Bombka z gwiazdką, Malina Prześluga, il. Jaga Słowińska


Malina Prześluga w każdej książce zaskakuje - podejściem do tematu, spojrzeniem, wyobraźnią. świeżością. Biorąc książkę tej autorski do rąk nigdy nie wiem, co czai się za tytułową stroną, Tak jest i tym razem."Bombka z gwiazdką" to idealna lektura na przedświąteczny czas. Jest niezwykła! Wizualnie bardzo elegancka, bardzo w klimacie wigilijnym. Granatowo-złote ilustracje w połączeniu z zimową bielą są efektowne i jednocześnie stonowane, lekkie. Jaga Słowińska skupia się na drobiazgach, tworząc niesamowity klimat, celebrując wyjątkowy nastrój, podkreślając niepowtarzalny czas świąt.

Teksty (dialogi, monologi, opowiadania), podzielone na krótkie rozdziały poświęcone zwyczajom i wydarzeniom wigilijnym, mają swoją chronologię. Autorka prowadzi nas od pierwszej do ostatniej gwiazdki, a pomiędzy zwraca uwagę na te powszechnie znane zwyczaje, jak i mniej istotne, niemal niezauważalne szczególiki. Tu mają głos niemi bohaterowie i ci z drugiego planu, którym zazwyczaj nie poświęca się uwagi.  Prześluga daje im głos - i bardzo ciekawe jest to, co słyszy. No bo czy ktoś pisał wcześniej o świętach z perspektywy igieł z choinki czy gwiazdek albo płatków śniegu? Czy ktoś zastanawiał się, co siedzi w brodzie Mikołaja i jaki stosunek ma Mikołajowa do słodyczy, czekających na Mikołaja w każdym domu?

"Bombka z gwiazdką" sprawi przyjemność wszystkim miłośnikom świąt, a także tym, którzy się wahają, czy lubią je czy nie. Każdy znajdzie tu receptę na udane święta, a także na przetrwanie do następnych.

Ja już nie mogę się doczekać i duża w tym zasługa "Bombki z gwiazdką"!

Bombka z gwiazdką,
Malina Prześluga,
il. Jaga Słowińska,
wyd. Tashka, 2016,
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda
Wiek: 5+,
cena 49,90 zł.Komentarze

 1. Zaintrygowałaś mnie tą książką ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzę wokół tej książki odkąd zobaczyłam pierwszą zapowiedź. Na jaki wiek oceniasz jej treść?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda bardzo zachęcająco, to znaczy bardzo mi się podoba i muszę ją mieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz widzę tę książkę, ale wygląda obłędnie i wydaje się naprawdę interesująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowna! Najpiękniejsza książka o Bożym Narodzeniu:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz