Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach, Zofia Stanecka, il. Daniel de Latour
Brakuje książek dla dzieci, w których dokopujemy się do korzeni, do fundamentów. 
Przypuszczałam, że "Nasza paczka..." może być dobrą lekturą dla mojego ośmiolatka, który interesuje się historią Polski, i to nie tylko wyśpiewując po kolei pieśni legionowe. Byłam też ciekawa, jak temat zostanie ugryziony, temat który można przedstawić encyklopedycznie, szkolnie, nudno, a może wcale nie? Okazało się, że może wcale nie. Można odwołując się do codziennych wydarzeń z życia kilkulatków (taka młodsza podstawówka) przedstawić w sposób lekki kawałek historii, przybliżyć terminy, wydarzenia. 


Już na pierwszych stronach książki poznajemy grupę dzieci, które mają swoją paczkę i bazę. Dobrze się zapowiada - chyba nie ma dzieci, które nie robiłyby swoich baz na osiedlu, działce, w krzakach czy za blokiem. Nasi bohaterowie mają swoją bazę na drzewie - jest ona ich mini państwem, którego trzeba bronić przed zakusami obcych grup (np. rodzeństwa Maciupków i Milczącego Bruna), ale też i pracować na jej rzecz (np. sprzątać), a czasem nie robić nic i świętować. I jak każda grupa rządzi się swoimi prawami - tak i "nasza paczka" musi odróżniać się od innych, niezbędne więc są symbole jak np. identyczne pelerynki dla jej członków.


Jest też Dziadek Wiktora, który z racji wieku do paczki nie należy, jednak przesiaduje w pobliżu na ławeczce. Dziadek - przewodnik, dziadek - symbol wiedzy i doświadczenia. Dziadek Wiktora obserwuje poczynania grupy, uśmiechając się pod wąsem, a kiedy trzeba wkracza do akcji - wyjaśniając, podpowiadając, wspominając: kiedy trzeba z zadumą, a kiedy nie - na wesoło. Ta postać wnosi tu nie tylko wiedzę, ale i humor - wspominki dziadka z czasów swojej żołnierki i młodości, lekko rubaszne, bezcenne!

Tekst dzieli się na dwie części, pod każdym opowiadaniem z życia dzieci, jest blok odnoszący się tematycznie do historii. Trochę dat, trochę historycznych faktów. Niezbędna wiedza dla każdego Polaka, nie tylko kilkuletniego. To po prostu trzeba wiedzieć!


Ilustracje Daniela de Latoura - żartobliwe, rysowane na szybko prostą kreską, w komiksowej formie.


Jedyna moja uwaga: dużo tu małych elementów, ilustracji, zdjęć, co wprowadza pewien bałagan, chaos. Dlatego trudno usiąść z książką i czytać ją od deski do deski, trzeba odkładać ją i wracać, co z drugiej strony może być zbawienne dla usystematyzowania, uporządkowania wiedzy i zapamiętywania.


O książce pisałam też tu: Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach - dlaczego warto przeczytać z dzieckiem?


Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach,
Zofia Stanecka,
il. Daniel de Latour,
Wyd. Egmont, 2014.
wiek 6-12 lat

 

Komentarze

  1. Bardzo podoba mi się ta propozycja!!! Książka widać ciekawa i ważna tematyka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna! Strzał w dziesiątkę. Rzeczywiście nie jest to książka do czytania od deski do deski. Ale wiem, że będą takie momenty, kiedy na pewno się przyda.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz