Pszczoły w Badecie. Warsztaty z Piotrem Sochą


Pszczoły to bardzo ciekawe istoty, przekona się o tym każdy, kto choć trochę zainteresuje się ich zwyczajami, relacjami, umiejętnościami, komunikacją i organizacją w ulu itp. itd.  Bardzo, ale to bardzo pomocna w rozbudzeniu pszczelej pasji u młodych  (a w przyszłości i pszczelarskiej, kto wie?) jest książka Piotra Sochy "Pszczoły". O pszczołach można gadać i gadać, o "Pszczołach" zresztą też. I jedne i drugie są po prostu niezwykłe! Te od Sochy zachwycają ilustracjami, smaczkami, ciekawostkami i wiadomościami, podanymi tak, że chce się czytać. Gabarytem zresztą też. To książka, która zdominuje regał! 
A dlaczego niezwykłe są same pszczoły? Weźcie w ręce książkę pana Sochy, a szybko się przekonacie. ["Pszczoły" przyfrunęły do moich chłopaków pod choinkę i muszę przyznać, że to jeden z tych prezentów, które sprawiły wielką frajdę również i matce! Nim książka wylądowała pod choinką, matka zakradała się w okolice szafy i wyciągała księgę i patrzyła - teraz może to robić jawnie, bez chowania się po kątach]

Mówimy o pszczołach, wspierajmy powstawanie uli w miastach, bo pszczół jest coraz mniej - szkodzi ich chemia, którą spryskuje się rośliny, a także - jak się przypuszcza - fale elektromagnetyczne emitowane przez maszty telekomunikacyjne, A bez pszczół marna przyszłość nas czeka - po ich zniknięciu ludziom grozi wymarcie i to zaledwie w kilka lat.

Dlatego na warsztaty do Badetu pofrunęliśmy jak na skrzydłach ;)

A jak tam było?


Słuchaliśmy, oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchaliśmy. Było robienie miodowych szyszek i papierowych domków dla pszczół (pamiętacie, w wakacje zrobiliśmy prawdziwy domek TU), a także podpisywanie książek. A i taniec pszczół też był!
Pan Piotr Socha zna się na prowadzeniu pasieki i  pszczołach, bo sam nie raz i nie dwa zajmował się pasieką, którą prowadzi jego ojciec. Informacje ma więc z pierwszej ręki ;) Podzielił się z nami zdjęciami z rodzinnego albumu - uczestnicy warsztatów mieli okazję przyjrzeć się każdemu etapowi powstawania miodu. I obejrzeć na żywo różnego rodzaju akcesoria pszczelarskie: czapkę pszczelarza z siatką, szczotki, węzę, ramki z woskiem, sam wosk itd. Ale najcenniejsze były te wszystkie ciekawostki i pszczele fakty. Nie będę o nich tu opowiadać - większość znajdziecie w książce.
Zapraszam za to na fotorelację :)


Pszczoły, Piotr Socha, oprac. tekstu. Wojciech Grajkowski, wyd. Dwie Siostry, 2015.


Księgarnia dziecięca Badet, 
Lentza 35a, Warszawa.

Komentarze