Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau, Jennifer Berne, il. Eric Puybaret


Kim był ten słynny Jacques Cousteau  (1910-1997)? Jakim był dzieckiem? O czym marzył, o czym śnił? Co sprawiło, że poszedł tą, a nie inną drogą? Uwielbiam poznawać historie z wczesnego życia wspaniałych, niezwykłych ludzi. To fascynujące obserwować, jak zaczyna pączkować i rosnąć, rosnąć pasja. Pasja zmieniająca świat, mająca wpływ na życie innych ludzi, a w przypadku Cousteau i zwierząt czy środowisko.


Cousteau to człowiek, które dokonał przełomowych odkryć w morskiej dziedzinie, podróżnik, badacz mórz i oceanów, któremu zawdzięczamy możliwość podglądania podwodnej krainy. Człowiek z pasją, sięgający tam, gdzie inni nawet nie pomyśleli, że można. Wizjoner i odkrywca, filmowiec, podróżnik. Wiecie, że nakręcił ponad 115 filmów, że napisał ponad 50 książek?

Cousteau miał to szczęście, że szedł za marzeniami. Kroczek po kroczku, pchany ciekawością.

(...) Od dzieciństwa uwielbiał wodę, jej dotyk na rękach, twarzy i ciele. A woda budziła jego ciekawość. Zastanawiał się, dlaczego statki unoszą się na wodzie. Dlaczego on sam unosi się na wodzie i dlaczego kamienie toną?"

Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau” to historia życia Jacques’a od dzieciństwa. Historia, która zdumiewa. Jeden człowiek, a tyle osiągnął. Człowiek, który niczego nie pragnął tak bardzo, jak stać się człowiekiem-rybą. To historia o chłopcu, a potem mężczyźnie, który nie bał się marzyć i dążyć do spełnienia swoich pragnień, który poświecił im całe swoje życie. A przy okazji zarażał swoją pasją innych. Powstało o nim wiele filmów, wiele książek. Ta, o której piszę, kierowana jest dla najmłodszych, jednak i rodzice dowiedzą się z niej wielu ciekawych rzeczy, nieznanych faktów.

"Podwodny świat" zachwyca ilustracjami. Kiedy pierwszy raz wzięłam książkę do rąk, przypomniała mi się muzyka i kadry z "Wielkiego błękitu". Głębokie kolory, oddające majestat i tajemnicę podwodnych krain. I tekst, który mógłby być jeszcze bardziej poetycki niż jest. Książka do oglądania i smakowania ilustracji, i poznawania historii niezwykłego człowieka.

Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau, 
Jennifer Berne, 
il. Eric Puybaret, 
Wydawnictwo MAM, 2010.

Komentarze

 1. Wpisuję na listę "must have "

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda tylko , że książki już dawno nie ma w sprzedaży, a wydawnictwo prawdopodobnie nie istnieje:-( . Kilka miesięcy temu rozpoczęłam poszukiwania tego tytułu i do dzisiaj nie udało mi się go zakupić. Nie ma ani w księgarniach, ani na allegro. Gdyby znalazła się osoba chętna która by odsprzedała tę lub inną książkę wydawnictwa Mam "Falę" Suzy Lee to proszę o info :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co za szkoda! byłaby idealna dla mojego siostrzeńca, którego mama niegdyś wstawała w niedzielę o 6 żeby obejrzeć kolejny program o podwodnym świecie... piękne ilustracje i ważny przekaz - mam nadzieję, że jednak gdzieś uda mi się na nią trafić!

   Usuń
  2. No to mnie strasznie zmartwiłaś. Już się chciałam rzucić na poszukiwania.

   Usuń
  3. Ksiazka bedzie dostepna od 15.04.2020

   Usuń
 3. Faktycznie, trudno kupić, trzeba "polować" na allegro może kiedyś się pojawi... My mamy ją z biblioteki. A wydawnictwo wydało też inne piękne książki np. "Chłopiec i pingwin" czy "Serce w butelce", szkoda, że już nie istnieje

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz