Świat. Poema naiwne, Czesław Miłosz, il. Mikołaj Chylak


Zniechęceni "rozbieraniem" wierszy na części drobne i tym, "co autor chciał powiedzieć" - ciągle jeszcze powszechnymi w szkole - jeśli nie umiemy wstrzelić się w punk, odrzucamy. Coraz trudniej sięgać po wiersze, wydają się bardziej wymagające - czasu, uwagi, skupienia.

Dziecko, nieskażone jeszcze szkolnym podejściem, ma w sobie otwartość, wrażliwość i ucho na słowa i to, co ze sobą niosą, Nie pozbawiajmy go poezji.


Biorąc ten tomik do rąk trochę nie wiedziałam, czego się spodziewać. Jednak wybór wierszy - pisanych w czasie wojny, a pokazujący emocje widziane oczami dziecka - taki dziecięcy mikroświat pełen szczegółów -  jest dobrym wyborem. To okazja do wejścia w magiczny świat dzieciństwa, gdzie ośrodek ciężkości przesunięty jest tam, gdzie bezpiecznie. spokojnie, a zagrożenia są daleko, jakby wbrew wojennej zawierusze. Jest tu nostalgia, wspomnienie dziecięcej arkadii, gdzie ważne są drobiazgi, drewniane klamki, rabaty piwonii, ganek, droga czy widok z okna. Dużo tu przyrody, która współgra z emocjami dziecka. Dużo tu uważnego patrzenia na to, co wokół, a co z czasem przestaje się dostrzegać.

Wiersze są proste, plastyczne, bogate stylistycznie.

To co mnie zachwyciło to połączenie wierszy naszego noblisty z ilustracją Mikołaja Chylaka. Zderzenie poezji Mistrza z kolorem, jakąś sennością, czasem abstrakcją, plamą podkreśla nastrój wierszy, jakoś je dopełnia, wynosi wyżej.

Sam pomysł, by wydać wiersze Miłosza skierowane do dzieci uważam za odważny, fantastyczny i ryzykowny, bo książki kupują rodzice ("Miłosz jest trudny", "Miłosz jest za ciężki", "Miłosz dla dzieci?"), jednak jestem przekonana, że starszym dzieciom będzie z Miłoszem po drodze.


Świat. Poema naiwne
Czesław Miłosz
il. Mikołaj Chylak
Wydawnictwo Muchomor, 2012
Oprawa: twarda
Format: 18.5 x 25.5 cm
Ilość stron: 72
cena 32 zł
wiek: od 8-10 lat


Komentarze

  1. Uwielbiam Miłosza, a tej książki nigdy nie widziałam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też odkryłam ją całkiem niedawno, też mi umknęła (wyd. 2012)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz