Zwierzaki zwyklaki i Zwierzaki cudaki, Bibi Dumon Tak, il. Fleur van der Weel


Zakochałam się w tych książkach. Z czułością, ale i humorem prezentują zwierzęta — te, do których jesteśmy przyzwyczajeni tak bardzo, że już ich nie dostrzegamy, bo wtapiają się w nasz krajobraz i te, o których niezwykłości nie mamy pojęcia. Te wszystkie „zwyklaki” i „cudaki” są na równi fascynujące, o czym przekonuje nas Bibi Dumon Tak, autorka książek. Książek, które zainteresują — na bank!  i dzieci i dorosłych.


Czytałam je na głos chłopakom w czasie jazdy samochodem — cisza jak makiem zasiał, czułam autentyczne zaciekawienie z ich strony i słyszałam: „przeczytaj coś jeszcze".

Nie ma tu natłoku informacji jak w encyklopediach przyrodniczych, tylko wyłuskane te ciekawostki, na które warto zwrócić uwagę. Ta rzecz, cecha, przystosowanie do życia, które czynią je wyjątkowymi i jedynymi w swoim rodzaju.

 Bibi Dumon Tak, holenderska pisarka i  dziennikarka, zdobywczyni wiele nagród literackich od małego uwielbiała zwierzęta. W jej domu było ich zawsze dużo — wiele ratowała, leczyła — w tych tekstach czuć zafascynowanie światem przyrody, ogromną miłość do zwierząt  i czułość.


Dwie strony na zwierza (40 portretów) plus ciekawe, wyraziste ryciny. Doskonały papier, doskonałe okładki przyciągające wzrok i doskonałe przypasowanie książki do ręki, serio! Całość prezentuje się bardzo elegancko.


Zwierzaki cudaki


Z zapartym tchem czytałam opisy kolejnych zwierzaków. Wydawało mi się, że sporo o nich wiem, a tu zonk! - nie znamy ani wielu cudaków, ani możliwości zwyklaków.

Utkwił mi w pamięci opis strzela bombardiera, który nosi w sobie arsenał i małą fabryczkę broni — skrzy się humorem i serdecznością, a latająca ryba i delfiny u podwodnego lekarza — chłopaki na pewno zapamiętają te ciekawostki, bo smakowicie są opisane. A serdeczne małpki bonobo, które wszystko załatwiają miłością, choć mieszkają w regionie, w którym cały czas trwają krwawe wojny (konstatacja autorki na koniec tekstu o tym, że może to przypadek, ale u bonobo rządzą samice — jest wielomówiąca!). Gdyby w książkach do przyrody fakty były podawane w taki sposób, mielibyśmy samych prymusów.Zwierzaki cudaki
Bibi Dumon Tak
il. Fleur van der Weel
tłum. Jadwiga Jędryas,
wyd. Dwie Siostry,
wymiary: 15 x 20 cm
oprawa twarda,
stron 88,
wiek: 7+,
cena 32 zł.

Zwierzaki zwyklakiZwyklaki są równie interesujące, jak cudaki! Wiecie, że mysz na ojca swych dzieci wyszukuje najsilniejszego samca, a kiedy będąc już z nim w ciąży, spotka jeszcze wspanialszego mysiego chłopaka — pozbywa się płodów, by zaraz zajść w ciążę z tym drugim? Przyznam się, że ta informacja wprawiła mnie w osłupienie! Czy wiecie, że czaple siwe, zamiast przemęczać się godzinnymi polowaniami, wybierają sprytniejszą metodę (porównaną przez autorkę do wypadu do budki z frytkami) - trzymają się miejsc wędkarskich i przyczajają przy dryfujących kawałkach chleba, rzucanych przez ludzi, wiedząc, że ryby wcześniej czy później się pojawią?

A takie skorki... Przekleństwo moich wakacji na wsi — kiedy spaliśmy w stodole, dzieci straszyły się informacją, że skorki mogą wejść do uszu, a wtedy... Brrrr! A tu okazuje się, że te szczypawki nie dość, że łagodne jak baranki to niesamowicie opiekuńcze wobec swoich jajeczek. Składają ich jesienią ok. pięćdziesięciu i nie pozostawiają ich samopas, tylko układają się obok w dołku i pilnują, co jakiś czas wylizując, by nie wyschły, albo nie spleśniały. Wrogów odganiają, a jeśli któreś jajeczko się zbije — zjadają je i jest to jedyne pożywienie przez całą zimę! Wolą być głodne niż zostawić jajeczka na pastwę innych zwierząt!

Takich historii jest tu czterdzieści. Polecam tę o wróblu (m.in. tę śmieszno-straszną o ptaszku, który znalazł niedopałka i leciał z nim do gniazda — historia skończyła się pożarem sklepu ...) Wiecie, że wróble znoszą niedopałki papierosów do gniazda, bo znajdujące się w nich substancje zapobiegają pojawieniu się pasożytów?

Zwierzaki zwyklaki,
Bibi Dumon Tak,
il. Fleur van der Weel,
tłum. Jadwiga Jędryas,
wyd. Dwie Siostry,
wymiary: 15 x 20 cm
oprawa twarda,
stron 92,
wiek: 7+,
cena 32 zł.
Komentarze