Wilkoń w operze [wystawa Don Kichot w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej]


Byłam, widziałam i mówię Wam, że trzeba, że koniecznie, że naprawdę warto!


Wystawa odbywa się przy okazji wystawiania sztuki "Don Kichot" w Operze Narodowej. Książka "Don Kichot" z ilustracjami Józefa Wilkonia, wydana przez Fundację Chain w roku czterechsetnej rocznicy śmierci Miguela de Servantesa. to majstersztyk! Dzieło zachwyca - baśniowość spleciona z realizmem, a surowe portrety i rysunki, kreślone szybką kreską doskonale uzupełniają się z przepięknymi obrazami. Ilustracje zostały wykonane technikami mieszanymi: tusz, gwasz oraz pastel na papierze także fotograficznym.
Dla oglądających wystawę niezwykle interesujące są tu i szkice Wilkonia  i oryginalne ilustracje. Nie brakuje też wspaniałej rzeźby Don Kichota i oczywiście zwierząt. A wszystko to ukryte w czerni i mroku, przełamane surowością drewna i spowite tiulem - atmosfera niesamowita, godna prac Mistrza.

W czasie mojego zwiedznaia wystawy poza mną nie było nikogo. Mogłam uważnie przyglądać się każdej pracy, podchodzić blisko, oddalać się, krążyć i wracać. Wygłaskałam lwy i  potargałam za czupryny, ciepło przywitałam się z błędnym rycerzem, głaszcząc go po bucie, popatrzyłam w oczy ptakom, śledzącym każdy mój ruch. Dla miłośników techniki i ruchomego obrazu  - w jednym z zaułków na wiszącym materiale wyświetlane są kadry z przedstawienia Don Kichot.

Wystawa w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w dniach 26/01/2017 - 5/03/2017.
Wystawa czynna od czwartku do soboty w godzinach 10-17
Wejście przez hol kas przedsprzedaży. Dla widzów także godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw.
Wstęp wolny.Komentarze