POLSCY superBOHATEROWIE: Rotmistrz Witold Pilecki i Maria Skłodowska-Curie


Ostatnio wydawanych jest wiele książek dla dzieci, przywołujących biografie, czyny i postawy wybitnych Polaków. Trochę sceptycznie się temu przyglądam, bo "dużo" nie znaczy zawsze "dobrze". A pisząc o WIELKICH czasem trudno uniknąć patosu, a przecież nawet najwięksi bohaterowie to też normalni ludzie, a ludzie nigdy nie są czarno-biali. Wspaniałe postaci na kartach są tak doskonałe, że stają się papierowe, jakieś nieprawdziwe, niewiarygodne. I w tej wielkości ... nudne. O to szczególnie łatwo w książkach dla dzieci.

Ciekawa byłam, jak można dzieciom przedstawić niezwykłą postać Witolda Pileckiego, bo o Skłodowskiej-Curie ukazało się kilka znaczących pozycji i ciągle przybywają nowe. Zresztą łatwiej pisać o naukowczyni, niż człowieku wymykającym się z każdych ram, którego całe życie podporządkowane było miłości do Boga i ojczyzny, którego bohaterstwo i odwaga wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Trudne to zadanie.

W obydwu książkach autorki zastosowały podobny schemat - nie są to biografie znanych postaci, tylko historie współczesnych dzieci, które przez przypadek (Skłodowska-Curie), albo nie (Pilecki) poznają biografie wielkich Polaków. I to bardzo ciekawy pomysł, ale nie wiem, czy celowo czy nie - współczesność wybija się tu na pierwszy plan, i bywa dynamiczniejsza, żywsza, zwyczajnie ciekawsza. Karty historii odkrywane są na tle wydarzeń z życia dzieci: Zośki (książka o Skłodowskiej) oraz Różyczki i jej brata Tolka (Pilecki).  Razem z nimi zdobywamy informacje o patronie szkoły (rotmistrzu) i wędrujemy po Warszawie śladami noblistki.

A wielcy bohaterowie? Stają się bardziej bliscy, obserwujemy ich dzieciństwo, rodzinę i wartości, które im przyświecały, poznajemy ich marzenia i plany, życiowe wybory i ich konsekwencje, wszystko układa się w logiczny ciąg.
Mimo kilku "ale", uważam że to ciekawa seria, przybliżająca postaci Polaków, które cały czas sprawiają, że czujemy dumę.

Mam do rozdania dwa zestawy książek, informacja jest na Facebooku  Napiszcie tam, dlaczego chcielibyście, aby trafiły własnie do Was. Na komentarze czekam na poniedziałku.


Rotmistrz Witold Pilecki 


W książce "Rotmistrz Witold Pilecki" mamy m.in. gadającego gwoździa; bocianie pióro, które opowiada część historii; sam włączający się laptop, prezentujący obrazy i zdjęcia z przeszłości... A także grupę dzieci - zuchów, i opiekujących się nimi harcerzy. Ci ostatni starają się przygotować prezentacje o patronie szkoły, która wciągnie i zachwyci młodszych kolegów, a ich poczynania śledzi młodsza siostra, przy okazji poznając wiele ciekawych rzeczy o życiu Pileckiego, jego dzieciństwie i młodości. Na pierwszy plan zdecydowanie mocniej wybija się historia Różyczki i harcerzy przygotowujących się do prelekcji o bohaterze, dla mnie była ciekawsza.
Szczególnie sekundowałam Różyczce, która z kolegą miała swoją tajna misję. Pileckiego "Kochaj wszystkich, wszystkim służ" znalazło u dzieci proste przełożenie.

Sama historia rotmistrza Pileckiego nie wywarła na mnie wrażenia, na jakie liczyłam, ale domyślam się, że trudno jest opowiadać o takim człowieku. Dlatego nie jest to moim zarzutem, uważam, że jeśli ktoś chce poznać historię Pileckiego musi czytać o nim jak najwięcej, szukać, poznawać relację różnych osób - książka ta jako baza/podstawa sprawdza się, może zaciekawić i zachęcić do dalszych poszukiwań.

Rotmistrz Witold Pilecki
Małgorzata Strękowska-Zaremba
il.Tomasz Łaz,
Liczba stron: 98
Format: 140x205
Oprawa twarda
Wydawnictwo RM, 2017.


Maria Skłodowska-CurieKsiążka o Skłodowskiej-Curie bardziej podoba mi się ilustracyjnie, choć i tu i tam męczyły mnie graficzne ozdobniki na każdej stronie i do tego w kilku miejscach.
Miło się czyta o dziewczynce Zosi, która na spacerze poznaje starszą panią. Panią, która miała okazję poznać rodzinę Skłodowskiej i przez całe życie śledziła wszelkie o niej informacje i bywała w miejscach, w których bywała noblistka. Co może się wydarzyć, kiedy poznają się dwie osoby: młoda i ciekawa wszystkiego dziewczynka i starsza kobieta, z wiedzą i doświadczeniem?
Zaprzyjaźniają się, a starsza pani zaprasza Zosię na wędrówkę warszawskimi śladami wielkiej uczonej. Pouczające to spotkania, z których nie tylko dużo Zosia dużo wyniesie, czytelnicy również.

Maria Skłodowska-Curie
Małgorzata Sobieszczak-Marciniak,
Il. Katarzyna Kołodziej
Liczba stron: 80
Format: 140x205
Oprawa twarda
Wydawnictwo RM, 2017.


Komentarze

  1. Ta o Pileckim w duchu trochę jak socrealistyczne produkty wychwalające bohaterów ludu? Bo trochę tak wygląda...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. patrząc na ilustracje można mieć takie skojarzenia...

      Usuń

Prześlij komentarz