Ostatnie drzewo w mieście, Peter Carnavas


Edward mieszka w mieście, które jest betonową dżunglą. Chłopiec jednak ma swoja oazę -  miejsce, w którym rośnie drzewo. Ostatnie drzewo w mieście.


Ta  książka - kiedy drzewa w Polsce masowo stają się ofiarami ludzkiej chciwości i głupoty - może być mocnym komentarzem do zaistniałej sytuacji, ale i smutną perspektywą, jaka przed nami. Czy chcemy takiej przyszłości? Dla siebie, dla naszych dzieci, dla dzieci naszych dzieci? Życia w betonie i smrodzie spalin, w smutku i szarości?


Drzewo sprawia, że chłopiec zapomina o wszystkim. Spędza długie godziny na zabawach w zielonej koronie, jest tu szczęśliwy i wolny. Jak wielka musi być jego rozpacz, kiedy pewnego dnia odkrywa, że z jego drzewa pozostał tylko pień? Ci, którym pęka serce na widok zdjęć i relacji ze wszystkich stron Polski, gdzie trwa intensywna wycinka drzew w lasach, parkach, przy ulicach - doskonale go rozumieją...

Edward czuje się źle, jest jak ptak z przetrąconym skrzydłem. A kiedy znajduje gałązkę, wie, że musi coś zrobić... Mały, wrażliwy chłopiec rozumie więcej od krótkowzrocznych dorosłych, rządzących miastem, a to, co robi jest niezwykłe - sprawia, że martwe miasto ożywa, a jego dzieło staje się inspiracją dla pozostałych mieszkańców. 

Z jednej gałązki może wyrosnąć coś pięknego. Nadzieja i ratunek.Poruszyła mnie ta książka. To lektura dla wszystkich, bez wiekowych ograniczeń  - czytajmy i róbmy wszystko, żeby nasze dzieci ceniły i szanowały przyrodę i nie patrzyły na nią przez pryzmat pieniędzy. Bo to zielone, co nas otacza, jest bezcenne.
Książka poza wymową edukacyjno-uwrażliwiającą pokazuje też, że każdy z nas, bez względu na wiek, ma moc - wystarczy mała rzecz, mały czyn, a jego echo odbije się od ścian całego wielkiego miasta! Potrzeba nam takich Edwardów! 

[Książka nominowana do nagród Crystal Kite Award 2011 oraz Environment Award for Children's Literature 2011].

Petera Carnavasa znamy już z książki "O dzieciach, które kochają książki". 


Ostatnie drzewo w mieście
Peter Carnavas
wyd. Adamada
Stron: 32
Oprawa: twarda
cena 24.90 zł
wiek: bez ograniczeń ;)
Komentarze

Prześlij komentarz