Las w słoiku [jak zrobić]


Kocham las, więc idea, żeby kawalątek tego miejsca mieć w domu bardzo do mnie przemawia. Postawić sobie słój przy komputerze i co jakiś czas zerkać, dając odpocząć oczom.
Oglądałam, podziwiałam, wreszcie spróbowałam.

Co z niego wyrośnie i czy w ogóle -  nie wiem. Ale jest. Już zamknięty.

Potrzebny jest duży słój, ziemia, kamyczki bądź żwir (do drenażu), węgiel aktywny (do kupienia w aptece), leśne rośliny (mech można kupić w kwiaciarniach), jakieś bluszcze, paprocie (rośliny, które lubią wilgoć). 
Na dnie układamy kamyczki, posypujemy ziemią, na to warstwę węgla i resztę ziemi (właściwa warstwa, ok. 5 cm). W ziemię wkopujemy rośliny, układamy mech, coś do dekoracji (szyszka, kamienie). Podlewamy wodą (kroplomierzem, każdą roślinkę i mech), odstawiamy. Po kilku godzinach zamykamy - jeśli woda się skrapla na ściankach słoika to go otwieramy, by po godzinie, dwóch zamknąć. Jeśli się nie skrapla - trzeba trochę jeszcze podlać. Jak się sytuacja ustabilizuje - zamykamy na wieki ;)Komentarze

 1. Piekne :) Dzięki temu możemy miec w domu odrobine lasu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Marzy mi się taaaaki duży słój! Jak obecny da radę, to w przyszłym roku "posadzę" większy las ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Po kilku godzinach zamykamy - jeśli woda się skrapla na ściankach słoika to go otwieramy, by po godzinie, dwóch zamknąć. Jeśli się nie skrapla - trzeba trochę jeszcze podlać"
  jak się skrapla to ok, jak cieknie strużkami, nie ok. otwieramy wietrzymy. Jak się nie skrapla otwieramy, dolewamy wody. Zamykamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stróżkami nie ciekła :) O dziwo, las w słoiku żyje i ma się dobrze. Tylko trawka obumarła. Ale na wiosnę może odbije? Paproć zieleni się i nawet urosła, mech też.
   Widzę, że ekspert zabrał głos, wykorzystam to i zapytam - czy można majstrować przy podłożu? Mam wrażenie, że dałam za dużo ziemi, czy mogę ją bliżej wiosny nieco obniżyć? Pozdrawiam!

   Usuń

Prześlij komentarz