Ale jazda! Historia samochodu, Oldřich Růžička, il. Tomáš Pernický, Kateřina Makaloušová


Miłość do samochodów mali mężczyźni dostają chyba w genach. Fascynacja czterema kółkami  u jednych trwa krócej, u innych dłużej, a są i tacy, którzy nigdy z niej nie wyrastają - znam kilku osobiście.
Moje chłopaki też nosiły samochodziki w kieszonkach, w plecaczkach. I te zabawy w domu. Samochody pędzące po torach, zjazdach i podjazdach, znikające w tunelach - u nas bardziej sprawdzały się przeszkody i tunele robione własnoręcznie, z książek, kapci, klocków i co tam jeszcze była pod ręką niż sklepowe gotowce. I bruuum bruuum śpiewane od świtu do wieczora!


Teraz już to pieśń przeszłości, jednak kilka malutkich autek pozostało i pozostał uszyty przeze mnie pojazd - ja która ledwo z przyszyciem guzika sobie radzę - uszyłam im szmaciany samochód! O dziwo, jest ciągle z nami.

Ale jazda! Historia samochodu


Ale choć samochody nie są już u nas na topie - chłopaki żyją piłką, a z zabawek preferują głównie klocki Lego - to książka "Ale jazda! Historia samochodu" ich zainteresowała. Podczytywali sobie to tu, to tam, książka krążyła po domu, to na stole, to na łóżku, to na podłodze....

Dla zafascynowanych pojazdami - absolutnie lektura obowiązkowa! Pozostali też wiele z tej książki wyniosą, bo jest tu mnóstwo wiedzy, podanej w przystępny, hasłowy sposób ze sporą dawką humoru. Zero nudy! Co, gdzie, kiedy, jak...  Wszystkie ważne wydarzenia i przełomowe odkrycia - wynalezienie koła, pierwszy wóz, pierwszy pojazd parowy, pierwszy silnik spalinowy, pierwszy automobil, pierwsza ciężarówka...i tak aż do dzisiaj.

Wynalazki, które zmieniły oblicze motoryzacji, a wśród nich opona pneumatyczna i samochodowe radio, aż po samochód hybrydowy. Mnóstwo ciekawostek, którymi można błysnąć wśród kolegów z przedszkola i tych znacznie starszych, serio. Po kartach samochodowej historii nie wędrujemy sami - oprowadza nas miłośnik motoryzacji i mała myszka.


Ale jazda! Historia samochodu,
Oldřich Růžička
Il. Tomáš Pernický, Kateřina Makaloušová
Przekład: Bogumiła Nawrot,
wyd. Bajka, 2016

Komentarze

 1. Lektura idealna szczególnie dla małych fanów motoryzacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale zapewniam, że i tatusiowie znajdą tu coś ciekawego ;)

   Usuń
 2. Akurat samochody mocno mnie interesują, więc i takie historie bardzo chętnie sobie sprawdzam. Liczę na to, że uda mi się sprawdzić co i jak, jeśli chodzi o te modele samochodów.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas w domu też mamy fanów motoryzacji. I tych mniejszych i jednego wiekszego. Nawet postanowił w tym roku zmienić auto a stare dać na skup https://kupimyauto.com/skup-aut-grudziadz/ Na szczęście dzieci na razie tylko resorakami się bawią :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz