Rózia Rewelka, inżynierka, Andrea Beaty, il. David Roberts


Nadal mało jest książek, z bohaterkami których mogą identyfikować się małe dziewczyny. Bohaterek odważnych, silnych, łamiących zasady, idących pod prąd, mówiących swoim głosem. Obserwując rynek książki dla dzieci widać, że trendy powolutku zaczynają się zmieniać. Swój udział w tym ma także Rózia Rewelka.

Rózia Rewelka to dziewczynka, która ma pasję. Uwielbia tworzyć coś z zepsutych, niepotrzebnych rzeczy, konstruować i wymyślać. Buduje różne dziwne gadżety jak podawacz hot dogów, helowe spodnie, kapelusz odstraszający węże, ale też maszyny, pojazdy...  Chce sięgać daleko, ale ma też w sobie dużo niepewności i zahamowań.

Że nie umie.
Że nie potrafi.
Że to się nie uda.

Nie zawsze tak było, to dorośli sprawili - swoim śmiechem i lekceważeniem - że dziewczynka swoje marzenia włożyła do przegródki "nie do spełnienia". Przestała chwalić się swoimi wynalazkami, ale na szczęście nie wycofała się tak do końca, działała dalej, w ukryciu, bez ogłaszania światu swoich odkryć. I pewnie byłoby tak dalej, zaczątki konstrukcji lądowałyby pod łóżkiem... Na szczęście spotkała na swojej drodze mądrą kobietę, praciotkę Różę*, która nie podcięła jej skrzydeł, ale dała siłę do kolejnych prób. i wiarę w to, że się uda.


To żadna porażka zaczynać od nowa.
Przegrywasz, jeżeli przestajesz próbować.


Warto wiedzieć, że  inspiracją dla postaci praciotki Róży była Róża Nitowaczka, postać fikcyjna - symbolizująca kobiety, które w czasie II wojny światowej pracowały w fabrykach. Jej mottem było "Damy radę!"

To zabawna historia, prosta rymowanka, jednak jej przekaz może być inspiracją dla wszystkich dziewczynek, chłopców zresztą też. Żeby wierzyli w siebie i swoje możliwości, bo te są ogromne.

A niebawem nakładem wyd. Kinderkulka ukaże się "Ada Bambini, naukowczyni".
Rózia Rewelka, inżynierka,
Andrea Beaty,
il. David Roberts,
wyd. Kinderkulka, 2017,
oprawa twarda
cena: 39,90 zł
wiek: od 3 lat.Komentarze

  1. Główna bohaterka wygląda przekomicznie, ale nadaje jej to całego uroku :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz