Czytam sobie z kotylionem, czyli o serii książek z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyd. Egmont

Co mi się podoba: nie ma tu patosu, zadęcia i przegięcia. Proste teksty dostosowane do wieku i umiejętności czytelników i tematy nawiązujące/zahaczające o czas wyzwolenia. Ludzie, wydarzenia, sytuacje dziejące się w ważnych dla Polski i Polaków chwilach.

Krótko, ale tak, żeby coś zapamiętać i zachęcić do czytania dalej, więcej, bardziej. Każda książka ma innego autora i ilustratora. Jestem na tak!Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, Cezary Łazarewicz, il. Aleksandra ArtymowskaHistoria powstania i funkcjonowania Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy. Opowieść o świecie, którego już nie ma. Początkach działania kilkupiętrowego sklepu, który stał się synonimem luksusu i dobrobytu. Domu towarowego prowadzonego przez rodzinę - od pomysłu, przez rozwijanie biznesu w czasach II Rzeczypospolitej i jego upadek w czasie wojny i po - za władzy ludowej, aż po nadzieję po 1989 roku, że uda się rodzinie wywalczyć odzyskanie sklepu. Stało się to po 20 latach walki w sądzie, obecnie trwa tam remont - czym jeszcze zaskoczy nas firma Bracia Jabłkowscy?

Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy,
Cezary Łazarewicz,
il. Aleksandra Artymowska,
wyd. Egmont,
stron 64,
Wymiary: 14.5x18.5cm,
okładka miękka,
Seria z kotylionem,
poziom 3 (7 lat)
cena 14.99 złMój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego, Jan Ołdakowski, il. Dorota Łoskot-Cichocka
Co nieco o Piłsudskim oczami jego psa. Ciepło i z humorem i detektywistycznym zacięciem. Pies, specjalnie przeszkolony owczarek niemiecki, opowiada o codzienności w Belwederze, o tym, że kręcą się tu wojskowi i zawsze salutują, jak idzie z Marszałkiem. Zadaniem psa jest chronić ważne sprawy jego pana. Czy kurs na coś mu się przydał? Nie zdradzę!

Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego,
Jan Ołdakowski,
il. Dorota Łoskot-Cichocka,
wyd. Egmont,
seria Czytam sobie z kotylionem, poziom 3 (7 lat)
oprawa miękka,
stron 64,
wymiery: 14.5x18.5cm,
cena 14.99 zł.


Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim, Brygida Grysiak, il. Jagna Wróblewska
Ignacy Paderewski to niezwykła postać: utalentowany muzyk, który porywał tłumy, a do tego społecznik i polityk. Autorka opowiada o dzieciństwie Paderewskiego, młodości i życiu do odzyskania przez Polskę niepodległości, do wywalczenia której sam się przyczynił wykorzystując swoja pozycję i kontakty - na całym świecie, w czasie swoich wojaży opowiadał o Polsce, której nie było na mapie. To on przekonywał prezydenta Wilsona, że powinien zaangażować się w walkę o niepodległą Polskę... Wzruszająca opowieść, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim,
Brygida Grysiak,
il. Jagna Wróblewska,
wyd. Egmont, 2018
seria Czytam sobie z kotylionem, poziom 3 (od 7 roku),
stron 48,
oprawa miękka,
wymiary 14.5x18.5cm
cena 14.99 zł
O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej, Angelika Kuźniak, il. Maciek Błaźniak
Bardzo się cieszę, że coraz częściej pisząc dla dzieci, przywołuje się raz, że postaci ze świata sztuki, dwa, że kobiety, które osiągnęły dużo w czasach, w których było to albo trudne, albo wręcz niemożliwe. Do Zofii Stryjeńskiej należało dwudziestolecie międzywojenne - razem z Tamarą Łempicką zostawiły swój mocny wkład w malarstwo.
Stryjeńska malowała głównie temperą, rysowała, tworzyła plakaty, grafiki, projektowała zabawki, tkaniny dekoracyjne, ilustrowała książki. Kochała kolory, ruch, dekoracyjność. W książce Angeliki Kuźniak możemy poznać Zofię z czasów jej dzieciństwa i młodości, w okresie, w którym rodziła się jej pasja. Czy wiecie, że jako kobieta nie mogła studiować? Przebrała się więc za mężczyznę, zdała egzaminy i rozpoczęła naukę malarstwa w monachijskiej Akademii Sztuk  Pięknych.

O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej,
Angelika Kuźniak,
il. Maciek Błaźniak,
wyd. Egmont, 2018,
seria Czytam sobie z kotylionem, poziom 2 (6 lat),
Liczba stron: 48
Wymiary: 14.5x18.5cm
cena 14.99 zł.
Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze, Grzegorz Chlasta, il. Zofia RóżyckaBardzo lubię delikatną, trochę rozedrganą kreskę Zofii Różyckiej i sposób łączenia jej z kolorem. Bardzo subtelne ilustracje, poruszające wyobraźnię.
Ciekawa historia, udowadniająca, że jeśli się czegoś bardzo pragnie to może to się spełnić. Warto marzyć! Mały Mietek patrzył w niebo i zadawał pytania, potem budował lunety, by oglądać gwiazdy. Po latach został szefem grupy konstruktorów budujących dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu...

Łazik na księżycu,
Grzegorz Chlasta,
il. Zofia Różycka,
wyd. Egmont, 2018,
seria Czytam sobie z kotylionem, poziom 1 (5 lat),
Liczba stron: 64,
Wymiary: 14.5x18.5cm
cena 14.99 zł.Komentarze

  1. Takie książki spokojnie mogłyby być obowiązkowe chociażby w szkole podstawowej. Od małego dzieci wiedziałyby o takich sytuacjach, i nikt nie byłby potem w stanie wpływać na ich postrzeganie kraju. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz