8+2 i Anton z Ameryki, Anne-Cath. Vestly, il. Marianna Oklejak


Książki z serii 8+2 mają w sobie tyle ciepła i uroku, że z niecierpliwością czekam na kolejne części i cieszę się, jak się pojawiają. Sielski obrazek dużej rodziny, takie norweskie Bullerbyn i odpryski dzieciństwa współczesnych rodziców, przypadającego na czasy sprzed ery komputerów.

Pochwała prostoty, minimalizmu i rodzinnych więzi, nie bez fajnej dawki poczucia humoru. Trochę jak bajka - świat wokół nas jest inny, rodziny nie są takie, jak w książce, ale to co najważniejsze - wspólnota, miłość, bliskość, szacunek - nie zmienia się. Te wartości nadal są dla większości ludzi najcenniejsze.
Każda kolejna część - to już z góry wiadomo - to pewniak dobrego czytania, czy to na głos czy po cichu. Kto sięgnie po tę serię, nie zawiedzie się - polecam ją znajomym dzieciom, reklamacji nikt nie składał.

8+2 i Anton z Ameryki


Pod nieobecność rodziców, którzy bawią się na 25-leciu orkiestry dętej kierowców ciężarówek, późnym wieczorem, przed domkiem w lesie pojawia się obcy mężczyzna. Babcia (jak ja ją lubię!) wraz z dziećmi strategicznie szykuje się do odparcia ataku złoczyńcy. Jednak to kim okaże się ów przybysz zadziwi wszystkich i ... wpłynie na ich życie. Choćby takie Boże Narodzenie - będzie inne niż zwykle... A prezent, który zostawi nieznajomy zmieni  losy całej familii i bardzo, ale to bardzo uraduje babcię. Nie chcę zdradzać więcej, żeby przypadkiem nie zepsuć komuś niespodzianki, bo przecież - nie ukrywajmy książki dla dzieci czytamy też sobie!
Dodam tylko, że pewne duże i muczące zwierzę - jako chyba jedyny na świecie przedstawiciel swojego gatunku dostąpi zaszczytu i przez długi czas będzie mieszkać w salonie! Z oknem, firankami i kwiatkami na parapecie... I tak się przyzwyczai do życia wśród dużej rodziny, że po wyprowadzce "na swoje" nie będzie mógł spać w samotności. Czy babcia przeniesie się do niego, czy rodzina coś wymyśli?

Uwielbiam dialogi babci z ojcem dzieci - bezpośrednie, czasem złośliwe, ale zawsze podszyte dużą dawką sympatii. Droczą się, ale w taki przyjazny sposób. Uwielbiam całą ósemkę dzieci - każde inne i w różnym wieku, ale tak ładnie się dogadują i współpracują! Uwielbiam tę serię, bo zwyczajnie - czytając ją - wyciszam się i odpoczywam. Moje chłopaki - choć nie znajdują tu zbyt wielu odniesień do ich świata i tego, czym żyją - zawsze są ciekawi kolejnego tomu i tego, co przydarzyło się dzieciakom, których imiona zaczynają się na M.

Plus jak zawsze przepiękna, radosna, kolorowa okładka i czarno-białe (szare) ilustracje Marianny Oklejak.

Poprzednie części:
8+2 i święta w lesie
8+2 i domek w lesie
8+2 i ciężarówka

8 + 2 i Anton z Ameryki
Anne-Cath. Vestly,
il.  Marianna Oklejak,
tłum. Milena Skoczko
Seria: 8 + 2
wymiary15 x 18,50 cm
oprawa twarda
stron: 176,.
wiek 5+
cena 29,90 zł.


Komentarze

  1. Zgadzam się, że to jedna z najlepszych serii. Pierwszy tom czytałam jeszcze wydany przed laty w pierwszej serii Polityki, pozostałe z Dwóch Sióstr (o wiele lepsze, nie tylko edytorsko, także tłumaczenie). Zaczynaliśmy od wspólnego czytania, ale Antona syn już połknął sam, a to duża rekomendacja, bo jest mocno wybredny w wyborze samodzielnych lektur. Mam nadzieję, że Dwie Siostry nie będą zwlekać z wydaniem kolejnych tomów, żeby nie zdążył wyrosnąć z takich książek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz