Misie w książkach dla dzieci [PRZEGLĄD]


Misie. Najbliższe, najukochańsze. Jakie są? Przede wszystkim  kochane! Sfilcowane i przetarte od przytulania i pocałunków. Z guzikami zamiast oczu. Są ważnymi członkami rodziny, pocieszycielami, usypiaczami, powiernikami największych tajemnic i trosk. Dobrze o tym wiemy, dzięki Misiowi, który długo był z nami, a potem odszedł ... Serca bolą do dzisiaj (pamiętacie? TU). Antek tak go uwielbiał, że nawet wyprawiał mu urodziny i szykował prezenty (TU)...

 A że zbliża się Dzień Misia, będzie o misiach, tych które znamy i lubimy... Taki misiowy miszmasz.


* na zdjęciu książka "Polowanie z kamerą", Jaroslav Holecek, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1973.Najpiękniejsze książki o MISIACH (PRZEGLĄD)


"Bjorn. Sześć opowieści z lasu" i "Bjorn w wielkim świecie", Delphine Perret, wyd. Wytwórnia 2019Czytajcie! Czytajcie Bjorna! Gdybym tylko mogła, to wymknęłabym się do tego lasu, poznała Bjorna i jego przyjaciół i po cichutku stała się jedną z mieszkanek urokliwego zakątka. Wiodłabym spokojne życie — tu i teraz — ciesząc się miłym towarzystwem, grzejąc życzliwością i ciepłem. Powoli, ze smakiem, czasem z radością, czasem w zadumie... Jest coś magicznego w tej książce, każdy poczuje się z nią dobrze. Jak przyjaciel, jak domownik, jak swój.

To krótkie, poetyckie historyjki, których bohaterem jest niedźwiedź Bjorn i jego przyjaciele: borsuk, zając, lis, łasica, sowa... Delphine Perret wykreowała leśny świat, w którym zwierzęta mają cenną umiejętność — potrafią dostrzec jasne strony w codziennych wydarzeniach, bo każdy dzień przynosi coś wartościowego. To opowieści o zwykłych chwilach, pozornie nic wielkiego, jednak każda historia zapada w pamięć i rozgrzewa serduszko. Leśna celebracja życia w duchu slow.Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba, Przemysław Wechterowicz, il. Gabriela Cichowska, wyd. Kinderkulka, 2019Pochwała literatury, która otwiera przed czytelnikiem drzwi do różnych światów. Daje skrzydła i pozwala latać, daleko i wysoko w głąb siebie i swoich emocji, na zawołanie przywołuje radość i smutek, wprowadza w zadumę albo euforię...

Niedźwiedź znajduje książkę. Przedmiot, który obco pachnie i dziwnie wygląda. Ciekawość nie pozwala mu go odrzucić — ogląda i zagląda, wreszcie uczy się rozszyfrowywać to, co w środku. Czyta. A potem, wiedziony już znajomym zapachem, wykopuje kufer pełen skarbów. Kufer, w którym ukryte są inne książki, dużo książek!

Niedźwiedź uwielbia świat opowieści i literatury, tak bardzo, że pragnie się swoją pasją dzielić z innymi, jednak ci inni są głusi na słowa. Nie chcą nauczyć się czytać, nie chcą nawet słuchać. Niedźwiedź, osamotniony w swojej fascynacji, traci już nadzieję na poznanie kogoś, z kim będzie mógł dzielić się tym, co mu najbliższe i wtedy właśnie spotyka Królika, swoją bratnią duszę, słuchacza, który otwiera serce na opowieści. Jest już ich dwóch — co wyniknie z tej niezwykłej przyjaźni?
Recenzja TU


Mat i świat, Agnieszka Suchowierska, il. Tomasz Tomasz Kaczkowski, wyd. Krytyka Polityczna.


Mata urodził się  w chińskiej fabryce. A potem był kupowany, przygarniany, znajdowany... Prosto ze sklepu trafił jako markowy, bardzo drogi miś do bogatych ludzi w Holandii - był tu kolejną rzeczą, której pozbyto się po niefortunnym zalaniu go przez dziecko kakao. Był w ciucholandzie w Polsce i domu Kasi, która zostawiła go w wakacje w Egipcie w hotelowym pokoju - egipski miś był bardziej atrakcyjny i miał pierwszeństwo powrotu. wreszcie znajduje swój dom - trafia do małego chłopca z bardzo biednej egipskiej rodziny, dla którego mimo braku oczka i wyliniałego futerka jest towarem prawdziwie luksusowym i niezwykle kochanym... Mądra książka!
Więcej TU


Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule, Maciej Jasiński,Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk, wyd. Kultura Gniewu, 2013.


Miś Zbyś, najlepszy detektyw w okolicy, przyjmuje zlecenie od samej królowej pszczół, zaniepokojonej tym, że ktoś kradnie pszczołom miód. Czy Misiowi Zbysiowi i jego asystentowi Borsukowi Mrukowi, uda się rozwiązać zagadkę, kto za tym stoi? Nie jestem najzagorzalszą wielbicielką komiksów, moje chłopaki też jakoś "nie zaskoczyli" - jednak Misia Zbysia uwielbiamy!

Więcej TU.Misiowa piosenka, Benjamin Chaud, wyd. Dwie Siostry, 2013.


Mały miś słyszy pszczołę. Zrywa i i opuszcza gawrę, biegnąc za przyjemnym bzyczeniem.... Tata miś, czując chłód tam, gdzie jeszcze niedawno grzało go ciałko synka, też wybudza się ze snu i z przerażeniem odkrywa, że miś zniknął. Rusza więc za nim, a my razem z nim...
"Misiowa piosenka" to książka Antosia. Przez wiele tygodni, ukochana. Kiedy wieczorem wybieraliśmy lekturę, a Antoś już dzierżył w dłoni "swoją" książkę, słychać było jęk. Bo Franek i Staś mieli po jakimś czasie dosyć. "NIEEEEE, tylko nie Misiowa piosenka! Antek, coś innego czytamy!"
Więcej TU

Niedźwiedź i pianino, David Litchfield, wyd. Zielona Sowa, 2019.Mały niedźwiadek w lesie na polanie znajduje pianino. Nie ma pojęcia, co to jest i dlaczego, kiedy trąci się je łapką, wydaje takie straszne dźwięki... Odchodzi, ale wraca. Coś go przyciąga na polanę i coś pociąga w tym dziwnym meblu. Trąca, naciska... Po latach dziwne dźwięki nie są już ani dziwne, ani straszne, tylko piękne. Niedźwiedź gra! Odkrywa siłę muzyki, to jak dźwięki działają na niego i słuchaczy. Jak wywołują tęsknotę za czymś nieznanym, uszczęśliwiają, uskrzydlają... Jednego z koncertów słuchają nie tylko zwierzęta, ale i przechodzący w pobliżu ludzie. Ich też zachwyca muzyka niedźwiedzia, dlatego zachęcają go do wyjścia z lasu — do ludzi, do miasta, gdzie niewątpliwie trafi na szczyt, zrobi karierę, a jego muzyki słuchać będą miliony.
Więcej TU.


Kubuś Puchatek, A.A. Milne, wyd. Nasza Księgarnia, 2014.


Cóż tu pisać o Puchatku - wszyscy Kubusia znamy. A kto nie zna, to w drugiej klasie szkoły podstawowej pozna, bo to lektura. Klasyka. Niektórzy kochają, innych nudzi. Tak czy siak przeczytać trzeba. W tym roku moi najmłodsi omawiali Kubusia w szkole, szukałam więc drugiej książki - zamówiłam tę ze zdjęcia. Bardzo piękne wydanie, polecam.


Miś Fantazy, Ewa Karwan-Jastrzębska, il. Joanna Sedlaczek, Grupa Cogito.To jeden z popularniejszych bohaterów bajek telewizyjnych, znają go dzieci w ponad 60 krajach! Zbiór, które pokazuję zawiera poza wszystkimi znanymi opowiadaniami kilkanaście nowych baśni i ponad 30 nowych ilustracji.
To pełne czułości opowieści z Krainy Wiecznego Słońca napisane w sposób trafiający do dziecięcych serduszek, a i dorośli wzruszą się i uśmiechną nie raz i nie dwa. Znajdziecie tu magię, odwagę, przyjaźń, i wiele pasjonujących przygód.
Miś zwany Paddington, Bond Michael, wyd. Znak 
Kto nie zna serii książek o misiu Paddingtonie? Chyba nie ma takiego rodzica i takiego dziecka!
Na stacji kolejowej Paddington w Londynie pojawia się mały zagubiony miś. Na szyi ma karteczkę: „Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję”. Czy miś znajdzie swój dom? Czy niedźwiadek stanie się ulubieńcem Jonatana i Judyty?


Mis Uszatek, Czesław Janczarski, il. Zbigniew Rychlicki, wyd. Nasza Księgarnia, 2016

Wiecie, że Miś Uszatek w przyszłym roku (2017) skończy 60 lat? Nowo wydana książka zawiera trzy najpopularniejsze tomy opowiadań z kompletem ilustracji. Choć Miś Uszatek nie był moja ulubioną bajką, to jak patrzę na to wydanie to chcę je mieć!
Pan Brumm, Daniel Napp, seria książek, wyd. Bona.Seria książek o przygodach  Pana Brumma, niezbyt rozgarniętego niedźwiedzia, który potrafi wyjść zwycięsko z każdych tarapatów.


Kajtek i Miś, Jujja Wieslander, Tomas Wieslander, il. Olof Landström, wyd.ZakamarkiDla małego człowieka każdy, nawet najzwyklejszy dzień, może być przygodą! Piętnaście opowiadań o Kajtku, Misiu i Tosi napisanych przez autorów książek o Mamie Mu – w sam raz do głośnego czytania najmłodszym – przed snem lub o każdej innej porze dnia. (not. wyd.)Gwiazdka z nieba, Liliana Bardijewska, il. Ewa Poklewska-Koziełło,wyd. Agencja Edytorska Ezop, 2012


Wzruszająca pełna fantazji bajka o małym chłopcu Tomaszku, bardzo małym pluszowym misiu i jeszcze mniejszej śnieżynce Śmieszynce oraz o pewnej deszczowej wigilijnej nocy, kiedy przygoda ta się rozpoczyna. (not. wyd.)Mmmmm, Monika i Adam Świerżewscy, wyd. EneDueRabe
To jest książka o BOBOMowym Miśku – kolorowym, miodowym łasuchu - i o jego pomysłowości.
To BOBOMowa animacja :) (not. wyd)

Mój tato jest niedźwiedziem, Nicola Connelly, il. Annie White, wyd. Adamada


Jest ogromny, okrągły i kudłaty. Wspina się po miód, łowi ryby i głośno ryczy.
Czy tato Karola na pewno jest niedźwiedziem? (not. wyd.)


Gdzie jest moja czapeczka?, Jon Klassen, wyd. Dwie Siostry,  2013.


Miś szuka czerwonej czapeczki, pyta napotkane w lesie zwierzęta, czy jej nie widziały. Jego : "No trudno, dziękuję" wzbudzało w moich chłopakach ogólną wesołość - i można rzec, że ta kwesta weszła już do naszego słownika.
Miś po jakimś czasie uświadamia sobie, że przecież ją widział! Na głowie królika!... Biegnie do królika i.... Och, koniec jest przewrotny, i drastyczny jeśli dotrze do nas, co spotkało biednego królika. Przyznam, że pominęłam wyjaśnianie puenty - bo pożarcie królika przez misia w odwecie za przywłaszczenie czapeczki nie wydaje mi się zbyt edukacyjne. Więcej TU.
Proszę mnie przytulić, Przemysław Wechterowicz, il. Emilia Dziubak, Agencja Edytorska Ezop


Książka, po przeczytaniu której każdy ma potrzebę przytulania!Bo to dobry sposób na udany dzień. Tata Niedźwiedź zdradził tę tajemnicę synkowi i wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze. Bez względu na to, czy spotykają malutką Gąsienicę czy wielką Anakondę. Ile może zmienić mały gest? Przeczytajcie, a potem przytulcie kogoś!
Niebieska Niedźwiedzica , Joanna M. Chmielewska, wyd. Bajka


Czy niebieskich niedźwiedzi nie ma? Król Niedźwiedzi wie, że przynajmniej jedna niebieska niedźwiedzica żyła kiedyś w jego królestwie...Co się z nią stało? Dlaczego musiała odejść z Niedźwiedziej Doliny, choć była śliczna, miła i najlepiej ze wszystkich niedźwiadków łowiła ryby?
Jak to jest być Innym, czy łatwo zaakceptować Innego (szczególnie jeśli jest ładniejszy czy zdolniejszy od nas)? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie innych? Czyż nie prościej schować głęboko magiczne okulary, przez które widać, że nie wszyscy są szczęśliwi?
Książka dla dużych i małych. (not. wyd.)

Basia, Irena Landau, il. Zbigniew Lengren, Nasza Księgarnia, 1973


Basia to opowieść o dziewczynce, która po raz pierwszy idzie do szkoły...  Ma misia, który dodaje jej odwagi i towarzyszy w ważnych chwilach. Ten egzemplarz towarzyszył mi, kiedy sama rozpoczynałam przygodę ze szkołą i ten miś bardzo zapadł mi w pamięć... Więcej TU.Różnimisie, Agata Królak, wyd. Dwie Siostry, 2012


Jakie są misie? Różne! Różnią się, stąd RÓŻNIMISIE! O czym pięknie przekonuje Agata Królak.
Misiowe ilustracje opisane jednym przymiotnikiem dają pole do popisu dziecięcej wyobraźni - możemy odgadywać, jaki to miś, a dlaczego taki, a co on robi,  przy okazji poznając przeciwieństwa. Świetna książka dla dzieci od pierwszych miesięcy. Więcej TU.Robimisie, Agata Królak, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014


Pracowite misie: miś bibliotekarz, mechanik i architekt, misiowa policjantka, aptekarka, krawcowa – i całe mnóstwo innych misiów zawodowców. Zwierzątka, które znamy z" Różnimisie" bawią dzieci, przy okazji przybliżając im różne zawody w męskim i damskim wydaniu.Anna Stasiak, il. Robert Romanowicz, wyd. TASHKA
Przygoda może zdarzyć się wszędzie, a bohaterem może zostać każdy – nawet mały pluszowy miś. Piękna opowieść o przyjaźni, odwadze i oddaniu.Tajemnica Malutkiej, Anna Onichimowska, il. Agata Dudek, Agencja Edytorska EZOP, 2012.Książka zaskoczyła mnie cudowną czerwienią, niesamowitymi ilustracjami Agaty Dudek i opowieścią na pograniczu jawy i snu, snutą pięknie - z miłością i szacunkiem dla postaci - przez ojca i córkę. Nie wiadomo już, o kim ta opowieść, mieszają się marzenia opowiadających z marzeniami bohaterów...
Malutka, bo tak nazywa się bohaterka opowieści, ma marzenia. Marzy o pięknych bucikach z kokardkami i  o tym żeby zobaczyć śnieg i spotkać Mikołaja. Z prezentem. Jakim? To tajemnica, o której nie mówi nikomu.
Bajka pięknie się rozwija. Pełna zaskakujących wydarzeń, i tęsknot. Fascynują ilustracje Agaty Dudek, dzięki nim historia przechodzi w jakiś inny, surrealistyczny wymiar, No i ta czerwień, energetyczna, grzejąca. I ten miś! Więcej TU.


Otto, Tomi Ungerer, wyd. Format, 2011. 


"Otto. Autobiografia pluszowego misia" porusza szczególnie. Z bohaterami poznajemy się w czasie najtrudniejszych historycznych wydarzeń, oczami misia patrzymy na dramat wojny, jej bezwzględność i okrucieństwo. Opowieść swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt lat, finał ma we współczesnych czasach. To retrospekcja wydarzeń, przyczyn i skutków, misiowa retrospekcja, wciągająca w swój wir ludzi i miejsca. I wielką historię.

http://www.makiwgiverny.pl/2017/07/otto-autobiografia-pluszowego-misia.htmlPamiętnik Czarnego Noska, Joanna Porazińska, il. Elżbieta Wasiuczyńska, Book House, 2009Troszkę historii, troszkę dydaktyzmu, ale przede wszystkim piękna i ciepła opowieść o Czarnym Nosku i jego opiekunce Małgosi, która wypatrzyła go na sklepowej półce i pokochała od pierwszej chwili. Czarny Nosek towarzyszy dziewczynce w różnych sytuacjach, czasem się gubi i ma kłopoty, czasem poznaje nowych ludzi i zwierzęta, ale na szczęście zawsze - wcześniej czy później - trafia w czułe objęcia swojej pani. Poznaje wieś, poznaje góry... Piękna opowieść o misiu. Więcej TU.
Elmer i zaginiony miś, David McKee, wyd. Dwie Siostry, 2008.Mały słonik w kratkę, nie może zasnąć, bo zaginął jego miś przytulanka. Odnalezienia maskotki podejmuje się Elmer, a na otarcie łez pożycza słonikowi swoją przytulankę – misia... w kratkę. (not. wyd.)


