Niezłe ziółko, Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak


Historia, która nie odchodzi w niepamięć. Mądry dorosły, który rozumie, szanuje, dostrzega i pomaga nie dając gotowych recept, a tylko wskazując kierunki. I zawsze jest blisko, nawet jeśli odchodzi...


To przepiękna opowieść o miłości i nabieraniu odwagi, wychodzeniu z cienia własnych kompleksów i niepewności. Tak, można napisać, że i o odejściu, chorobie, smutku rozstania, ale to wszystko dzieje się gdzieś obok. Dla niego relacje z babcią mają moc sprawczą - Eryk, podbudowany jej miłością i wiarą w swoje możliwości przekonuje się, że może zawalczyć o miejsce w grupie rówieśników, że nie musi być sam, że może wyjść z krzaków. w których się chowa...

Babcia Malutka jest wspaniałą starszą panią, jeździ na motorze po całym świecie w poszukiwaniu leczniczych roślin, przeżywa mnóstwo fantastycznych przygód, ale przede wszystkim traktuje Eryka poważnie - nie mówi do niego "Eryczku" i zawsze ma czas, żeby go z uwagą wysłuchać. Ona wreszcie sprawia, że życie Eryka nabiera rumieńców, a każdy dzień staje się przygodą.

Kiedy mama mówi chłopcu, że Babcia Malutka przyjedzie do nich nie z krótką wizytą, tylko na dłużej - Eryk jest szczęśliwy. Tak bardzo, że nie widzi smutku mamy. Odwiedziny babci zawsze wywołują radość, nagle każdy ma strasznie dużo do powiedzenia, jest wesoło, miło, jest świątecznie. Każdy czuje się ważny i doceniony.

Och, jak Eryk lubi być z babcią! Dni mijają im na rozmowach, Eryk poznaje tajemnice roślin,  a babcia wspiera go i dodaje odwagi, tam, gdzie chłopcu jej brakuje... Kiedy babcia odchodzi, przychodzi czas żałoby. Jednak chłopiec nadal czuje, że babcia jest blisko.Wspiera go - myśląc o niej nabiera odwagi. I nawet kiedy przychodzi śmierć zostaje to, co najważniejsze.

Ta książka, której atutem jest nie tylko treść, ale i przepiękne ilustracje Emilii Dziubak (duet Kosmowska/Dziubak znamy już z "Tru", którego bardzo polecamy!) na pewno zajmie ważne miejsce na Waszej półce.Niezłe ziółko
Barbara Kosmowska
il.Emilia Dziubak
wyd. Literatura, 2016
Oprawa twarda
Ilość stron: 104
Cena: 24,90 zł
Wiek: 5+

Komentarze

 1. Przepiękne zdjęcia! Zwłaszcza to pierwsze! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam już kilka recenzji tej pozycji, ale dopiero Twoja (ze zdjęciami) przykuła moja uwagę. Lecę do biblioteki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nas grupowo-domowo urzekła, mądra jest, ciepła jest, o wielu sprawach nie mówi wprost, tylko tak delikatnie, subtelnie. Polecam.

   Usuń
 3. Maju, ale cudne zdjęcia! Wydobyłaś z ilustracji Emilii Dziubak tę świetlistą magię, z której słyną!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że zdjęcia Wam się podobają. Ale to głównie zasługa pani E.D i jej magicznych ilustracji ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nasza ulubiona ilustratorka! Kupujemy w ciemno wszystko, co wychodzi spod jej ręki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O ziołach... Może przeczytam choć w wieku dziecięcym nie jestem. W świat botaniki wprowadzała mnie "Rozalka Olaboga". :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz