Bajki opowiedziane na nowo, czyli o "Siedmiu wspaniałych" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z il. Marianny Oklejak


Na pierwszy rzut oka bajki, i to znane wszystkim. Ale to pozory. Znani bohaterowie i klasyczne motywy wrzucone we współczesne realia opowiadają te historie na nowo. Ta książka to taki eksperyment i zabawa - co zostanie z bajki i jej bohaterów przeniesionych w XXI wiek z całym jego dobrodziejstwem inwentarza. Co z tego wyjdzie, jaki miks, jak się to wszystko inaczej poda, inaczej opakuje, ustawi we współczesnych dekoracjach? A do tego jeszcze przeniesie bądź zmieni środek ciężkości?

Opowiadania mogą stać się bliskie młodemu czytelnikowi, bo wydarzenia dzieją się tu i teraz, w domu, szkole i  poruszają problemy współczesnego świata - przemoc w szkole, gonienie za sławą, potrzebę posiadania coraz więcej rzeczy, presje odpowiedniego wyglądu. Mamy tu matkę polkę oddaną rodzinie tak bardzo, że zapomniała o sobie; dające do myślenia opowiadanie o obrotnych świnkach akwizytorkach; rozwód państwa Żabickich; wilka z VI B, prześladującego młodszych uczniów; królewnę, która zasnęła i wielu innych bohaterów. Jednocześnie opowiadane historię mają coś z bajki - przez to intrygują i ciekawią.

Ciekawy eksperyment- czytając z chłopakami przypominaliśmy sobie oryginalne historie i wyłapywaliśmy podobieństwa. Duże różnice, a jednak sedno gdzieś zostało. Ta myśl, ten morał, jakaś lekcja. Jakby nie mieszać, jakby nie zmieniać i dawno temu i dzisiaj liczą się te same wartości, a najważniejszą z nich jest miłość.

Ilustracje Marianny Oklejak są ogromną zaletą tej książki - osadzają je we współczesności, nie pozbawiając jednak elementu bajkowości. Bardzo podoba mi się okładka - jest moim zdaniem najlepszą z trzech wydań.


Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii,
Roksana Jędrzejewska-Wróbel,
il. Marianna Oklejak,
wyd. Bajka,
wydanie trzecie, 2017.

Komentarze

Prześlij komentarz