Szaty, stroje, ciuszki (plus zeszyt projektów) dla małych fashionistek i projektantek mody


Moda nie bardzo leży w kręgach zainteresowań moich chłopaków, a córka (już licealistka), choć modą się interesuje to z książek dla dzieci - jak mówi - już wyrosła.  Szczerze mówiąc to pierwszą myślą, która przemknęła mi przez głowę, kiedy dostałam tę książkę była: komu ją sprezentować?
Dać nikomu jej nie zdążyłam, ale po kolei...Pierwsze zdziwienie
Kiedy na kanapie kartkowałam strona po stronie "Szaty, stroje ciuszki" - przyłączyły się do mnie moje chłopaki. Zaczęliśmy oglądać razem, podczytując trochę tu, trochę tam. I wiecie co? Słuchali, oglądali, komentowali! Trochę się śmiali i  z tych skór ludzi pierwotnych, i z tych rokokowych peruk i kiecek mocno poszerzających pewną część kobiecego ciała...

Okazuje się, że ikony mody i urody są tak mocno osadzone w naszej rzeczywistości, że zapadają w pamięć nawet dzieciom - Marilyn Monroe w białej sukience, stojącą na kratce wentylacyjnej nowojorskiego metra kojarzą i moje chłopaki! Tego pana w czarnych okularach też już gdzieś widzieli (Karl Lagerfeld) i tamtego też.... Oczywiście bezbłędnie rozpoznali muzyków z The Rolling Stones, gorzej było z Beatlesami - coś trzeba z tym zrobić ;)

Drugie zdziwienie
Córka rzuciła okiem i ... zgarnęła obydwie książki do swojego pokoju i tam już zostały. "Są ok". W szkicowniku coś tam sobie projektuje, ale pokazywać zabroniła.Kilka słów o  książce


To takie małe kompendium wiedzy, historia ubioru i przewodnik po modzie - co, gdzie, kiedy. Przegląd trendów i mód, tego, co się nosiło, co było popularne - od najdawniejszych czasów (te skóry ludzi pierwotnych) po współczesność. Wiek dwudziesty jest wyróżniony, bo podzielony na lata. W formie lekkiej, przystępnej, z dużą ilością obrazków, z mnóstwem ramek, anegdotek, ciekawostek. Na końcu książki - historia ubioru w pigułce, plus ikony mody, kostiumy kąpielowe, nakrycia głowy, fryzury, suknie ślubne, kultowe modele torebek czy butów. Absolutny niezbędnik każdej osóbki, aspirującej do zostania projektantem mody, stylistą itd. Są tu nawet porady, jak wystylizować się na osobę modną w danym czasie - na bal przebierąńców jak znalazł!

Mnie osobiście nie bardzo podoba się miszmasz na stronach: kolory, ramki, ilustracje, dużo tego, ale każdy coś ciekawego może tu znaleźć.. Bo moda to zjawisko socjologiczne, ociera się i o historię sztuki, ekonomię...

Kilka słów o zeszycie projektów "Pokaz mody"


Zeszyt projektów podzielony jest na dwie części - czysty blok z zarysowanymi sylwetkami modelek do ubrania plus 10 kartonowych stron ze wzorami ubrań i dodatków, którymi można się inspirować przy tworzeniu własnych kolekcji. Fajna rzecz do porysowania sobie, odstresowania się dla dorosłych (próbowałam ;)) i zabawy dla dziewczynek, lubiących ciuszki i przebieranki.


Szaty, stroje, ciuszki
Jana Sedláčková
il. Tomski i Polanski, Jan Vajda, Štěpán Lenk
Przekład: Bogumiła Nawrot
wyd. Bajka, 2016
Oprawa twarda, folia jedwabista + lakier UV
Format: 215 x 280 mm
Stron: 80
Cena okładkowa: 34,90 zł
Wiek: 8+

Pokaz mody (zeszyt projektów)
kreacja i ilustracje: Louise Scott-Smith
Opracowanie graficzne: Georgia Vaux
Teczka: szkicownik + 10 kart z szablonami
wyd. Bajka, 2017
Format: 210 x 296 mm
Stron: 50 + 10
Cena okładkowa: 29,90 zł
Wiek: 6+
Komentarze

  1. Mamy obie i bardzo je lubimy! "Pokaz mody" to jeden z ulubionych (albo i ulubiony) zeszyt kreatywny Tosi:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi ta książka przypomina "M.O.D.Ę." Katarzyny Świeżak, wydaną przez Dwie Siostry. Może Warto ją podsunąć dzieciakom, skoro już złapali modowego bakcyla? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz