Komiksy na dobry początek


Ja do komiksów ostrożnie, z wahaniem, na sztywnych nogach... Mam nadzieję, że nie zostanę zaraz ukamienowana przez wielbicieli tego gatunku. Dla mnie komiks jest komiksem, a książka książką. Moje chłopaki też jakoś nie do końca komiksowi, więc  w naszej domowej biblioteczce za dużo komiksów nie ma...

Jeszcze ...

Śledząc różne blogi zaglądałam na Kopiec Kreta. Podczytywałam. Chęć rosła. Poczyniłam więc pewne próby. A żeby nie działać po omacku, zwróciłam się z prośbą o wskazanie odpowiednich dla nas tytułów do autora tegoż bloga, który o komiksach wie chyba wszystko (Macieju G. jeszcze raz ukłony!). Dostałam listę na początek. Zestawy dla Antka i Stasia (wtedy 5-latków - tak, dawno temu to było) i starszego Franka, i listę komiksów dla wszystkich. Uspokojona, że wiem, co mogę wybrać bez wtopy - osiadłam na laurach...

Mis Zbyś na tropie


Po jakimś czasie w oko wpadła mi ta oto książka. Miś Zbyś na tropie. Z listy polecanych, więc śmiało wyciągnęłam po nią ręce...
I...
Detektyw Miś Zbyś i jego asystent Borsuk Mruk, tropiący - na zlecenie królowej pszczół - złodzieja miodu od razu podbili nasze serca!
Wiecie, czego nie lubię w komiksach? Chaosu i tych porozrzucanych małych obrazków, literek, gubię się, oczy się męczą - wzrok już nie ten, w głowie dudni, nerwowa się jakaś robię... W "Misiu Zbysiu" wszystko jest akurat! Wiadomo, gdzie początek, a gdzie koniec, ilustracje są duże, człowiek się nie gubi ;) No, a bohaterowie zwyczajnie uroczy! To idealny komiks dla początkujących komiksiarzy i małych i dużych.

Miś Zbyś doczekał się już kolejnych tomów, których wypatrujemy.

Detektyw mis Zbyś na tropie
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Piotr Nowacki
Kolor: Norbert Rybarczyk,
Liczba stron: 48
Format: 165x230 mm
Oprawa: twarda
wyd. Kultura Gniewu, 2013.
wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 złMalutki Lisek i wielki Dzik. TamTo kolejny komiks, który mnie zauroczył. Co tu dużo mówić - zwyczajnie oczarował i wzruszył. Ilustracyjnie jest cudny - lisek i dzik  zdobyły nas szturmem, od pierwszego spojrzenia. Treść też nie pozostaje w tyle - to wzruszająca historia o przyjaźni i przywiązaniu. Polecam ten komiks wszystkim, którzy do komiksów tak jak ja - ostrożnie.


Malutki Lisek i wielki Dzik
Seria wydawnicza Konkurs im. Janusza Christy
Rysunki Berenika Kołomycka
Oprawa:  Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 48
wyd. Egmont
cena ok. 23 zł
Wiek: dla wszystkichMalutki lisek i wielki Dzik. Świt

*

Trzecia część z serii (druga to Mały lisek i wielki Dzik. Najdalej). Niezwykle refleksyjna. Zwierzaki muszą uporać się ze smutkiem i poczuciem straty po odejściu małej koleżanki. Koleżanki, która żyła tylko jeden dzień. Tak, była nią jętka. Jednak zwierzątka nie spodziewały się, że dopiero co rozpoczęta znajomość (spotkali się, kiedy jętka była w stanie "przedjętkowym") tak nagle zostanie przerwana... przepiękne są ilustracje! Niezwykle ciepłe, nasączone kolorem - w Świcie przeważają barwy ciemne, mroczne, odpowiadające emocjom bohaterom.
Więcej TU 

Malutki lisek i wielki dzik. Świt
Scenarzysta: Berenika Kołomycka
Il. Berenika Kołomycka
Seria/cykl: KONKURS im. JANUSZA CHRISTY
Typ oprawy: miękka
Wydawnictwo Egmont
Liczba stron: 48
Wymiary: 21.5x29 cm
cena ok. 21 zł.Niebieska kapturka


To książka, która mnie zaskoczyła. Powaliła na łopatki. Wywołała eksplozję śmiechu. Śmialiśmy się grupowo - z córką i ojcem dzieci, i indywidualnie. Chichotaliśmy nieprzyzwoicie wprost opowiadając o tej książce znajomym i rodzinie. Ta książka zrobi ci dzień! To historia dziewczynki na motywach znanej bajki, ale tylko pozornie, bo tu wszystko jest inaczej, do tego rzecz dzieje się w iście hiphopowym rytmie i z przytupem.
Ilustracje i tekst rewelacyjnie współgrają, a finał rozbraja - uwielbiam!

Polecam ją raczej dla dorosłych i starszych dzieci, które zakumają, o co chodzi. Czytać młodym to trochę mordęga, bo co i rusz trzeba biegać do słowniczka, żeby tłumaczyć to i owo, a i tak maluchy nie poczują do końca klimatu - za to ze starszymi dziećmi zabawa gwarantowana.


Niebieska Kapturka,
Autor: Bartosz Sztybor
Il. Piotr Nowacki
Ilość stron: 64
Wiek: 5+
cena 29,90 zł
Wydawnictwo TASHKA


Komentarze

  1. Niebieska Kapturka wymiata:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja córka jest na etapie tatowych komiksów z dzieciństwa :) czytają wspólnie Asteriksa :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz