieciaki rosną. Dzięki Tobie może zdążę, póki jeszcze czytamy razem :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 11. :) pozdrawiam. Dzięki Wam do mojej listy "do przeczytania" doszło tyle książek, że naprawdę nie wiem, kiedy znajdę na to czas, nic tylko czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie się bardzo spodobała książka "Babcia robi na drutach" ale syn najczęściej z w/w listy wybiera "Co?" oraz "Basia i dziadkowie" . Brakuje mi opowiadań z serii Poczytaj mi mamo wydawnictwa NK : "Babcia też człowiek" oraz "Babcia na hulajnodze".

  OdpowiedzUsuń
 13. A dla maluszków można zaproponować "Czyja babcia?" Stiny Virsen - gdzie tematem przewodnim jest zazdrość o babcię :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Babcia występuje również w serii książek o Albercie Albertsonie Gunilli Berstrom wyd. Zakamarki : " Sprytnie Albercie", " Co cieszy Alberta" i "Czy jesteś tchórzem Albercie"... bardzo lubimy tę babcię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Esben i duch dziadka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja osobista lista książek o babciach i dziadkach też się wydłużyła - polecam "Wakacje u dziadków" :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Koniecznie : "Esben i duch dziadka" ( autorzy: Eva Eriksson, Kim Fupz Aakeson) . Koniecznie, ponieważ pomogła nam bardzo po śmierci teścia - ukochanego dziadka moich dzieci...

  OdpowiedzUsuń
 18. "Moja babcia czarownica" Jan Edward Kucharski

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz