Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów, Łukasz Loskot, il. Kamila Loskot


Słowiańskie zmory, stwory i demony to temat fascynujący, ale i mało obecny w dziecięcej literaturze. A szkoda, bo to samograj, do tego nasz - związany z naszą słowiańską mitologią i aż się prosi o więcej!
Kamila i Łukasz Loskotowie wspólnymi siłami wydali książkę (ona ilustrowała, on pisał), która jest ciekawym głosem wypełniającym lukę na polu słowiańskich mitów i legend. "Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów" to lektura dla małych i nieco starszych czytelników o tych wszystkich lichach, utopcach, zmorach i strzygach będących utrapieniem dla naszych praprapra... A może i w naszym świecie gdzieś się przemykają, czasem czyniąc szkodę, a czasem wspierając? Leszy, który ukochałeś las, gdzie jesteś???
Napisane lekko, dowcipnie i oryginalnie zilustrowane.

Trudno nie polubić tych dziwadeł, prezentujących się na stronach książki, trudno się nie uśmiechnąć, nawet gdy daleko im do dobrotliwych duszków - zerkamy więc "gdzie bestie rogate koczują. Nie taki diabeł straszny, jak go niektórzy malują".Niektóre budzą większą sympatię, inne mniejszą, a jeszcze z innymi nie chcielibyśmy stanąć oko w oko, a już na pewno nie nadepnąć im na odcisk.

Autorzy prezentują 12 najpopularniejszych i osobliwych zmór, każdej z nich poświęcony jest jeden krótki rozdział. Czytelnicy dowiedzą się, co to Strzyga, Bies, Utopiec, Domowik, Południca, Chmurnik, Zmora, Leszy, Latawiec, Plonka, Licho czy Mamuny... Wszystkie zamieszkiwały pola i lasy, mokradła, a także jak Domowik gospodarstwa. Bywają wredne i złośliwe, ale bywa, że pokazują też całkiem przyjazną twarz. Poznajcie się z nimi!

Bardzo staranne wydanie, każda strona jest spójna z całością - każdy bohater rozdziału ma swój kolor i delikatną w kolorze rozkładówkę, tekst zawsze ozdabia prosty ornament roślinny. Uwagę przyciąga czarno-biała okładka z subtelnymi akcentami zieleni.


Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów
Łukasz Loskot,
il. Kamila Loskot,
Wydawnictwo: OVO
Objętość: 80 str.
Oprawa: twarda
Format: 170 x 230
Cena : 39 zł
Wiek:  6+
Komentarze