Galeria dzikich zwierząt. Południe, Dieter Braun


Duży, albumowy format. piękny papier i wspaniałe ilustracje na 144 stronach. Niespodzianka czeka już na początku przygody z książką - obwoluta po rozłożeniu jest dużym plakatem!

Dwie książki "Północ" i "Południe". Prezentują zwierzęta, żyjące na obu półkulach ziemskich. Rozdziały podzielone są na kontynenty - każdy z nich zapowiada mapa z kilkoma najbardziej charakterystycznymi dla prezentowanego kontynentu zwierzętami. Oglądamy "Południe" - pięć rozdziałów: Afryka, Ameryka Południowa, Azja, Australia i Antarktyda.Ilustracje Dietera Brauna to portrety zwierząt przetworzone przez wyobraźnię artysty - barwne i egzotyczne, a zarazem minimalistyczne. Geometria pokazanych przez artystę zwierząt przywołuje kubizm z jego geometrycznym uproszczeniem kompozycji. To obcowanie ze sztuką bez konieczności kupowania biletu i wyprawy do muzeum. Otwierasz książkę i idziesz! I zachwycasz się niezwykłością zwierząt, oczu nie można oderwać!

Oglądając zwierzęta - czasem z daleka, czasem niebezpiecznie blisko - poza geometrią widać cienie, półcienie, załamania koloru. A same kolory jak wypalone południowym słońcem. Biorę głębszy wdech - czuję przestrzenie sawanny, uderza mnie gorąc słońca, Jestem tam!

Opisy prezentowanych zwierząt są krótkie, ale treściwe, łatwe do zapamiętania i polubienia przedstawianego osobnika. I zachęcające nie tylko dzieci (to książki dla wszystkich, bez patrzenia w metrykę) do sięgania po więcej - więcej sztuki w domu, w szkole, muzeum, i więcej zainteresowania przyrodą, która jest tak ciekawa i fascynująca.

Powiem krótko: to coś absolutnie pięknego!

Smutne jest to, że bardzo z opisywanych tu gatunków zagrożonych jest wyginięciem.

Książka wydana przez Art-Egmont, istniejący od dwóch lat imprint wydawnictwa Egmont Polska.

Galeria dzikich zwierząt. Południe,
Dieter Braun,
wyd. Egmont Art,
2016.

Komentarze

  1. nas też ta książka zachwyciła :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli nie znacie, to polecam do kompletu "Superzwierzaki" z Babaryby: http://www.signum-temporis.pl/2016/06/raphael-martin-ilustracje-guillaume-plantevin-super-zwierzaki-babaryba.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz