Miłość pod Psią Gwiazdą, Anna ŁacinaCzytam książki dla nastolatek! I to nie z powodu kontroli rodzicielskiej, żeby wiedzieć, co córkę interesuje, ale przede wszystkim dla własnej przyjemności, bo moje wewnętrzne dziecko i wewnętrzna nastolatka mają się dobrze, a i sklerozy jeszcze nie mam i doskonale pamiętam czasy burzy i naporu...

Kiedy zobaczyłam okładkę Miłości pod Psia Gwiazdą, byłam zaskoczona, bo nie wiedziałam, że Szymanowicz ilustruje także książki dla nastolatek. Zaciekawiona sięgnęłam po nią i z przyjemnością cofnęłam się do czasu swoich licealnych lat. Te niepewności, wahania, zmiany nastrojów, kocha nie kocha, lubi nie lubi.... Aż kipi od nastrojów i emocji!

Głównym bohaterem powieści jest Andrzej, zwyczajny nastolatek, dryfujący na obrzeżach klasy. Żaden z niego playboy i łamacz ser niewieścich, uczeń też nie wybitny. Ot, zwyczajny, sympatyczny chłopak z lekką nadwagą, w niemodnych okularach i kiepskiej fryzurze. Aby zwrócić uwagę Deszczowej, wpada na pomysł robienia szkolnej gazetki. Jak się okazuje, chętnych do pracy redaktorów jest więcej i chłopak szybko staje się kimś ważnym dla innych. A także dla Izy, dziewczyny, która wolny czas spędza w schronisku dla psów jako wolontariuszka.

Magda to dziewczyna z kompleksami. Niskie poczucie własnej wartości, trądzik i problemy z matematyką, znacie to? Plus poczucie winy, z powodu czegoś, co zrobiła. Mieszanka wybuchowa. W dziewczynie podkochuje się Andrzej, jednak ją coraz bardziej intryguje Robert. 

Robert, 18-latek, syn polskiego lekarza i hiszpańskiej lekarki, zaangażowanej w pracę dla Lekarzy bez granic. Pod maską przebojowości i pewności siebie kryjący zagubionego chłopaka. Lubi demonstrować, co sądzi na wiele tematów, czasem w sposób obcesowy, a nawet wulgarny. Utrapienie nauczycieli i Lusi, która z nimi mieszka. Lusia - to siostra ojca Roberta, próbująca samodzielnie ułożyć swoje życie... 
Wiele tu postaci, których losy przeplatają się. Są jeszcze rodzice głównych bohaterów, rodzeństwo...

Autorka, Anna Łacina, przedstawia wydarzenia z perspektywy Magdy i Andrzeja. Dobrze radzi sobie z opisywaniem przeżyć młodych ludzi, a i wątki dorosłych są lekko naszkicowane. Naturalnie, przekonująco. Problemy są zwykłe, codziennie, nie wydumane, dotykające współczesnej młodzieży. Samotność, trudności z odnalezieniem się w grupie, pierwsze fascynacje i związane z nimi wątpliwości, trudności z porozumieniem z rodzicami, długo można wymieniać... Ciekawa, mądra książka dla nastolatek, czyta się ;)


Miłość pod Psią Gwiazdą,
tekst: Anna Łacina,

okł.  Maciej Szymanowicz,
Nasza Księgarnia,

2013.

Komentarze