Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki, Aleksandra Cieślak


Zastanawiacie się, czy nie czas na rozmowy z dziećmi na temat tego, skąd się biorą dzieci? "Świńska książeczka" może w tym pomóc - dzieci na przykładzie świnek dowiedzą się tego i owego o miłości partnerskiej i rodzicielskiej.

Historia bohaterów to prawdziwe love story! Towarzyszymy im od chwili poznania się w romantycznych okolicznościach przyrody. Para spotyka się na plaży, obserwujemy zaloty Dzika (...) wschody słońca, księżyc w nowiu, pocałunki na pustkowiu (...) Jest uroczo, jest romantycznie, uczucia buzują - jest zauroczenie, jest zakochanie, jest chęć bycia razem. Na tym nie koniec, nie pojawia się napis The End. Z Dzikiem i Świnką wędrujemy dalej - w życie  - nie omijając sypialni. Jest humorystycznie, dowcipnie, z przymrużeniem oka, choć o całkiem poważnych sprawach. Można by rzec fundamentalnych.

Różne słyszy się opinie
o tym, skąd się biorą świnie.
Czas więc rozwiać wątpliwości
opowieścią o miłości.

Autorka podkreśla różnice w charakterach, zainteresowaniach (dzik stylówę ma rockowo, świnia nosi się różowo,  dzik dzień cały ryłby stale w błocie, ona śni o spa w Sopocie... itd) jednak różnice nie dzielą, raczej dodają kolorytu ich związkowi. Para wynajmuje więc wspólne lokum, obok parku, w schludnym bloku....i tak sobie razem żyją, ryjek w ryjek zapatrzeni, rozmarzeni i wtuleni, świnia w dzika, w świnię dzik,... jest miłość, jest i prokreacja.

Para spodziewa się dzieci, zmienia się więc nieco rzeczywistość - nie czas na romantyczne uniesienia tylko przygotowania do pojawienia się świnko-dziczków i wychowywanie dzieci. Widzimy rosnące w brzuchu mamy bobasy i poród (i wzruszające łzy wzruszonego Dzika!), a potem lekki bałagan w domu, niewyspanie i zmęczenie rodziców dwojących się i trojących przy dzieciach i ich ewidentne szczęście! Szczera prawda - urocza książka i świetne, dowcipne ilustracje.

Świńska książeczka o tym, skąd się biorą prosiaczki
Aleksandra Cieślak
wyd. Bona,
Liczba stron: 36
Format: 130 x 170
Oprawa: twarda,
cena 26 zł,
wiekKomentarze

 1. Myślę, że to książka, która spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. U nas jeszcze jest trochę czasu do "trudnych" pytań, ale taka lektura mogłaby już teraz zagościć na naszej półce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę książeczkę. Polecałam ją na Dzień Dziecka i mam nadzieję, że wielu rodziców zdecydowało się na taki uroczy prezent;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczucie humoru i lekkość to moim zdaniem największe atuty tej książki. Masz rację, jest urocza :)

   Usuń
 3. Haha, faktycznie nieco "świńska" ta książeczka! xD

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka z przymrożeniem oka.
  Jak widać po podejściu autorki można w różny ciekawy sposób wytłumaczyć/uświadomić dziecko/dzieci z kąt się biorą dzieci. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dowcipne ilustracje i tekst kontra trudny temat gwarantuje i sukces czytelniczy i rozmowy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz