O książkach niebanalnych, mądrych, ważnych i pięknie zilustrowanych. Dla małych i dużych, którzy zachowali w sobie dziecko.

środa, 13 czerwca 2018

Cudowna podróż, Selma Lagerlöf

Klasyka literatury dziecięcej. Jedna z ukochanych lektur dzieciństwa Czesława Miłosza. I choć napisana ponad 100 lat temu - czyta się ją z wielką przyjemnością i wzruszeniem.

Podróż to jeden z popularniejszych motywów w literaturze. Podróż jako doświadczenie, przygoda, wędrówka, tułaczka, zmiana. Czas na obserwacje, zbieranie doświadczeń, zmaganie się i odkrywanie. Metafora życia i szukania sensu. Razem z bohaterem wyruszamy w niezwykłą podróż - geograficzną (przemieszczamy się nad Szwecją, autorka bardzo obrazowo przedstawia krajobraz z lotu ptaka, przyrodę) i duchową - chłopiec pod wpływem wędrówki i tego, co doświadcza w trakcie jej trwania przechodzi wewnętrzną przemianę.

14-letni Nils, leniuch i urwis, zostaje zmniejszony przez krasnoludka. Krasnoludek zrobił to z premedytacją, za karę, bo chłopiec chciał zrobić mu psikusa. Chłopak nie spodziewał się takiego obrotu sprawy, zaskoczyła go też postawa zwierząt gospodarskich - żadne nie chciało mu pomóc, wszystkie dały mu wypłatę za jego dotychczasowe zachowanie. Bo co tu dużo mówić, chłopak nie szanował zwierząt, był wobec nich okrutny.

Gdy chłopiec o wielkości skrzata błąkał się po podwórku, przeganiany przez zwierzęta - na niebie pojawił klucz dzikich gęsi. Nawoływały: lećcie z nami, lećcie z nami! Ptaki domowe nie miały na to chęci ani odwagi poza młodym gąsiorem, który z zazdrością zerkał na sznur ptaków na niebie. W ułamku sekundy podjął decyzję: Zaczekajcie, zaczekajcie, ja polecę!
Nils chcąc powstrzymać gęś przed ucieczką, wskoczył na jej grzbiet. Ale nie udało mu się gęsi zatrzymać i nim się spostrzegł sam szybował już w górę na jej grzbiecie... I tak rozpoczął podróż pełną niezwykłych przygód, wzruszeń, ale też trwogi i niebezpieczeństw.

Ptaki początkowo niechętne chłopcu z czasem zmieniły o nim zdanie. Widziały zmianę, jaka w nim zachodziła, z egocentryka i łobuza przeobrażał się w chłopca, który był w stanie narazić swoje życie, by pomóc skrzydlatym współtowarzyszom. Początkowa kalkulacja - zwierzęta były mu potrzebne, by odnaleźć krasnala - zmieniła się w szczere oddanie. Nils poznał co to prawdziwa, szczera przyjaźń.

To opowieść z morałem, w starym stylu, jednak ma w sobie moc, która sprawia, że książka się nie starzeje, że ciągle jest zrozumiała i czytelna. To geograficzny przewodnik, ale też kopalnia wiedzy o legendach, obyczajach i kulturach ludowych szwedzkich społeczności. A przede wszystkim ciekawa opowieść drogi (a raczej lotu), w czasie której bohater odkrywa nowe, obce mu wartości. I poznaje świat zwierząt i dzikiej przyrody.


Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
tłumacz: Teresa Chłapowska
wyd. Nasza Księgarnia
oprawa: miękka
rok wydania: 2017
liczba stron: 120
format: 140x202 mm
wiek: od 7 lat
Lektura w IV klasie.
cena 19.90 zł
2 komentarze:

  1. Super! Bardzo fajna książka coraz częściej zaczynamy czytać dziecku nawet ostatnio samo powiedziało że chciałby uszłyszeć jakąś fajną bajkę. Więc na pewno podoba mu się to i cieszymy się z tego jako rodzicie że dziecku podobają się takie opowiadania warto czytać dzieciom na pewno to pomoże w ich dalszej edukacji. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń