Bóg się rodzi, Jarosław Mikołajewski, il. Józef Wilkoń


Pierwszy raz z twórczością Wilkonia zetknęłam się, kiedy na koniec 2 klasy szkoły podstawowej dostałam w nagrodę "Wakacje Pana Burmistrza" z jego ilustracjami. Całkiem niedawno, po 30-latach, odnalazłam tę książkę w piwnicy u mamy - moja radość była ogromna! 

Kiedy byłam już mamą małej Marysi, uwielbiałyśmy spacery po Lesie Bielańskim, których centralnym punktem była karuzela. I całoroczna szopka, z mieszkającym przy niej osiołkiem Francesko! Dowiedziałam się, że obydwie stworzył ilustrator i rzeźbiarz Wilkoń. Pojawiło się zaciekawienie, uwielbienie przyszło, kiedy zaczęłam uważniej przyglądać się książkom dla dzieci. 

Książki sygnowane jego nazwiskiem to sztuka z najwyższej półki. 
Widać i zmysł obserwacji, i lekkość. Ale też miłość do zwierząt, bo głównie te maluje i rzeźbi, i szacunek dla oglądającego. I wielki talent.

 - Dzieci są dla mnie partnerami. Dlatego to, co dla nich robię, musi satysfakcjonować także dorosłych. Przede wszystkim zaś musi podobać się mnie. Nie stosuję więc specjalnych uproszczeń. Traktuję dzieci niezwykle poważnie. Po wielu kontaktach z nimi przekonałem się, że nie znoszą, jak się do nich szczebiocze - mówił w wywiadzie dla polskiegoradia.pl

Józef Wilkoń. Mistrz Polskiej Ilustracji i rzeźbiarz, który jak nikt rzeźbiąc, malując czy rysując zwierzęta - oddaje całą ich naturę. Jego styl - lekki, naturalny, jest tak charakterystyczny (wilkoniowaty), że nie sposób się pomylić. Dla mnie to czarodziej, który jednym pociągnięciem pędzla czy ołówka ożywia malowane zwierzęta, daje im duszę. Oglądanie jego prac - to uczta i wytchnienie. 

Dlatego kiedy kilka dni temu, w naszym osiedlowym sklepiku z zabawkami, między kolorowankami i zwyczajnymi książeczkami zobaczyłam tę książkę ... poczułam się, jakbym wygrała w totolotka! I choć do świąt jeszcze trochę czasu - nie wytrzymam, napiszę o niej dzisiaj. A przede wszystkim pokażę niektóre ilustracje...

"Bóg się rodzi" to album/książka wydany w 2006 roku przez Wydawnictwo Dwie Siostry, z ilustracjami Józefa Wilkonia i płytą CD z 17 kolędami i pastorałkami z różnych części Europy. Autorami tekstu są Maciej Krupa, Kuba Szpilka i Jarosław Mikołajewski. Na całość składa się kilkadziesiąt krótkich rozdziałów, które poświęcone są świętom Bożego Narodzenia i poszczególnym elementom związanym z tradycyjnym ich obchodzeniem w naszym kręgu kulturowym i religijnym, rytuałom i symbolom. Są tu nawet przepisy na oryginalne wypieki z różnych zakątków Europy. To niezbędnik każdego rodzica, kompendium wiedzy. Do tego podane tak, że trudno się oderwać!
Dlatego już podczytujemy, z nadzieją, że nasze przygotowania do tegorocznej Wigilii i świat będą jeszcze ciekawsze i pełniejsze.

A kto nie zna, a chciałby zapoznać się z innymi książkami (wspaniałymi!) stworzonymi przez J.W - może zerknąć TU (KLIK), tu znajdziecie też relację w warsztatów.


Bóg się rodzi,
Józef Wilkoń,
tekst: Maciej Krupa, Kuba Szpilka, Jarosław Mikołajewski,
Wydawnictwo Dwie Siostry,
2006.

Komentarze

 1. ilustracje są mega!!!! muszę się rozglądnąć za tą książką

  OdpowiedzUsuń
 2. To jeden prezent mam już z głowy. Dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu może być problem, bo książka jest z 2006 roku. Może gdzieś na Allegro...

   Usuń
  2. Tu można kupić:
   https://kulturalnysklep.pl/RODZI/pr/bog-sie-rodzi.html?pc=RODZI
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Piękna książka na świąteczny okres. Nie znałam jej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie. Dlatego byłam zdumiona, jak mi wpadła w ręce!

   Usuń
 4. Świetna pozycja. Święta już tuż tuż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeglądając tę książkę mam wrażenie, że zaraz ;)

   Usuń
 5. Nie wiem jak wypada tekst ale ilustracje, a właściwie obrazy są wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna. Muszę się za nią rozejrzeć. Może zrobimy masowe natarcie na magazyny Dwóch Sióstr? ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała ręka do zwierząt, lekkość jak z dawnych przygód książkowych, klasy Szancera, Grabiańskiego, choć każdy to odrębny styl i klasa sama w sobie. Takie znalezisko w piwnicy też chciałabym poczynić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna książka! Taka skarbnica wiedzy o zwyczajach świątecznych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz