Gole wszech czasów, Jarosław Kaczmarek


Mam w domu dwóch zapalonych piłkarzy i  trzeciego, który twierdzi, że zostanie komentatorem sportowym. Tak szczerze mówiąc to sądziłam, że po roku ostrych treningów - w klubie, w szkole i po szkole, przed blokiem i za blokiem, a nawet w domu (tak, zdarza się, że próbują ćwiczyć i w salonie, ale gonię!) -  przejdzie im. Emocje opadną, zapał minie, będą sobie czasem grać tu i tam, ale bez przesady. Obserwuję jednak - ze zdumieniem - jak z tygodnia na tydzień, ze sparingu na sparing jak to wszystko w nich buzuje i nie mija ... Nie przepuszczą żadnego ważnego meczu, znają imiona,nazwiska, numery i historie zawodników, o których istnieniu nigdy nie słyszałam. Wiedzą, kto w ważnych meczach strzelił, kto asystował i w której minucie to się stało. Boże, gdyby z taką pilnością podchodzili do nauki w szkole to miałabym w domu geniuszy!


Dla takich chłopaków i dziewczyn (bo i niektóre z nich interesują się futbolem) jest ta książka - pasjonatów nie tylko kopania, ale i historii piłki. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, kto, kiedy i jak, z kim. Legendarne gole, legendarne mecze, legendarni piłkarze, których trzeba znać, bo zapisali się w historii futbolu. Książka ma 11 rozdziałów - tyle, ilu jest piłkarzy jednej drużyny w czasie meczu.

Podoba mi się forma, jaką wybrał autor - żywej opowieści - czyta się tę książę tak, jakby się słuchało. Autor pokusił się też o komentarze, wyróżnione ramką - niczym wyjęte z ust komentatorów sportowych, co dodaje opowieści napięcia i tempa, jak na boisku.  Duża zaletą jest też ukazywanie wydarzeń piłkarskich na tle tego, co akurat działo się na świecie. To tło społeczno-historyczne sprawia, że nawet osoby nie kochające piłki znajdą tu ciekawe informacje. Kiedy kartkowałam tę książkę i natrafiłam na zdjęcie The Beatles wiedziałam, że będzie dobrze ;)

"Piłka nożna jest skarbnicą wspaniałych opowieści! Piłkarze są jak bohaterowie mitów, którzy wykorzystują swoje niezwykłe moce i umiejętności w walce o zwycięstwo. Najlepsze piłkarskie mecze mają swoją pełną emocji dramaturgię: nagłe zwroty akcji, przemiany bohaterów, zmieniające się nastroje, zaskakujące zakończenia - tak jak wszystkie dobre historie" - pisze Jarosław Kaczmarek, a jego książka potwierdza te słowa. I choć to lektura kierowana do dzieci w wieku 8-12 lat, zapewniam, że przyjemność z czytania będą mieli i dorośli.


Gole wszech czasów
Jarosław Kaczmarek
Il.  Wicha i Frycz, Wioletta Pierzgalska, Sławomir Bejda
wyd. Egmont
wyd. pierwsze 2016
Seria wydawnicza Piłka nożna
Liczba stron 208
cena 31 zł
Wiek:  8-12 lat

O innych książkach "piłkarskich" pisałam: TUKomentarze

  1. Jestem złą mamą. Nie wzięłam tej książki Tymkowi, bo przyznaję się bez bicia, że po całej serii (cudnej zresztą) o piłkarzach miałam już trochę dość. A Ty zachwalasz. I teraz jakoś mi źle:) Ale pewnie tylko przez chwilę. Do następnego: Mamo!Zagramy w karty piłkarskie? Mamo, patrz jaka kiwka! Mamo, a poczytamy o Lewandowskim?

    OdpowiedzUsuń
  2. Najciekawsza ze wszystkich z tej serii. Fajnie łączy pokolenia i w ciekawy sposób pokazuje historię piłki nożnej!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz