Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek, Marianna Oklejak


Mam przed sobą w zwyciężczynię w kategorii OBRAZ w Plebiscycie Lokomotyw 2023. To kolejna autorska książka Marianny Oklejak po Jestem miasto. Warszawa, Cuda wianki i Cuda niewidy.

Marianna Oklejak lubi tematy nawiązujące do folkloru (ilustrowała też m.in.  Cześć! i Maryjki)  i te jaskółki pięknie wpisują się w ten klimat. Mnie przywołują wspomnienia z wakacjami na podkrakowskiej wsi, gdzie słyszałam ich świergolenie i z fascynacją śledziłam przedwieczorne loty. Bo jaskółki kojarzą się z polską wsią, tymi obórkami, gdzie pod okapami dachów, czy gzymsami lepią swoje gniazda, przypominające kule. Z tej wsi przywędrowały do mnie i do Warszawy — teraz ich loty mogę śledzić z balkonu, latają w grupie, czasem trudno odróżnić je od jerzyków. Z bólem obserwuję ich próby ugniazdowienia i determinację ludzi w ich odstraszaniu... A przecież „szczęśliwy to dom, gdzie jaskółki są”.

Zwiastuny wiosny i migrantki — możemy się cieszyć ich widokiem od kwietnia do jesieni. „Ptaki wolności, dobrych wieści, nowego początku i szczęśliwego powrotu” — wspaniale, że doczekały się swojej opowieści!

Marianna Oklejak ma niezwykły słuch, w swoje opowieści wplata historie i historyjki, poruszające wyobraźnię i wywołujące emocje. Jej książki mają wiele oblicz, co czyni je niezwykłymi i bogatymi. To takie szkatułeczki z ukrytymi skarbami, z tą książką jest podobnie — wyłuskajcie z niej tyle, ile się da!

Tam i z powrotem to angażująca książka, z którą można spędzać długie godziny. To nie tylko opowieść o tych niezwykłych ptakach, ale i wyszukiwanka, kryjąca w sobie wiele łamigłówek, ciekawostek, wierzeń ludowych i legend. Każdy wyjmie z niej coś istotnego, dziecko i dorosły. Bardzo polecam ze względu na treść i ilustracje — posłuchajcie tego, co mają Wam do powiedzenia te piękne ptaki i cieszcie oczy kolorami i obrazami!

Tam i z powrotem. Opowieści jaskółek,
Marianna Oklejak,
wyd. Libra Pl,
2023,
Oprawa twarda
Stron: 64
wymiary 24 x 27 cm,
cena 59,90 zł,
wiek:4+

Komentarze