9 pięknych książek o miłości na walentynkiNie jestem entuzjastką walentynek, ale każdy powód jest dobry, żeby się uśmiechać, być dla siebie milszym, sprawiać sobie drobne przyjemności czy czytać książki o miłości.

Dlatego pokażę Wam kilka wybranych książek o różnych obliczach miłości, które mnie ujęły.


Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka, Ingrid Chabbert, il. GuridiPrzepiękna opowieść o pierwszym zakochaniu. Jak zwrócić na siebie uwagę, , jak zostać dostrzeżonym, czym wyróżnić się spośród innych? To książka mądra i delikatna, tak jak subtelne są pierwsze zauroczenia i miłości. To poetycka opowieść o chłopcu i obiekcie jego fascynacji - Candeli, która różni się od innych dziewczyn tym, że kocha ptaki. Nie widzi niczego poza nimi.Chłopiec przebiera się więc za ptaka...

Candela nie widzi nic poza ptakami.
a ja zapominam o wszystkim innym, kiedy patrzę na nią.

Więcej TU

Dzień, w którym zamieniłem się w ptaka
Ingrid Chabbert,
il. Guridi,
tłum. Sebastian Szymkowiak,
Wydawnictwo Łajka, 2016,
Wymiary 170x240 mm,
Liczba stron 40,
Oprawa twarda,
Wiek 4+


Dwoje ludzi, Iwona Chmielewska
Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im łatwiej, bo są razem,
i jest im trudniej, bo są razem.

"Dwoje ludzi" to przepiękna podróż przez relacje między ludźmi i zależności w związkach. Związki piękne i trudne, a nawet niszczące. Związki oparte na wymianie - dawanie i branie, ale też związki pełne samotności we dwoje. Poetycki zbiór związkowych portretów - celnie uchwyconych przez autorkę, która ma niezwykły zmysł obserwacji. Można odczytywać je po swojemu, odnajdując w nich własne relacje z bliskimi osobami. Bardzo mądrze, delikatnie i poetycko. Więcej TU

Dwoje ludzi,
Iwona Chmielewska
wyd. Media Rodzina, 2014
ilość stron:32
format:200x283 mm
oprawa:twarda
wiek: 7+


Miłość, Astrid Desbordes, il. Pauline MartinMiłość matki nie ma granic, nic nie jest dla niej niemożliwe, jest bezinteresowna i nigdy się nie kończy.. Mama kocha swoje dziecko nim jeszcze pojawi się na świecie, kocha bez względu na to, jakie ono jest, jak się zachowuje,,, Ta książka w prosty sposób ukazuje oblicze miłości matki do dziecka i miłości w ogóle. Przepiękna, do czytania i oglądania jak najczęściej. Tym, którym brakuje słów, by mówić o miłości podpowiada, jak można mówić o niej najprościej...


Miłość,
Astrid Desbordes
il. Pauline Martin
tłum. Paweł Łapiński,
wyd. Entliczek, 2016
format: 20x23,5 cm
oprawa twarda
liczba stron: 44
wiek: 3+Nie trzeba słów, Armando Quintero, il. Marco Somá"Wszystkie zwierzęta mają głos. Potrafią okazywać uczucia i mówić miłe rzeczy". Żyrafka jednak okazuje miłość przytuleniem i tego chce nauczyć swojego przyjaciela słonika. Wkrótce wszystkie zwierzęta ulegają czarowi dotyku... Piękna książka mówiąca o tym, jak ważny jest dotyk. Można mówić o miłości, jednak to dotyk sprawia, że relacje wchodzą na wyższy poziom - dotyk daje poczucie bliskości, buduje intymność, czułość. Nie trzeba słów, żeby mówić o miłości!

Nie trzeba słów,
Armando Quintero
il. Marco Somá
tłum. Beata Haniec
wyd. Tako, 2015
Format: 25x23 mm
Liczba stron: 32
Oprawa twardaNawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, Sam McBratney, il. Anita JeramJak mówić o miłości? Jak opisać uczucia? Jak oddać ich wielkość i moc? W przypadku miłości to bardzo trudne, ale zawsze warto próbować. Warto szukać słów, porównań - dzieci to uwielbiają, czują się ważne i bezpieczne słysząc zapewnienia o tym, jak bardzo są kochane. Takie wyznania są takie ważne - a kiedy się zasypia, na granicy jawy i snu, słowa nabierają nowych znaczeń i głębi.

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham to opowieść, której siła tkwi w prostocie. Książka na chwilkę przed zaśnięciem, na ten moment, kiedy w kątach pokoju przykuca mrok, na rzęsach osiada sen... Więcej TU


Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Sam McBratney,
il. Anita Jeram,
tłum. Jarosław Mikołajewski
wyd. Egmont
oprawa Twarda
Liczba stron 32
Data wydania 2013-09-17
Format 215x245 mm
wiek: 2+Chłopak z lasu, Mårten Melin


Ona ma trzynaście lat. I trudną sytuację rodzinną - rodzice są po rozwodzie, matka ma nowego partnera i ciągle pracuje. Ojciec jest politykiem,  - to z nim mieszka, bo jej go żal - został porzucony, został sam. Wakacje spędzają na wsi - ojciec co rano dojeżdża stąd do pracy.

Mona ma dużo czasu. Mona się nudzi. Często więc chodzi pływać nad jezioro. To tu, na pomoście pierwszy raz spotyka Mikaela - obcego i tajemniczego. Od teraz całą uwagę skupia na nim.
Obserwujemy jak w dziewczynce budzi się dziewczyna. Odzywa się cielesność, dużo tu jej. Fascynacja chłopakiem, pierwsze poważne zauroczenie, pierwsza miłość. Wie, że ta znajomość zaprowadzi ją tam, skąd nie ma powrotu. Czy wybór Mony jest wynikiem słabych więzi między najbliższymi jej osobami czy naturalną koleją rzeczy, a raczej miłości?

Książka zaskakuje. Ma zapach mchu i jeziora. I kolor oczu Mikaela. Więcej TU

Chłopak z lasu, Mårten Melin
wyd. Zakamarki
Poznań 2016
twarda oprawa, 14x20 cm
208 stron
wiek 12+


Zakochałem się w Milenie, Per Nilsson, il. Pija Lindenbaum


Ileż głupot czasem człowiek robi z miłości, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę ukochanej! Dawid stara się zaimponować Milenie, która zupełnie nie zwraca na niego uwagi, a jeśli już to minę ma nietęgą... Chłopak daje sobie tydzień na zdobycie serca wybranki i codziennie wypróbowuje inną metodę - któraś przecież musi zadziałać!  Ponoć dziewczyny lubią łobuzów - więc udaje takiego, innego dnia stara się też grać wesołka czy zaimponować jej wiedzą... Kiedy już wydaje się, że na Milenę nie ma sposobu, okazuje się, że ten był na wyciągnięcie ręki, a raczej smyczy... Urocza, pełna humoru opowieść o pierwszej fascynacji.

Zakochałem się w Milenie,
Per Nilsson
il. Pija Lindenbaum
tłum Marta Rey-Radlińska
wyd. Zakamarki, 2016,
twarda oprawa, 13 x 18 cm
liczba stron: 68 
wiek 6+


Leopantera. Historia pewnej miłości, Piotr Wilkoń, il. Józef Wilkoń
„Leopantera. Historia pewnej miłości” to opowieść, która tak naprawdę mogłaby dziać się bez słów, obrazy niosą tę historię, są jej siłą i patrząc na nie, możemy sobie sami ją tworzyć i opowiadać. Ilustracje przedstawiające sawannę o zmierzchu i nocą. Gęstniejąca ciemność i rozmywające się kontury na dalekim planie, kolory przenikające się nawzajem, wchłaniające i tworzące krajobraz niezwykły, nocny — Wilkoń jest w tym najlepszy! A nasi bohaterowie? Bruno i Lisa o oczach lśniących w ciemności? Widać miękkość futerek, te wąsy i kocie ogony i pyszczki, wyrażające tyle emocji! Bardzo wzrusza mnie ilustracja, na której widać Bruna przytulonego do matki, zwierza się jej i żali, a ta mu tłumaczy „Wścieka się, bo cię lubi” i że „skoro jest taka cudowna, musisz ją odnaleźć". Tyle tu czułości i mądrości.

Czy to, co nas różni, może nas do siebie przyciągać? Czy odmienność może fascynować? Mówi się, że różnice się przyciągają — i choć w życiu różnie bywa, bo czasem „swój ciągnie do swego”, to jednak znamy historie i o przyjaźni i o miłości oparte na przeciwieństwach. Bo przeciwieństwa się uzupełniają. Dzisiaj ta książka brzmi jeszcze mocniej, bo tolerancja ma się u nas nie najlepiej. Tolerancja dla inności, odmienności, dla drugiego człowieka, który może myśleć inaczej niż my.

Więcej TU.


Leopantera. Historia pewnej miłości,
Piotr Wilkoń,
il. Józef Wilkoń,
Przekład: Anna Urban,
Format: 215 x 285 mm,
Oprawa: twarda,
cena 29 zł.
wiek: od trzech lat.

Co robią uczucia, Tina Oziewicz, il. Aleksandra Zając


Książka o uczuciach. Nie tylko o miłości, troskliwości, błogości, szczęściu, zaufaniu i przyjaźni, ale też kompleksach, wolności, współczuciu, wstydzie, dumie, cierpliwości, smutku, niepokoju, nostalgii, złości, tęsknocie, nadziei, czy samotności. One wszystkie są z nami i często towarzyszą miłości...

Lirycznie, niezwykle trafnie, a zarazem prosto i zrozumiale. Po prostu doskonale!

Ten esencjonalny i poetycki tekst w połączeniu z obrazem sprawia, że wszystkie uczucia wzbudzają w nas tkliwość. Przyglądamy się im i zaczynamy rozumieć. Staje się jasne, że nie ma złych uczuć, wszystkie coś znaczą, czemuś służą, coś chcą przekazać, bo wszystkie w nas mieszkają — ważne jak się z nimi obejdziemy. Samotność, która brnie przez pustynię — chce się utulić, podobnie jak uspokoić nienawiść, która przegryza wszystkie łącza i niszczy kontakty...

Ilustracje, delikatne i stonowane, przypominające grafiki, idealnie dopełniają tekst i niosą go dalej. Przepiękne! To idealnie dobra książka obrazkowa: tekst nie wybrzmiałby tak dobrze bez tych ilustracji, a te ilustracje bez tego właśnie tekstu.
Więcej TU.


Co robią uczucia?
Tina Oziewicz,
il. Aleksandra Zając,
wyd. Dwie Siostry, 2020,
Oprawa twarda,
Wymiary 20 x 25 cm
Stron 66
cena 34,90 zł
Wiek 5+


Komentarze

  1. Czytałam tylko przecudowną, przeuroczą i niezwykle wzruszającą "Miłość", która jest jedną z najlepszych książek dziecięcych, jaką mam za sobą, a jest ich dużo. Reszty tytułów nie znam, ale mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Znamy tylko "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham", czas zacząć nadrabiać zaległości, ale na większość, ze względu na wiek mojej małej czytelniczki, mamy jeszcze czas.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tych książek, ale kilka rzuciło mi sie w oko :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz