Rzeka czasu. Podróż przez historię świata, Peter Goes


Można uczyć się historii z lekcji na lekcje, wykuwać daty i wydarzenia, jednak ułożyć to w ciąg zdarzeń, ogarnąć jako całość nie jest już tak prosto.

Koleje ludzkiego losu, zmienne i powtarzalne, na ilustracjach w żywiole wody, raz spienionej i rwącej, innym razem niespiesznie płynącej..."Rzeka czasu" to zupełnie nowe podejście do przekazywania historii - wybrane, wyselekcjonowane wydarzenia rozciągnięte na osi czasu, którą jest płynąca rzeka. Takie poznawanie, przyswajanie historii jest ciekawe, do ogarnięcia wzrokiem.


Zakochałam się w "Rzece". W tytule i okładce (kiedy jeszcze nie miałam jej w rękach), a po obejrzeniu, przekartkowaniu - w jej  ilustracjach i zgaszonych, ciepłych kolorach. Wiem, że to jedna z tych książek, które będziemy mieć pod ręką i przeglądać, podczytywać, tak jak "Mapy". A potem wsiąkłam się w tekst.

Zaczynamy wędrówkę od wielkiego wybuchu, kiedy to  ok. 13.7 miliarda lat temu narodził się wszechświat, 700 mln lat później zaczyna się życie - obserwujemy jego początki - pierwsze organizmy, prymitywne bakterie, trylobity, amonity, w czasie ery mezozoicznej natykamy się na dinozaury, aby następnie obserwować koniec ich epoki, towarzyszymy pierwszym ludziom, by następnie wkroczyć w obszar Mezopotamii. Płyniemy do Starożytnego Egiptu, Starożytnej Grecji, odwiedzamy Celtów i Imperium Rzymskie, Hunów i Bizancjum, by wypłynąć na szerokie wody Średniowiecza z Wikingami i Wyprawami Krzyżowymi.
Od 14 wieku płyniemy przez wieki, imperia i dynastie. Każdy czas przynosi coś nowego - nowe odkrycia, istotne wydarzenia, konflikty, postęp i wojny. W XX wieku wyhamowujemy - ten podzielony jest na I i II wojnę światową i lata: dwudzieste, trzydzieste, okres 1945-1950, lata 50-te i loty kosmiczne, lata 60-te, 70-te, 80-te i 90-te, by dotrzeć do roku 2000-2010 i czasie po roku 2010 z dobrze znanymi nam już problemami. Znajdziemy tu i wydarzenia polityczne i kulturalne, katastrofy, kryzysy finansowe i zamachy terrorystyczne, WikiLeaks i Facebook Marka Zuckerbera...

Wydarzenia opisywane są lapidarnie, hasłowo, akurat tyle, aby zaciekawić, zmusić do poszukania dalej, ale i coś uporządkować w głowie.  Każdy okres, wiek ma swoją rozkładówkę - znacznie szerzej potraktowany jest wiek XX. Zdecydowanie i dla małych i dużych.

Tak sobie myślę, że św. Mikołaj w tym roku to nie z workiem tylko z jakimiś taczkami musi chodzić. "Rzeka" ma duże gabaryty i jest idealna na prezent pod choinkę, także dla nauczycieli historii - z taką pomocą szybciej zainteresują przedmiotem swoich uczniów.

Popatrzcie sami...

Rzeka czasu. Podróż przez historię czasu,
Peter Goes,
tłum. Iwona Mączka,
wyd. Dwie Siostry, 2016.
wymiary: 27 x 37 cm
oprawa twarda
stron 72 .
wiek: 7+,
cena: 59,90 zł.
Komentarze