Miasto moje, a w nim... czyli książki o Warszawie [PRZEGLĄD]


Warszawa... Przyjechałam tu na studia. Pierwsze miesiące to tęsknota za domem i miastem, z którego tak bardzo chciałam się wyrwać. Ciągle myliłam wyjścia z przejść podziemnych - miałam wrażenie, że są splątane i pokręcone, jak baranie rogi - jak tylko mogłam to omijałam. Służew, gdzie w poniedziałki miałam zajęcia z gramatyki opisowej (wrrr...), wydawał mi się odległy na równi z Barceloną. Co ciekawe: w  pierwszych warszawskich  wspomnieniach ciągle widzę wieczór, tak jakby nigdy nie było tam dnia. Zima na UW - mróz i wiatr, nawet na zajęciach siedziałam w kurtce, przebierając nogami, żeby już był koniec. Żeby wrócić do łóżka, pod koc. I spać.

Miasto wydawało mi się nieprzychylne, niedostępne. Byłam tu obca - miałam wrażenie, że Warszawa mnie odpycha. Oddech łapałam dopiero X km dalej, w domu, z którego ciężko było tu wracać. Pokochałam budki telefoniczne - wystarczyło wrzucić kilka złotych i na chwilę przenieść się tam, gdzie dobrze i bezpiecznie.
Z miesiąca na miesiąc było jednak lżej. Powoli wydeptywałam swoje ścieżki i uciekłam z akademika. Oswajałam kolejne dzielnice. Najbliższy był mi Mokotów, potem Żoliborz i Bielany z Lasem Bielańskim i gazowymi latarniami przy Cegłowskiej i Dewajtis. W pobliżu kupiliśmy mieszkanie, tu urodziła się córka, a później syn. Potem przenieśliśmy się dalej. Mimo tego ciągle jeszcze nie czułam się STĄD, nie czułam się TU- tak jakbyśmy byli tu na chwilę... I minęło ponad 20 lat. I całkiem niedawno, przedzierając się przez miasto komunikacją miejską, zdałam sobie sprawę, że to miasto nie wiadomo kiedy stało się MOIM. I że jestem z niego dumna. Z tego, jakim było. I jakim się staje. 1 sierpnia czuję się warszawianką. Nawet jak fizycznie mnie tu nie ma, to jestem. I stoję.

Na Makach kilka książek o Warszawie właśnie. Lista pewnie będzie się powiększać. Z czasem.

Legendy warszawskie


61 tekstów pisanych od XIX do XXI wieku. Legendy powiązane z topografią współczesnego miasta - Rynkiem Starego Miasta i Nowym Miastem, Traktem Królewskim i Wisłą, Wilanowem czy Marymontem. Każdy rozdział otwiera notka poświęcona konkretnemu miejscu. Poznając legendy widzimy te miejsca i rozgrywające się tu wydarzenia w zupełnie innym świetle. Trochę bajkowym, trochę nierzeczywistym, ale urealnionym tymi ulicami, tymi przestrzeniami - znanymi, oswojonymi, bliskimi.
Książa otrzymała wyróżnienie w konkursie książki dziecięcej i młodzieżowej polskiej sekcji IBBY.

Legendy warszawskie
Wybór legend: Anna Marta Zdanowska,
Oprac. i red.  Julia Odnous
Il. Wojciech Pawliński
Wyd. Muzeum Warszawy, 2016
oprawa twarda,
format: 16,5 x 23 x 5,5 cm,
624 strony,
Cena okładkowa: 69 zł
Jestem miasto. Warszawa


Historia Warszawy w pigułce i w bardzo przystępnej dla dzieci formie, bo zamknięta na płaszczyźnie map miasta z poszczególnych, ważnych dla kraju i samej Warszawy, okresów. Od czasów pradawnych, kiedy to nie było miasta tylko małe osady, których mieszkańcy polowali, łowili i oddawali część bożkom i totemom po czasy współczesne z pięknym Stadionem Narodowym - przez okres szlachecki (16 i 17 wiek), burzliwe lata przełomu 18 i 19 wieku, piękną Warszawę dwudziestoletnią, Warszawę Walczącą (okres Powstania Warszawskiego), lata socjalizmu - oczywiście z wyeksponowanym PKiN i czerwoną flagą z sierpem i młotem, stan wojenny (och jaki szary, szary!). Na każdej mapie, a jest ich osiem - Syrenka w jakiś sposób komentująca swoją postacią czasy - dzisiaj uśmiechnięta, w stanie wojennym zmarznięta, w czasie wojny zakrywająca oczy i płacząca.

Więcej TU

Jestem miasto Warszawa,

Marianna Oklejak,
tekst Aleksandra Szkoda,
wyd. Wilga, 20
Ilość stron 16
Format 27 x32 cm


Warszawa, Grażka Lange


Książka pamiętnik, pisana przez znanych ludzi (26 autorów, wśród nich pisarze, twórcy książek dla dzieci, a także reżyserzy, scenarzyści, dziennikarze i malarze). Wspomnienia związane z miejscem, jakieś obrazki, twarze, wydarzenia, zdjęcia zapisane słowem. Każda historia inna, inne miejsca, inni ludzie, inny styl pisania. Miasto oglądane przez pryzmat wspomnień, zapisanych w pamięci ludzi wygląda niesamowicie. Klimatyczne historie, świetne opracowanie graficzne, ciekawy format.


Warszawa
Grażka Lange
Wyd. Tako, 2015
Okładka twarda
Liczba stron:70
Wymiary:175 x 175 mm
cena 56 zł.Jak bum cyk cyk! Powiedzonka warszawskieMały leksykon najciekawszych warszawskich powiedzonek zebranych i zilustrowanych przez Mroux, autorkę "Małej książki o gwarze warszawskiej". Niektóre nadal w użyciu, inne zaskakują i bawią. Warto zerknąć, warto przeczytać i wiedzieć.

Ciekawy wywiad z autorką znalazłam tu: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19514264,maria-mroux-bulikowska-nie-nuce-grzesiuka-pod-prysznicem.html

Jak bum cyk-cyk! Powiedzonka warszawskie
Maria Mroux Bulikowska
Wydawnictwo Babaryba, 2015
Okładka twarda
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda
Format: 19,5 x 19,5 cm
Cena 29,90 zł


Połącz kropki. Warszawa 


Łączenie kropek, z którego powstają budynki, pomniki, symbole ważne dla miasta, a potem kolorowanie obrazków, albo nie - jak kto woli. Zajęcie odstresowujące, do zrobienia w wolnej chwili, ot takie zajęcie dla rąk.

Połącz kropki. Warszawa.
wyd.: Egmont Polska, 2017
Seria: Połącz kropki
Ilość stron: 64
oprawa twarda,
cena 24 zł.Ancymapa - Warszawa dla dzieciAncymapa (tekst Sylwia Chutnik) to 65 miejsc związanych z kulturą i historią Warszawy. Przewodnik dla dzieci po Warszawie, z którym zwiedzimy m.in. Muzeum Książki Dziecięcej, Pałac Młodzieży, Rynek Starego Miasta, Fotoplastikon, Polskie Radio, dom państwa Centkiewiczów, fabryki czekolady. Dzięki AncyMapie dzieci poznają także postać Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej, historię tramwaju – żłobka czy Powstańczej Poczty Harcerskiej. (mat. wyd).


Ancymapa. Warszawa dla dzieci
 mapa w kopercie
Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa 2013
ilość stron: mapa
oprawa: koperta,
cena 26 zł.WarszawaWarszawa w ilustracjach Roberta Romanowicza dla najmłodszych. 8 rozkładówek, na każdej poza budynkiem czy pomnikiem - Superkrólik! Książeczka, zachęca do zwiedzania i ... nauki języków (tekst prezentowany jest po polsku, angielsku, niemiecku i hiszpańsku!). Więcej TU

Warszawa. Przewodnik
Il. Robert Romanowicz
Wydawnictwo TASHKA
Ilość stron: 8 rozkładówek
Oprawa: karton
Ilość stron: 16
Format: 1100 x 1400
cena 18.50 zł
Wiek: 3+
Mirabelka


Kilkadziesiąt lat z życia mieszkańców pewnej kamienicy opowiedzianych z perspektywy drzewa, świadka wydarzeń i obserwatora. Mirabelka rosnąca na podwórku przylegającym do Nalewek, w pobliżu kamienicy przy ul. Wałowej, od wiosny do późnej jesieni towarzyszy mieszkańcom w ich radościach i smutkach, obserwuje zmiany, przełomowe chwile, jest świadkiem tragedii. Jest niezwykła, bo rozumie ludzką mowę, mało tego - potrafi porozumiewać się z dzieci (gdy dorastają, przestają ją słyszeć).

Opowieść drzewka zaczyna się przed wojną. Mirabelka rośnie obok swojej mamy i jest szczęśliwa. Z jej relacji poznajemy należącą do pana Friedmana kamienicę i jej mieszkańców (...) W cieniu mirabelki dzieją się ważne wydarzenia – tu szepcą zakochani, tu odbywają się ważne spotkania, tu ma miejsce ślub (...)

Spokój szybko się ulatnia, bo oto nadchodzi wojna... Więcej TU.

Mirabelka,Cezary Harasimowicz,
ilustr. Marta Kurczewska
Zielona Sowa, maj 2018,
Format: 165x215
Oprawa: twarda
Stron: 200,
wiek: od 9 lat,
cena z okładki 34.90 zł


Komentarze

  1. Superkrólik już historycznie. Budynek PKO i stary terminal na lotnisku to przeszłość.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, Rotundy już nie ma - póki co jest wysoki płot. Powstanie tam nowa, unowocześniona Rotunda, więc zmiana nie będzie aż tak biła po oczach ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz