Stój, bo strzelam! [... czyli o książce "Łapy do góry", Catharina Valckx]


To bardzo przyjemna książka, w gangsterskim klimacie. Jest wesoło, jest zabawnie, jednak jest tu drugie dno, taki prztyczek dla nas, dorosłych - czytając ją trudno opędzić się od myśli, jak bardzo my, rodzice, chcemy naginać dzieci do swoich wyobrażeń. Chcemy, żeby myślały tak, jak my i były lepszą wersją nas samych. Trudno przełknąć fakt, że dziecko jest inne. Nie lubi tego, co nas pasjonuje, ma inne zdanie na wiele tematów, i wcale nie chce realizować naszych niespełnionych marzeń, bo te jego są zupełnie inne.

Ciągle się tego uczę, pracuję nad tym że one nic nie muszą z tego, co chciałabym, żeby było takie oczywiste. Nie muszą lubić łazić po lesie, nie każde z nich musi być zapalonym połykaczem liter (och, nawet trudno mi to napisać, że tak, nie każde z moich dzieci musi kochać czytanie!), nie każde z nich ... itd. Nie jest to proste.dlatego nie zżymam się na tatę Billy'ego, on też do tego dojdzie...

Bohaterami książki są ojciec i syn. Ten duży - gangster z krwi i kości, ten mały z sercem na dłoni, raczej z tych, co nie skrzywdzą nikogo, powiedzą "dzień dobry", i starszej pani poniosą torbę z zakupami. Ten duży martwi się, że syn nie przejmie pałeczki i rodzinnego interesu czyli nie zostanie bandytą, jak on - jego ojciec. Postanawia więc sprawdzić Billy'ego: daje mu pistolet i każe iść postraszyć jakieś zwierzaki, wołając "Łapy do góry!". Billy bierze broń i wyrusza przed siebie. I nawet woła "Łapy do góry". Owszem spotyka i dżdżownicę, myszkę, zająca, a nawet lisa. Czy jednak woli ojca stanie się zadość? Czy w Billy'm odezwie się złoczyńca?

Billy robi co może, żeby nie zawieść ojca, stara się - trzeba mu to przyznać, jednak z własną naturą trudno wygrać - Billy jest po prostu dobry!  Czytajcie śmiało dzieciom tę książkę - nikomu nie dzieje się krzywda, a mały Billy udowodnia, że jest odważny, bo żeby postawić się większemu - w obronie mniejszych - to nie lada wyzwanie, trzeba mieć charakter. I Billy go ma! Z próby wychodzi zwycięsko, ba - zyska oddane grono nowych przyjaciół. A ojciec, choć uświadamia sobie, że gangstera z syna nie zrobi -  jest z niego dumny!

Świetne ilustracje! Przewrotne poczucie humoru (już sam chomik gangsterem!) - książka niby dla małych, ale duzi będą mieć nie mniejszą radość z czytania.

A skąd taki tytuł posta? Pan Tomek z wydawnictwa Muchomor opowiedział mi historyjkę o tym, jak tytuł książki zapada niektórym w pamięć. Nie mogąc go sobie przypomnieć, po chwili zastanowienia dochodzą do odkrywczego stwierdzenia, tak! To "Stój, bo strzelam!" Przyznam się, że kilka razy też się tak pomyliłam ;)


Łapy do góry!
Catharina Valckx,
wyd. Muchomor
Stron: 36
Format: 21 x 26 cm
Oprawa: twarda
wiek: od 3 lat,
Cena: 29 zł.
Komentarze