Zguba Michałka, Julia Hartwig, il. Gabriela Cichowska


Książka Julii Hartwig (znanej i cenionej poetki, eseistki, tłumaczki) po raz pierwszy została wydana w 1969 roku z ilustracjami Danuty Konwickiej (córki Alfreda Lenicy, siostry Jana Lenicy, żony Tadeusza Konwickiego). Autorka napisała ja dla swojej córki, Danieli.

W 2016 roku przypomniało o niej wydawnictwo Studio Emka, zilustrowanie książki powierzając Gabrieli Cichowskiej.

Ta książka to małe dzieło sztuki - ilustracje Gabrieli Cichowskiej zapierają dech, przenosząc nas w koronkowy świat utkany snami. Nie mogę oderwać oczu od tych ilustracji - ich estetyka, oryginalność sprawiają, że tekst niesiony jest dalej, w rejony, gdzie mieszka prawdziwa magia.

Mały Michałek stracił gdzieś dobry humor. Nadąsany siedzi w oknie i patrzy, a za oknem piękny ogród, a dalej las, "Ale Michałek zdawał się tego nie wiedzieć. siedział, patrzył i nic mu się nie podobało".

Na jednym z guzików jego przysiadła biedronka i widząc, co się dzieje - zaprosiła chłopca na poszukiwanie dobrego humoru. Poprowadziła dziecko przez ogród i las (po drodze go zmniejszając) , pytając napotykane zwierzęta, czy nie widziały gdzieś dobrego humoru Michałka... Przecież jak się zgubił, to musi gdzieś być! I oni go odnajdą. Królik nie widział, mrówka też, i sroka, choć widziała różne rzeczy, a wiele z nich ma nawet w gnieździe... Wiewiórka też go nie spotkała, ale tak szalała i  fikała koziołki przed oczami Michałka, że chłopiec się uśmiechnął i odzyskał dobry humor! Udało się, zguba została znaleziona!

Prosta, ale jakże przyjemna w czytaniu historia. Uspokaja, wycisza, przegania muchy w nosie i przywołuje zagubiony humor! Podróż przez wyobraźnię i krainę małych zwierzątek wciąga i urzeka. Pięknie wydana (płócienny, czerwony grzbiet) zilustrowana - koniecznie musi znaleźć się na półkach waszych dzieci!

Zguba Michałka,
Julia Hartwig,
il. Gabriela Cichowska,
wyd. Studio Emka,
Ilość stron: 32,
Oprawa: twarda,
Format: 230 x2 90 mm,
Rok wydania 2016,
Cena: 25 zł.
Wiek: od 3 lat

Komentarze