Miś Maksa, Barbro Lindgren,il. Eva Eriksson, wyd. Zakamarki, 2015Maks ma misia. Ukochanego. Jak wyrazić mu swoje uczucia? Można dać mu buzi. A może polizać go albo ugryźć? Nagle – miś wpada do nocnika! Całe szczęście w pobliżu jest piesek, który biegnie mu na ratunek. Czy jednak bohaterski piesek też aby trochę nie nabroił...? (not. wyd.)
Niedźwiedź łowca motyli, Susanna Isern, il. Marjorie Pourchet, wyd. Tako, 2013


„Niedźwiedź mieszkał w lesie. Najbardziej lubił spacerować, ucinać sobie poobiednią drzemkę na brzegu jeziora i zbierać rzeczy,  które znajdował w gęstwinie drzew. Pewnego dnia znalazł siatkę na motyle wiszącą wysoko na gałęzi. – Co mógłbym z tym zrobić? – zastanawiał się Niedźwiedź". (not. wyd.)Lato Misia Kazimierza, Paulina Wilk, il. Zosia Dzierżawska, wyd.Wilk&Król Oficyna WydawniczaW serii Przygody... , Lato..., Podróże...„Lato misia Kazimierza” jest opowieścią o przyjaźni, przygodzie i dorastaniu. W pierwszych dniach lata miś Kazimierz rozstaje się ze swą opiekunką Anią, by przeżyć wakacyjną przygodę. Wyrusza na drugą stronę mostu, gdzie zamieszka z trzema wyjątkowymi kumplami: grubym Tadkiem, wysportowanym Czarnym i niziutkim Bolkiem o wielkiej łepetynie. Początki w nowej dzielnicy nie będą łatwe...Miś, Tygrysek i nowi przyjaciele, Janosch, wyd. Znak Emoticon.
Miś i Tygrysek towarzyszą dzieciom na całym świecie od wielu lat. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji (według innych źródeł 160), które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci. (za Wikipedia)
Księga dżungli,  Rudyard Kipling, il. Józef Wilkoń, wyd. Media Rodzina, 2009.


Mówiąc o misiach i niedźwiedziach nie mogę pominąć starego i mądrego Baloo, który kochał Mowgliego i gotów był poświęcić się dla niego. Więcej ilustracji z tego wydania TU.Dziadek i niedźwiadek, Łukasz Wierzbicki, wyd. Pointa


Łukasz Wierzbicki ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.
A jakie są Wasze ulubione książki dla dzieci z misiami w roli głównej?

Komentarze

 1. Ja polecam Dziadka i niedźwiadka Łukasza Wierzbickiego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mozna dopisać jeszcze ksiązki z serii "Pan Brumm". Ten miś może nie jest bardzo przytulny ale za to zabawny;)No i ma specyficzne ilustracje (trochę jak u "Pettsona i Findusa")- dużo ciekawych szczegółów w tle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, jak mogłam Brumma pominąć! dziękuję za przypomnienie, już dodaję!

   Usuń
 3. Dorzucimy dwie książki "Kajtek i miś" wyd Zakamarki oraz "Mmmmm" wyd EneDueRabe ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden misiek, być może najmniej znany "WIDZIMISIEK" autorstwa Barbary Lewandowskiej z ilustracjami Elżbiety Gaudasińskiej , od niedawna znów w sprzedaży dzięki wyd Znakomite.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wzruszające, trudne tematy, ale też jest miś, więc podrzucam również mojego misia Fredka: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2016/11/dla-dzieci-i-dorosych-ten-drugi-szloser.html

  OdpowiedzUsuń
 6. No i jeszcze Idziemy na niedźwiedzia, Rosen & Oxenbury Wyd. Dwie Siostry
  Wszystkich Was kocham najbardziej, Sam MacBratney Wyd. Egmont
  Królik i Misia, Julian Gough Wyd. Zielona Sowa
  Baltazar Wielki, Kirsten Sims Wyd. Kocur Bury
  Jak dobrze mieć sąsiadów, Ciara Flood Wyd. Debit
  Bajki o misiach z czterech stron świata Aniela Cholewińska-Szkolik wyd. Zielona Sowa
  kartonówka Co wypanda, a co nie wypanda, Ola Cieślak wyd. Dwie Siostry
  Miś patrzy, Eric Carle Wyd. Tatarak
  Jadą Jadą Misie wyd. Muchomor
  seria Miś Bodo, Jutta Knollmann Wyd. Debit
  Złotowłosa i trzy niedźwiedzie, Robert Southey

  OdpowiedzUsuń
 7. I koniecznie do tych pozycji bym dodała "Kto przytuli misia Tulisia" :) Pozycja z misiami obowiązkowa

  OdpowiedzUsuń
 8. I ten, którego wróbelek Melek uczył latać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze "Pan Panda" S.Antony. Co prawda ten miś nie jest brunatny, ale z pewnością ma swój charakter:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz