Cudowna podróż, Selma Lagerlöf

Klasyka literatury dziecięcej. Jedna z ukochanych lektur dzieciństwa Czesława Miłosza. I choć napisana ponad 100 lat temu - czyta się ją z wielką przyjemnością i wzruszeniem.

Podróż to jeden z popularniejszych motywów w literaturze. Podróż jako doświadczenie, przygoda, wędrówka, tułaczka, zmiana. Czas na obserwacje, zbieranie doświadczeń, zmaganie się i odkrywanie. Metafora życia i szukania sensu. Razem z bohaterem wyruszamy w niezwykłą podróż - geograficzną (przemieszczamy się nad Szwecją, autorka bardzo obrazowo przedstawia krajobraz z lotu ptaka, przyrodę) i duchową - chłopiec pod wpływem wędrówki i tego, co doświadcza w trakcie jej trwania przechodzi wewnętrzną przemianę.

14-letni Nils, leniuch i urwis, zostaje zmniejszony przez krasnoludka. Krasnoludek zrobił to z premedytacją, za karę, bo chłopiec chciał zrobić mu psikusa. Chłopak nie spodziewał się takiego obrotu sprawy, zaskoczyła go też postawa zwierząt gospodarskich - żadne nie chciało mu pomóc, wszystkie dały mu wypłatę za jego dotychczasowe zachowanie. Bo co tu dużo mówić, chłopak nie szanował zwierząt, był wobec nich okrutny.

Gdy chłopiec o wielkości skrzata błąkał się po podwórku, przeganiany przez zwierzęta - na niebie pojawił klucz dzikich gęsi. Nawoływały: lećcie z nami, lećcie z nami! Ptaki domowe nie miały na to chęci ani odwagi poza młodym gąsiorem, który z zazdrością zerkał na sznur ptaków na niebie. W ułamku sekundy podjął decyzję: Zaczekajcie, zaczekajcie, ja polecę!
Nils chcąc powstrzymać gęś przed ucieczką, wskoczył na jej grzbiet. Ale nie udało mu się gęsi zatrzymać i nim się spostrzegł sam szybował już w górę na jej grzbiecie... I tak rozpoczął podróż pełną niezwykłych przygód, wzruszeń, ale też trwogi i niebezpieczeństw.

Ptaki początkowo niechętne chłopcu z czasem zmieniły o nim zdanie. Widziały zmianę, jaka w nim zachodziła, z egocentryka i łobuza przeobrażał się w chłopca, który był w stanie narazić swoje życie, by pomóc skrzydlatym współtowarzyszom. Początkowa kalkulacja - zwierzęta były mu potrzebne, by odnaleźć krasnala - zmieniła się w szczere oddanie. Nils poznał co to prawdziwa, szczera przyjaźń.

To opowieść z morałem, w starym stylu, jednak ma w sobie moc, która sprawia, że książka się nie starzeje, że ciągle jest zrozumiała i czytelna. To geograficzny przewodnik, ale też kopalnia wiedzy o legendach, obyczajach i kulturach ludowych szwedzkich społeczności. A przede wszystkim ciekawa opowieść drogi (a raczej lotu), w czasie której bohater odkrywa nowe, obce mu wartości. I poznaje świat zwierząt i dzikiej przyrody.


Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
tłumacz: Teresa Chłapowska
wyd. Nasza Księgarnia
oprawa: miękka
rok wydania: 2017
liczba stron: 120
format: 140x202 mm
wiek: od 7 lat
Lektura w IV klasie.
cena 19.90 zł
Komentarze

  1. Super! Bardzo fajna książka coraz częściej zaczynamy czytać dziecku nawet ostatnio samo powiedziało że chciałby uszłyszeć jakąś fajną bajkę. Więc na pewno podoba mu się to i cieszymy się z tego jako rodzicie że dziecku podobają się takie opowiadania warto czytać dzieciom na pewno to pomoże w ich dalszej edukacji. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz