Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca, Astrid Desbordes, il. Marc Boutavant
Pokażę Wam kolejną  książkę z ilustracjami francuskiego grafika i ilustratora Marca Boutavanta (pisałam już o  "Na jeden dzień"), znanego z książki o misiu Mukim.


***


Każdy chciałby mieć kogoś bliskiego, może jedną osobę, a może kilka. Wspierać się, rozmawiać, dzielić wątpliwościami, wspólnie bawić, a czasem zwyczajnie pomilczeć. Ale razem.  Bo razem jest raźniej, jest weselej, jakoś lżej.
Jednak nie zawsze łatwo jest otworzyć się na nowe znajomości. Czasem nieśmiałość nie pozwala uczynić pierwszego kroku. Czasem strach przed wystawieniem się na ocenę albo odrzucenie jest tak silny, że łatwiej się schować niż wyjść mu naprzeciw. Wie coś o tym Edzio, wiewiórek.Opowieść Edziu - nieśmiałym wiewiórku, mieszkańcu lasu - może być bliska wielu czytelnikom. Może poruszyć, wywołać zrozumienie, ale może też dodać wiatru w żagle i sprawić, że znajdzie się odwagę. Na ten krok, na gest, na jedno powiedziane zdanie...


Edzio mieszka w lesie, w dziupli kasztana. Jego sąsiadami są Jerzy - sowa uwielbiającą szyć stroje i przebierać się w nie oraz niedźwiedź Antoni, lubiący urządzać przyjęcia. Choć mieszkają w jednym drzewie (Antoni w jamie, Edzio w dziupli i Jerzy w konarach) - Edzio ich unika, nie integruje się, nie rozmawia z nimi, ani się z nimi nie bawi. Zamknięty w swoim domku smaży konfitury, czyta książki, a wieczorami robi pompony z włóczki, zapewniając samego siebie, że właśnie tego mu potrzeba.

Kiedy słyszy dobiegające odgłosy zabawy z dołu - całym serce rwie się do innych, jednak brak mu śmiałości, żeby dołączyć do zwierząt i porwać się zabawie. Na szczęście zapach smażonych konfitur sprawi, że ktoś zastuka do jego drzwi. Zakończenia tej historii pewnie już się domyślacie...

Książka jest pięknie zilustrowana, dziecko nie raz i nie dwa będzie chciało zaglądać do uroczych mieszkańców lasu. Zwierzątka wzbudzają u dzieci emocje, można się z nimi identyfikować - każde jest "jakieś", czymś się wyróżnia, czymś się charakteryzuje - może przypominać kolegę lub koleżankę z przedszkolnej grupy,  można odnaleźć w nim cząstkę siebie.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne części przygód Edzia!


EDZIO. PRZYJĘCIE W BLASKU KSIĘŻYCA
Astrid Desbordes
il. Marc Boutavant
tłum. Jacek Mullczyk-Skarżyński
wyd. Wytwórnia, 2016
red. Joanna Olech
format 22x27 cm
oprawa twarda
cena 33 zł
Wiek +3Komentarze

Prześlij komentarz