Wakacje w wielkim mieście, Marcin Pałasz


Pakujecie walizki na wakacje? Na deszczowe popołudnia albo wieczorne czytanie polecamy Wakacje w wielkim mieście Marcina Pałasza

Historia jest prosta i zabawna. Pierwszy dzień wakacji Bąbla (taką ksywkę ma główny bohater) zaczynają się mało fortunnie, bo wielkim hałasem zza okna, który obudziłby zmarłego, a co dopiero Bąba! Bąbel, jak Bąbel, ale dla jego mamy to zdecydowanie za dużo! Trudno się dziwić - kobieta jest nauczycielką i chociaż w wakacje chciałaby liczyć na względny spokój. Jej system nerwowy, wyeksploatowany przez 10 szkolnych miesięcy, nie jest w stanie zdzierżyć takiej dawki decybeli - dlatego też pakuje się i emigruje do babci, pozostawiając w domu syna i jego tatę, a swojego męża. 

Ojciec zmyka do pracy, Bąbel pozostaje na placu boju, a raczej budowy... Chłopak na nudę nie narzeka, tym bardziej, że do bloku wprowadza się nowa rodzina. Kaja, nowa koleżanka, wpada chłopakowi w oko i dostarcza wielu emocji, podobnie jak jej uciekająca świnka morska.

Książka Pałasza to lektura, przy której czas szybko płynie i brzuch boli od śmiechu. Mnóstwo tu lekkiego i niewymuszonego dowcipu, i zabawnych sytuacji. Im dalej w las, tym lepiej. Z pozoru to zwyczajna opowieść o wakacjach zwyczajnego chłopca - nie ma postaci z zaświatów, wampirów, demonów i czarownic, jest realne życie i zwyczajne, zabawne codzienne sytuacje. Ale właśnie dzięki tej codzienności i poczuciu humoru autora, nie sposób się od niej oderwać, chce się czytać dalej, do końca. Jednak poza śmiechem czytelnicy znajdą tu coś więcej, bo Bąbel to mądry i wrażliwy chłopiec, a Kaja ma zapał do zmieniania świata na lepsze.

Książka podoba mi się za ciepło, życzliwość i optymizm.A wątek kury - obłędny! Niby prosta rzecz ugotować rosół, a jednak... Nie zdradzimy nic więcej, żebyście mieli frajdę z czytania.
Dobra książka na wakacje, nie tylko dla starszych dzieci, rodzice też się pośmieją :)Wakacje w wielkim mieście,
Marcin Pałasz,
il. Katarzyna Sadowska,
Wydawnictwo BIS, 2014.

Komentarze

  1. Ja wakacjami w wielkim mieście nazwałabym na pewno wakacje gdzieś może w Nowym Jorku? Wiem, że mnóstwo osób w takie miejsca wyjeżdża i wiem, że jak najbardziej warto zerknąć sobie na poradniki. Jeśli chodzi o jakieś konkretne propozycje, to na pewno oferta, jaką jest poradnik https://nowyjork.pl/ będzie dla Was interesująca, bo możecie poznać tam mnóstwo ciekawych informacji na temat tego miejsca. Ja kocham duże miasta i myślę, że w Nowym Jorku mogłabym się bez problemu odnaleźć. Na pewno kiedyś się wybiorę. Polecam i Wam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz