Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych, Marianna Oklejak


Pierwsza część ludowego cyklu Marianny Oklejak wprawiła mnie w zachwyt. To była uczta dla oczu i roztańczona kolorami radość. Po "Cudach wiankach" -"Cuda niewidy" nie wywołały we mnie już takiej euforii, a to dlatego, że wiedziałam, czego można się spodziewać. Oswoiłam już te kolory, ten styl, ten rozmach...

Marianna Oklejak opowieść oparła na historii dwóch braci, którzy wyruszają w świat w poszukiwaniu szczęścia. Po drodze napotykają wiele przeszkód, które muszą pokonać, a pomagają im w tym czytelnicy. Bo "Cuda niewidy" to głównie zagadki, labirynty, zadania na spostrzegawczość wkomponowane w elementy baśniowego świata. Musimy pomóc braciom odnaleźć właściwe odpowiedzi, drogi, rozwiązana i doprowadzić ich do szczęśliwego finału. Krążymy po lesie, gdzie natykamy się na różne zwierzęta. leśne stwory, krasnoludki czy samego diabła Rokitę.  O północy szukamy kwiatu paproci, zrywamy kwiaty, przyglądamy się z uwagą pawiom, konikom, pomagamy lisowi trafić do lisiej jamy pośród podziemnych korytarzy... Wędrujemy, żeby razem z chłopcami odkryć, co jest naprawdę ważne.

A wszystko to rozgrywa się na kartach pięknie zilustrowanych - ludowe motywy porywają kolorami! One grają tu pierwsze skrzypce, tekst, a raczej krótkie zadania przetykane fragmentami folklorystycznych przyśpiewek są na drugim planie. A dzięki temu, że przez książkę nie można przebiec, bo każdej rozkładówce trzeba poświęcić trochę czasu (niektóre zagadki są trudne do rozwikłania) - poszczególne ilustracje zapadają w głowę. Oswajamy się z tym stylem - strojami, ornamentami czy wycinankami. Ciekawa to - lekka i naturalna lekcja polskiej ludowości.

O "Cudach wiankach" pisałam TU

Cuda niewidy, Zagadki dla młodszych i starszych,
Marianna Oklejak.
Seria/cykl: ART
wyd. Art Egmont,
Marianna Oklejak
Okładka: twarda
cena 29.90 zł,
wiek od 5 lat.Komentarze

  1. Art Egmont nie przestaje zachwycać swoimi wyborami wydawniczymi.
    Mam już „Cuda wianki", ale bardzo bym chciała mieć do kompletu jeszcze „Cuda niewidy", tym bardziej, że to książka aktywnościowa, a takie tytuły coraz bardziej interesują moje córki: cztero- i sześciolatkę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz